"Wierzę, że paracetamol jest przyczyną autyzmu" - twierdzi ekspertka i ostrzega przyszłe mamy. Ma rację?

2022-11-10 10:18

O wpływie nadmiernych ilości paracetamolu przyjmowanego w czasie ciąży na zdrowie dzieci mówi się od dawna, ale do dziś nikt tak jednoznacznie nie określił negatywnego wpływu tej substancji na płód. Amerykańska epidemiolog twierdzi, że jest on przyczyną autyzmu - choć oczywiście nie jedyną. Ile w tym prawdy?

Kobieta w ciąży stojąca przy oknie z tabletkami w dłoni
Autor: Getty images "Wierzę, że paracetamol jest przyczyną autyzmu - twierdzi ekspertka i ostrzega przyszłe mamy. Ma rację?

Znana amerykańska ekspertka Roberta Ness, epidemiolog i była dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Teksańskiego udzieliła wywiadu dla ogólnokrajowego dziennika USAToday.com, w którym jednoznacznie potwierdziła szkodliwy wpływ paracetamolu przyjmowanego przez kobiety w okresie ciąży na zdrowie ich dzieci. A dokładnie - na ryzyko rozwoju autyzmu i ADHD. 

Spis treści

  1. Paracetamol w ciąży a ryzyko autyzmu i ADHD
  2. Ważna jest dawka paracetamolu
  3. Środowisko medyczne jest ostrożne
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Paracetamol w ciąży a ryzyko autyzmu i ADHD

– Wierzę, że paracetamol jest przyczyną zaburzeń ze spektrum autyzmu i ADHD – powiedziała Roberta Ness, ale zastrzegła – Nie mówię, że paracetamol jest jedyną przyczyną. Mówię tylko, że to przyczyna. Pierwszy raz w historii mogliśmy odkryć ryzyko ekspozycji na jakąś substancję, która może być przyczyną jakiegoś problemu, i której można zapobiec.

Paracetamol to popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy zalecany kobietom w ciąży jako bezpieczniejsza alternatywa leków na bazie ibuprofenu. Badania nad jego wpływem na zdrowie dzieci w kontekście przyjmowania go przez ciężarne, trwają od lat.

Czytaj również: Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem

Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

Ważna jest dawka paracetamolu

W 2021 roku badacze z Instytutu Globalnego Zdrowia (ISGlobal) w Barcelonie stwierdzili, że stosowaniem paracetamolu (acetaminofenu) w okresie ciąży wiąże się z wystąpieniem u dzieci zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, znanego jako ADHD, oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Określili wówczas jednak to ryzyko jako niewielkie, bo zaledwie 21-procentowe w przypadku ADHD i 19-procentowe w przypadku spektrum autyzmu.

Dziesiątki innych badań na całym świecie potwierdziły ryzyko, co zaowocowało już pozwami, wytoczonymi przez rodziców chorych dzieci. 

Roberta Ness prowadzi podobne badania i dlatego - jak sama przyznaje - jej misją jest ostrzegania ciężarnych, aby używały jak najmniej paracetamolu.

– Aż dwie trzecie ciężarnych przyjmuje paracetamol, środek przeciwbólowy uważany za najbezpieczniejszy podczas ciąży. Około 10% bierze go dłużej niż przez miesiąc. Wyniki badań pokazują „reakcję na dawkę” – co oznacza, że ​​im więcej tej substancji przyjmuje się podczas ciąży, tym większe jest ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem lub ADHD, czyli nadpobudliwością psychoruchową - twierdzi ekspertka. 

Środowisko medyczne jest ostrożne

Koledzy po fachu ekspertki nie chcą jednak być tak radykalni. Ich zdaniem ​​dane pozostają niejednoznaczne, zwłaszcza że autyzm dotyka stosunkowo niewielkiej liczny dzieci. Ale przyznają, że jakieś związki między paracetamolem a tym zaburzeniem na pewno istnieją. 

Dlatego radzą, aby na wszelki wypadek zminimalizować ryzyko przez ograniczanie przyjmowania tego leku, przyjmowanie jego najmniejszej dawki i nie zażywanie go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.  

Specjaliści cytowani przez USAToday.com podkreślają również, że ​​kobiety w ciąży muszą mieć dostęp do leków łagodzących ból, a także to, że inne leki przeciwbólowe wyrządzają szkody, co do których (w przeciwieństwie do paracetamolu) nie ma wątpliwości. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza