Wyliczyli, ile czasu to bezpieczna norma dla roczniaka. Mieścisz się w limicie?

2023-08-24 13:03

Choć obcowanie z elektroniką we współczesnych czasach jest nieuniknione, japońscy naukowcy przekonują, że im później damy dziecku smartfon do ręki, tym lepiej dla jego rozwoju. Ich analizy dowiodły, że smartfon w rękach roczniaków może opóźniać zdolności komunikacyjne, społeczne, motoryczne oraz umiejętności językowe.

Wyliczyli, ile czasu to bezpieczna norma dla roczniaka. Mieścisz się w limicie?
Autor: Getty images Wyliczyli, ile czasu to bezpieczna norma dla roczniaka. Mieścisz się w limicie?

Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w japońskim Sendai zbadali wypływ smartfonów na rozwój dzieci poniżej 4. roku życia. Wyniki swoich analiz opublikowali w poniedziałek na łamach czasopisma naukowego „The Journal of the American Medical Association of Pediatrics”.

Rozwój dziecka w 1. roku życia

Smartfon dla dziecka - opóźnia jego rozwój

W badaniu wzięło udział 7097 dzieci (3674 chłopców i 3423 dziewczynek), które badacze zrekrutowali na 50 oddziałach położniczych na terenie Japonii. Następnie na podstawie ankiet wypełnionych przez ich mamy przeanalizowali, ile czasu spędzają one przed ekranami smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Na potrzeby dalszych analiz podzielili maluchy biorące udział w badaniu na cztery grupy:

  • dzieci, które w wieku jednego roku korzystały z ekranu poniżej godziny lub w ogóle,
  • od 1-2 godzin,
  • od 2-4 oraz
  • więcej niż 4 godziny.

Po czym przeanalizowali aktualny postęp w ich rozwoju. Wykorzystano do tego test Ages & Stages Questionnaires Third Edition (ASQ-3), który sprawdza kompetencje dziecka w pięciu aspektach: motoryka duża, motoryka mała, komunikacja, rozwiązywanie problemów i osobiste umiejętności społeczne.

Często podnosisz głos na dziecko? To może być wina smartfona - pokazują nowe badania

Według analiz dwulatki, które w wieku jednego roku spędzały przed ekranem więcej niż 4 godziny, w porównaniu z rówieśnikami, którzy korzystali ze smartfona poniżej godziny lub w ogóle są o wiele bardziej narażone na opóźniania rozwojowe. 4,78 razy bardziej narażone na opóźnienia w rozwoju komunikacji, 1,74 raza na opóźnienia motoryki małej, 2,67 razy na opóźnienia rozwiązywania problemów oraz 2,10 razy bardziej narażone na opóźnienia w rozwijaniu umiejętności społecznych.

Co jednak ciekawe, w badaniu wykazano, że w wieku 4 lat ryzyko opóźnień rozwojowych w wielu sferach się zmniejszało lub zanikło. Pozostało tylko w dziedzinie umiejętności komunikacyjnych (2,68 razy) oraz rozwiązywania problemów (1,91 raza).

Na koniec badacze podkreślili, że ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwoju w zakresie wszystkich 5 omawianych kategorii wzrasta proporcjonalnie wraz z czasem spędzonym przez dziecko w pierwszym roku jego życia przed ekranem.

"Jest dla mnie ważniejszy niż ty". Oto, co dzieje się z naszymi dziećmi, gdy korzystamy ze smartfona