Zaparcia po porodzie – jak zapobiegać zaparciom w połogu?

2013-03-13 16:00 Agnieszka Roszkowska
zapacia w pologu jak zapobiegac zaparciom po porodzie
Autor: _photos.com|photos.com

Zaparcia po porodzie zdarzają się wielu młodym mamom. Pierwsze wypróżnienia po porodzie – oddawanie moczu i opróżnianie jelit – mogą sprawiać kłopoty, bo mięśnie które przy tym pracują, są zwiotczałe i nie poddają się twojej woli. Jak sobie pomóc w kłopotliwych sytuacjach i jak zapobiegać zaparciom po porodzie.

Zaparcia po porodzie wystepują bardzo często, podobnie jak problemy z oddawaniem moczu. A opróżnianie pęcherza to czynność bardzo ważna, bo ułatwia macicy zwijanie się (pełny pęcherz uniemożliwia jej powrót do właściwego położenia), przyspiesza pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu i chroni układ moczowy przed infekcją. Optymalnie pęcherz powinien zostać opróżniony już 6–8 godzin po porodzie. Co możesz zrobić, by uniknąć problemów z oddawaniem moczu i zaparciami po porodzie?

Sposoby na zaparcia po porodzie

  • Ruszaj się, spaceruj.

Staraj się jak najwcześniej wstać z łóżka i w miarę możliwości poruszać się – spacery po pokoju i szpitalnym korytarzu są jak najbardziej wskazane! Aktywność fizyczna pobudza pęcherz moczowy i jelita do prawidłowego funkcjonowania (np. poprawia perystaltykę) i zapobiegać zaparciom po porodzie.

>> Jak dbać o ciało po porodzie?

Powinnaś wypijać dziennie 8–10 szklanek niegazowanej wody mineralnej. Bardzo usprawni to pracę pęcherza, a poza tym zmniejszy stężenie kwasów w moczu, dzięki czemu mocz będzie mniej podrażniał ranę. Woda ułatwia również wypróżnianie, zapobiegając zaparciom po porodzie.

>> Czego się spodziewać w okresie połogu?

  • Jedz produkty z błonnikiem.

Odpowiednia dieta to skuteczny, naturalny sposób na regulację wypróżnień. Od początku połogu jedz produkty zapobiegające zaparciom po porodzie: kasze, otręby pszenne, brązowy ryż, razowe pieczywo, siemię lniane, suszone owoce (śliwki, daktyle, jabłka). Suszona żurawina dodatkowo zapobiega infekcjom układu moczowego.

Łagodne środki z apteki na zaparcia po porodzie

Gdy po upływie kilku dni od porodu wciąż nie było wypróżnienia, skorzystaj z dostępnych bez recepty środków zmiękczających stolec (np. preparat z laktulozą, czopki glicerynowe) czy herbatek ziołowych. Stosowanie farmakologicznych środków przeczyszczających wymaga konsultacji z lekarzem.

5 sposobów na zaparcia w ciąży WIDEO

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE