Widzisz dziecko w nagrzanym aucie i wahasz się co robić? Policjantka wyjaśnia

2024-07-09 13:29

Jeśli w aucie w ciepły dzień widzisz zamknięte dziecko, możesz wahać się, czy wybijając szybę nie narazisz się na odpowiedzialność finansową. Policjantka tłumaczy, czy trzeba się tego obawiać i wyjaśnia krok po kroku co robić.

Widzisz dziecko w nagrzanym aucie i wahasz się co robić? Policjantka wyjaśnia
Autor: getty images/ Screen Instagram @z_pamietnika_policjantki Widzisz dziecko w nagrzanym aucie i wahasz się co robić? Policjantka wyjaśnia

Obawy przed ponoszeniem konsekwencji sprawiają, że część osób woli nie ryzykować i nie robi nic, gdy w zamkniętym aucie widzi dziecko lub psa. Czy jednak powinniśmy biernie przejść obok takiego samochodu, licząc na to, że jego właściciel na pewno zaraz wróci?

Badania pokazują, że każdemu może zdarzyć się zapomnieć o dziecku w aucie, bo gdy robimy coś stale i to staje się pewną rutyną, możemy pamiętać, że jakieś zdarzenie miało miejsce, za to mylimy czas, w którym do niego doszło.

Niestety rodzice często świadomie zostawiają swoje dzieci w samochodach, wychodząc do sklepu. Zostawiają lekko uchyloną szybę, dają tablet do ręki i tłumaczą, że zaraz wrócą. Warto pamiętać, że nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć co stanie się po drodze.

Czy warto kupować fotelik na lata?

Wnętrze auta nagrzewa się bardzo szybko, co pokazuje kalkulator nagrzanego samochodu. Nie potrzeba upału, by w środku zapanowały temperatury groźne dla życia i zdrowia. To dlatego widząc dziecko w zamkniętym aucie trzeba reagować. Nie wiemy, ile czasu już w nim spędziło.

Czy można zbić szybę, widząc dziecko w nagrzanym aucie? Policjantka stawia sprawę jasno!

Widzisz dziecko w samochodzie w ciepły dzień? Spróbuj otworzyć drzwi, by wpuścić powietrze. Sprawdź, jak czuje się maluch. Jeśli nie jesteś w stanie otworzyć drzwi, bo te są zablokowane, postaraj się zawołać właściciela. Głośno krzyknij, czy jest tutaj właściciel konkretnego auta (najprościej podać kolor i markę).

Jeśli nikt się nie zgłosi, nie zwlekaj. Mł. insp. Małgorzata Sokołowska, która na Instagramie prowadzi profil @z_pamietnika_policjantki radzi, by znaleźć dowolny kamień i wybić nim szybę w aucie. Oczywiście nie uderzamy w szybę położoną najbliżej miejsca, w którym znajduje się dziecko.

Czytaj też: Koniec zwalniania dzieci z lekcji przez rodziców? Za granicą to już norma

Przenieś dziecko w zacienione miejsce

Kiedy już uda ci się wydostać dziecko, jak najszybciej przenieś je lub przeprowadź w zacienione miejsce. Warto podać mu coś zimnego do picia, zwilżyć kark i głowę.

Następnie zadzwoń pod nr 112, pisz sytuację i poproś o niezwłoczne przysłanie karetki pogotowia. Na miejscu pojawi się również policja, jednak nie spodziewaj się żadnych negatywnych konsekwencji. Nie dostaniesz w tej sytuacji mandatu, właściciel auta nie ma prawa żądać pokrycia kosztów wymiany szyby.

Nie poniesiesz żadnych konsekwencji

"Nie obawiaj się, że kiedy wybijesz szybę w samochodzie ktoś oskarży cię o zniszczenie mienia, ponieważ działa tu zasada, że poświęcamy dobro mniejsze, jakim jest szyba, aby ratować dobro większe, jakim jest życie i zdrowie" - tłumaczy policjantka Małgorzata Sokołowska.

Apeluje, by nigdy nie być biernym widząc dziecko pozostawione w zamkniętym samochodzie w upalny dzień. Wystarczy kilkanaście minut, by doszło do tragedii, której możesz zapobiec.

Czytaj też: „Nie bądźmy lekkomyślni”. Ratownik i tata czwórki z najlepszymi radami dla rodziców [WYWIAD]

Czy wiesz, jak chronić niemowlę przed słońcem i upałem?

Pytanie 1 z 12
Doskonałą ochroną przed promieniami UV są ubranka z filtrem. Najlepsze są: