Ponad 70 przypadków zapalenia wątroby u małych dzieci w ostatnim czasie. Co je powoduje?

2022-04-14 10:49

Aż 71 przypadków zapalenia wątroby u małych dzieci odkryto w Wielkiej Brytanii w ostatnich miesiącach. Niestety, nie znana jest na razie przyczyna infekcji. Lekarze apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na każdy niepokojący sygnał, mogący świadczyć o chorobie.

Zapalenie wątroby u dzieci
Autor: Getty Images

Lekarze z Wielkiej Brytanii odnotowują ostatnio wiele przypadków zapalenia wątroby u dzieci miedzy 2 a 5 rokiem życia. Do końca marca zachorowało 60 dzieci z Anglii i 11 ze Szkocji. Część małych pacjentów wymagała przeszczepu, inne są leczone farmakologicznie.

Lekarze apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na objawy mogące świadczyć o chorobie, a jednocześnie usiłują odkryć przyczynę nagłego wzrostu liczy zapaleń wątroby, które rzadko dotykają dzieci.

Nieznana przyczyna infekcji

Najczęściej za zapalenie wątroby odpowiadają wirusy typu A, zwane także „chorobą brudnych rąk”, które u dzieci i młodzieży jest skutkiem zakażenia drogą pokarmową. Jednak za obserwowane w Wielkiej Brytanii infekcje nie są odpowiedzialne żadne ze znanych wirusów wątroby od A do E - ich obecności nie wykryto u małych pacjentów. 

Jak podaje brytyjska strona rządowa https://www.gov.uk/ chodzi o przypadki ciężkiego ostrego zapalenia wątroby ze znacznie podwyższoną aktywnością aminotransferaz, z żółtaczką, objawami żołądkowo-jelitowymi, w tym wymiotami. Większość dzieci ma od 2 do 5 lat.

Czytaj również: PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

Szczepienie przeciwko WZW u dzieci. Co trzeba wiedzieć o szczepionce na żółtaczkę typu B?

Konieczna obserwacja dzieci

Specjaliści biorą pod uwagę wersję, że infekcja jest rzadkim powikłaniem COVID-19, ale na pewno nie powikłaniem po szczepionce na COVID, która w Wielkiej Brytanii nie jest podawana dzieciom poniżej 5. roku życia. 

Lekarze apelują do rodziców, aby obserwowali swoje dzieci poniżej 16 roku życia pod kątem objawów, jakie daje zapalenie wątroby. Są to: 

  • przebarwienia moczu (ciemne) i/lub kału (blade)
  • żółtaczka
  • świąd
  • ból stawów/ból mięśni
  • gorączka
  • nudności, wymioty lub ból brzucha
  • letarg i/lub utrata apetytu
Żółtaczka u noworodka: sposoby leczenia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza