Boisz się tego, prawie jak porodu…. Co musisz wiedzieć o pierwszym po urodzeniu dziecka wypróżnieniu?

2022-07-21 13:51

To ważna kwestia w okresie ciąży, ale i po porodzie, zarówno tym naturalnym, jak i zabiegowym. Urodzenie dziecka nadweręża okolice biorące udział w wypróżnianiu, dlatego pierwsza wizyta w toalecie budzi niepokój. Czy słusznie? Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o wypróżnianiu po porodzie.

Boisz się tego, prawie jak porodu…
Autor: Getty images Co musisz wiedzieć o pierwszym po urodzeniu dziecka wypróżnieniu?

Pierwsze godziny po porodzie są trudne zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jesteś zmęczona, obolała, niewyspana i trochę wystraszona nową sytuacją. Do wszystkich problemów związanych z porodem i pojawieniem się dziecka dochodzi bardzo przyziemna kwestia wypróżnienia się.  

Zazwyczaj położne same zachęcają kobietę do wizyty w toalecie, gdy tylko wstanie ona z łóżka. I zawsze jest to dla świeżo upieczonej mamy stres, nawet jeśli musi oddać tylko mocz. O innych sprawach nawet nie wspominamy. Zobacz, powinnaś wiedzieć o pierwszej wizycie w toalecie po porodzie. 

Spis treści

 1. Dlaczego mamy boją się pierwszej wizyty w toalecie?
 2. Jak poród wpływa na wypróżnianie?
 3. Pokonaj problemy z wypróżnianiem po porodzie 
 4. Dlaczego oddawanie moczu to też problem?
 5. Jak sobie poradzić problemami z siusianiem po porodzie?
Czy trzeba iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego po ciąży i porodzie? M jak mama

Dlaczego mamy boją się pierwszej wizyty w toalecie?

Skąd ten stres? Prawdopodobnie z lęku, że zaboli. Dopiero co tą samą drogą kobieta wypchnęła na świat dziecko - okolice jej krocza są obolałe, często poranione. A jeśli rodziła przez cesarkę, ma rozcięty brzuch i wydaje jej się, że wizyta w toalecie zakończy się jego ponownym rozerwaniem. To oczywiście nieprawda, ale strach, to strach. 

Ale nie chcemy tu udowadniać, że obawy przed pierwszą wizytą w toalecie są tylko wymysłem kobiet. Tak naprawdę to wydarzenie zmienia ich organizm i wpływa na trawienie oraz proces wydalania. Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej na temat wypróżniania się po porodzie. 

Czytaj również: Pęknięcie krocza - czym się różni od nacięcia?

Krępujace sytuacje podczas porodu - szczere zwierzenia mam

Jak poród wpływa na wypróżnianie?

Zmiany, które zachodzą w ciele kobiety po porodzie, a także niektóre zabiegi czy leki podawane w jego trakcie mogą wpływać na pierwsze wypróżnianie po urodzeniu dziecka. Wpływ na to ma również wspomniany lęk przed bólem, który potrafi zahamować potrzebę wydalenia. 

Zarówno poród drogami natury, jak i cięcie cesarskie, wpływa na perystaltykę jelit po porodzie. W jaki sposób i od czego zależą problemy w toalecie młodej mamy?  

 • Skurcze macicy - po urodzeniu dziecka macica zwija się, a jej ruchy wpływają na perystaltykę - kobieta może mieć z tego powodu luźniejsze lub częstsze stolce.
 • Zmiany w obrębie dna miednicy - po porodzie znajdujące się tam mięśnie są rozciągnięte i nadwerężone. Kobieta może mieć problemy z trzymaniem moczu i kału lub przeciwnie, może odczuwać zaparcia.  
 • Hormony stresu - kortyzol uwalniany w czasie porodu może powodować zaparcia lub biegunkę.
 • Hemoroidy - mogą być po porodzie uszkodzone, obrzęknięte, co powoduje ból i automatyczna niechęć do pójścia do toalety, a hamowanie oddawania kału może prowadzić do długoterminowych zaparć. 
 • Interwencje medyczne - kobiety rodzące drogą pochwową są podatne na zaparcia po porodzie z powodu rozdarć, szwów i napięcia mięśni, które często występują podczas przepychania malca przez kanał rodny. Pacjentki po cc, mają zakładany cewnik, nie jedzą czasem przez około 24 godzin, otrzymują też dużo leków (opoidów, antybiotyków), które w różny sposób wpływają na wypróżniania po porodzie.
 • Szwy - pęknięcie lub nacięciem krocza w czasie porodu może sprawiać nie tylko ból, ale i wywoływać lęk o ich rozerwanie w momencie parcia w czasie wypróżniania się. 

Pokonaj problemy z wypróżnianiem po porodzie 

Po pierwsze zacznijmy od tego, że są normalnym zjawiskiem, bo ich przyczyny, o których pisaliśmy wyżej w czasie każdego porodu. Najczęściej świeżo upieczone mamy cierpią na zaparcia, ale zdarzają się również przypadki biegunki. Częstym problemem jest pojawienie się, w wyniku porodu, hemoroidów oraz nietrzymanie stolca.  

Zazwyczaj pierwszy stole pojawia się 3 do 5 dni po porodzie. Ale nie jest to reguła, bo niektóre panie wypróżniają się w tej samej dobie, w której wydały na świat dziecko. Zgłoś się do lekarza, jeśli minął tydzień, a ty nadal nie byłaś w toalecie. Zwróć też uwagę, na ewentualne zmiany w rytmie twoich wypróżnień - jeśli normalnie załatwiasz się raz na dwa dni, a teraz nie wychodzisz z łazienki, również powiedz o tym lekarzowi. 

Zwracaj uwagę na sygnały swojego ciała - jeśli czujesz, że musisz iść do toalety, nie wstrzymuj tej potrzeby. Nie bój się, że pękną ci szwy - to się raczej nie zdarza. Pij dużo wody, aby zmiękczyć masy kałowe i jedz dużo błonnika

Dużo się ruszaj - aktywności fizyczna po porodzie sprzyja trawieniu i ułatwia perystaltykę jelit. Spróbuj jak najwcześniej wstać z łóżka po porodzie, dużo spaceruj po sali. Jeśli czujesz się bardzo źle z powodu braku wypróżnienia, poproś o czopek glicerynowy.  

Dlaczego oddawanie moczu to też problem?

Choć wydaje się, że zrobienie siusiu po porodzie będzie łatwiejsze, to jednak dla kobiety jest takim samym stresem, co oddanie "dwójki". Dlaczego? Po pierwsze znów do głosu dochodzi lęk - ból krocza i okolic intymnych po porodzie jest na tyle uciążliwy, że myśl o "korzystaniu" z nich budzi obawy. I to zresztą prawda - nacięcie krocza szczypie w kontakcie z moczem, podbrzusze boli... A to powoduje odruchowe zaciskanie zwieraczy.

Ale oddanie pierwszego moczu po porodzie jest też ciężkie z innych powodów: okolice narządów płciowych mogą być bardzo opuchnięte, a obrzęk może "zamknąć" cewkę moczową. To nie wszystko: pęcherz moczowy po porodzie ma wreszcie więcej miejsca, więc gromadzi więcej moczu - a im bardziej napełniony pęcherz, tym trudniej go opróżnić. Dlatego kobieta może nie odczuwać w ogóle parcia i potrzeby załatwienia się. 

Ale mimo to warto się zmusić do siusiania. Lekarz będzie chciał wiedzieć, czy w czasie porodu nie doszło do urazu cewki moczowej i pęcherza moczowego. Może to być efekt silnych uszkodzeń okołoporodowych w okolicy krocza, albo skutkiem powikłań po cesarskim cięciu (macica i pęcherz są połączone ze sobą, istnieje więc ryzyko uszkodzenia). 

Warto też opróżnić pęcherz, ponieważ jego napełnienie utrudnia zwijanie się macicy, a to może zwiększyć krwawienia po porodzie.

Czytaj równieżJak dbać o higienę w połogu? Nie tylko długa kąpiel w wannie jest niewskazana

Poporodowe problemy, o których się nie mówi. Ten dotyczy nawet 20 proc. mam

Jak sobie poradzić problemami z siusianiem po porodzie?

W przypadku porodu drogami rodnymi najprawdopodobniej zrobisz siusiu już 2 godziny po urodzeniu dziecka. Jeśli miałaś znieczulenie, może to nastąpić później, gdy leki przestana działać i będziesz mogła sama chodzić. 

Będziesz odczuwać szczypanie tam, gdzie krocze jest poranione, dlatego pierwszy raz załatw się pod prysznicem, polewając jednocześnie krocze wodą.  

Jeśli miałaś cesarskie cięcie, do toalety pójdziesz dopiero wtedy, gdy położna zdejmie ci cewnik, czyli 8 do 24 godzin po porodzie. Wyjmowanie cewnika może być nieco boleć, ale to krótki i nieduży ból. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza