Zaparcia po porodzie – jak zapobiegać zaparciom w połogu?

zapacia w pologu jak zapobiegac zaparciom po porodzie
Autor: _photos.com|photos.com

Zaparcia po porodzie zdarzają się wielu młodym mamom. Pierwsze wypróżnienia po porodzie – oddawanie moczu i opróżnianie jelit – mogą sprawiać kłopoty, bo mięśnie które przy tym pracują, są zwiotczałe i nie poddają się twojej woli. Jak sobie pomóc w kłopotliwych sytuacjach i jak zapobiegać zaparciom po porodzie.

Zaparcia po porodzie wystepują bardzo często, podobnie jak problemy z oddawaniem moczu. A opróżnianie pęcherza to czynność bardzo ważna, bo ułatwia macicy zwijanie się (pełny pęcherz uniemożliwia jej powrót do właściwego położenia), przyspiesza pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu i chroni układ moczowy przed infekcją. Optymalnie pęcherz powinien zostać opróżniony już 6–8 godzin po porodzie. Co możesz zrobić, by uniknąć problemów z oddawaniem moczu i zaparciami po porodzie?

Sposoby na zaparcia po porodzie

  • Ruszaj się, spaceruj.

Staraj się jak najwcześniej wstać z łóżka i w miarę możliwości poruszać się – spacery po pokoju i szpitalnym korytarzu są jak najbardziej wskazane! Aktywność fizyczna pobudza pęcherz moczowy i jelita do prawidłowego funkcjonowania (np. poprawia perystaltykę) i zapobiegać zaparciom po porodzie.

>> Jak dbać o ciało po porodzie?

Powinnaś wypijać dziennie 8–10 szklanek niegazowanej wody mineralnej. Bardzo usprawni to pracę pęcherza, a poza tym zmniejszy stężenie kwasów w moczu, dzięki czemu mocz będzie mniej podrażniał ranę. Woda ułatwia również wypróżnianie, zapobiegając zaparciom po porodzie.

>> Czego się spodziewać w okresie połogu?

  • Jedz produkty z błonnikiem.

Odpowiednia dieta to skuteczny, naturalny sposób na regulację wypróżnień. Od początku połogu jedz produkty zapobiegające zaparciom po porodzie: kasze, otręby pszenne, brązowy ryż, razowe pieczywo, siemię lniane, suszone owoce (śliwki, daktyle, jabłka). Suszona żurawina dodatkowo zapobiega infekcjom układu moczowego.

Łagodne środki z apteki na zaparcia po porodzie

Gdy po upływie kilku dni od porodu wciąż nie było wypróżnienia, skorzystaj z dostępnych bez recepty środków zmiękczających stolec (np. preparat z laktulozą, czopki glicerynowe) czy herbatek ziołowych. Stosowanie farmakologicznych środków przeczyszczających wymaga konsultacji z lekarzem.

5 sposobów na zaparcia w ciąży WIDEO

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE