Zaparcia po porodzie – jak zapobiegać problemom z wypróżnianiem w połogu?

2022-01-05 13:21

Zaparcia po porodzie zdarzają się wielu młodym mamom. Zwłaszcza pierwsze wypróżnienia mogą sprawiać kłopoty, bo mięśnie, które przy tym pracują, są zwiotczałe i nie poddają się twojej woli. Jak sobie pomóc w kłopotliwych sytuacjach i jak zapobiegać zaparciom po porodzie?

Zaparcia po porodzie – jak zapobiegać zaparciom w połogu?
Autor: Getty images Zaparcia po porodzie – jak zapobiegać zaparciom w połogu?

Spis treści

  1. Sposoby na zaparcia po porodzie
  2. Łagodne środki z apteki na zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie występują bardzo często, podobnie jak problemy z oddawaniem moczu. A opróżnianie jelit to czynność bardzo ważna, bo ułatwia obkurczanie macicy. Powstrzymywanie się od załatwienia się może skutkować długotrwałymi kłopotami w oddawaniu stolca i powstawaniem hemoroidów.

Najlepiej próbować korzystać z toalety od razu po pionizacji, a najdalej powinno się załatwić w 2-3 dobie po porodzie. Co możesz zrobić, by uniknąć problemów z zaparciami po porodzie?

Sposoby na zaparcia po porodzie

  • Ruszaj się, spaceruj

Staraj się jak najwcześniej wstać z łóżka i w miarę możliwości poruszać się – spacery po pokoju i szpitalnym korytarzu są jak najbardziej wskazane! Aktywność fizyczna pobudza pęcherz moczowy i jelita do prawidłowego funkcjonowania (np. poprawia perystaltykę) i zapobiegać zaparciom po porodzie.

  • Pij dużo wody

Powinnaś wypijać dziennie 8–10 szklanek niegazowanej wody mineralnej. Bardzo usprawni to pracę pęcherza, a poza tym zmniejszy stężenie kwasów w moczu, dzięki czemu mocz będzie mniej podrażniał ranę. Woda ułatwia również wypróżnianie, zapobiegając zaparciom po porodzie.

  • Jedz produkty z błonnikiem

Odpowiednia dieta to skuteczny, naturalny sposób na regulację wypróżnień. Od początku połogu jedz produkty zapobiegające zaparciom po porodzie: kasze, otręby pszenne, brązowy ryż, razowe pieczywo, siemię lniane, suszone owoce (śliwki, daktyle, jabłka). Suszona żurawina dodatkowo zapobiega infekcjom układu moczowego.

Czytaj również10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

Błonnik w ciąży: 4 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Łagodne środki z apteki na zaparcia po porodzie

Gdy po upływie kilku dni od porodu wciąż nie było wypróżnienia, skorzystaj z dostępnych bez recepty środków zmiękczających stolec (np. preparat z laktulozą, czopki glicerynowe) czy herbatek ziołowych. Stosowanie farmakologicznych środków przeczyszczających wymaga konsultacji z lekarzem.

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza