Zaszła w ciążę dwa razy w ciągu miesiąca. Na świat przyszły "nie-bliźniaczki"

2023-05-29 14:09

30-latka oczekiwała narodzin bliźniaków. Gdy jej córeczki przyszły na świat, nie mogła uwierzyć w to, co się wydarzyło. Dziewczynki nie zostały poczęte w tym samym czasie. Okazało się, że Sophie zaszła w ciążę dwa razy w ciągu miesiąca.

Zaszła w ciążę dwa razy w ciągu miesiąca i urodziła nie-bliźniaczki
Autor: Getty Images Zaszła w ciążę dwa razy w ciągu miesiąca i urodziła "nie-bliźniaczki"

Sophie z Leominster w brytyjskim hrabstwie Herefordshire była pewna, że nosi pod sercem bliźnięta. Wraz ze swoim mężem Jonathanem nie mogła doczekać się ich narodzin. Po porodzie okazało się, że dziewczynki zostały poczęte w odstępie miesiąca. Jak to możliwe?

Poród bliźniaków

Zaszła w ciążę, gdy była w ciąży

Gdy Sophie dowiedziała się o tym, że jest w ciąży, usłyszała od lekarzy, że ma spodziewać się bliźniaczek. Wszystkie badania wykonywane w czasie ciąży dawały pozytywne wyniki, dzieci rozwijały się prawidłowo i rosły w podobnym tempie. Różnicę dostrzeżono tuż po narodzinach.

- Spodziewałam się bliźniaczek, ale jedna była większa od drugiej. (...) Nosiłam dwoje dzieci, które były na różnych etapach, ale nic o tym nie wiedzieliśmy. Kiedy się urodziły, różnica wzrostu między nimi wynosiła 35 proc. To jest bardzo dużo. Wtedy personel medyczny zdał sobie sprawę, że dzieci zostały poczęte w odstępie czterech tygodni - wyznała szczęśliwa mama dwóch córek w rozmowie z brytyjskim portalem “Daily Mail”.

Okazało się, że w przypadku zapłodnienia Darcy i Holly doszło do zjawiska superfetacji, czyli zapłodnienia dodatkowego.

Czytaj również: Urodziła bliźnięta MoMo. Niezwykłe siostry w domu przywitali półtoraroczni bracia

Niezwykły poród bliźniaczek w Warszawie. Jedna spała, druga krzyczała [wideo]

Czym jest superfetacja?

Superfetacja, określana także jako zapłodnienie dodatkowe lub jako ciąża dodatkowa to bardzo rzadkie zjawisko. O superfetacji można mówić, gdy dochodzi do ponownego zapłodnienia ciężarnej już kobiety. Co ciekawe, dzieci poczęte w ten sposób przychodzą na świat w tym samym dniu, ale nie są uznawane za bliźnięta.

Zwykle do drugiego zapłodnienia dochodzi w ciągu kilku kolejnych tygodni. Zarówno na wczesnym, jak i w późniejszych etapach ciąży trudno rozpoznać, że dzieci nie zostały poczęte jednocześnie. Dopiero po urodzeniu widoczne zmiany w rozmiarach noworodków mogą wskazywać na to, że doszło do superfetacji. Jak dotąd, na świecie odnotowano tylko kilka takich przypadków. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza