Zmiany w egzaminach ósmoklasistów - mniejsze wymagania z powodu pandemii

2020-12-16 14:18

Pandemia, a także ubiegłoroczne strajki nauczycieli spowodowały, ze ministerstwo edukacji postanowiło zmniejszyć zakres wymagań dla uczniów ósmych klas, którzy w maju 2021 przystąpią do egzaminów kończących szkołę podstawową. Co się zmieni?

Zmiany w egzaminach ósmoklasistów - mniejsze wymagania z powodu pandemii
Autor: Getty images

Egzaminy ósmoklasistów będą w tym roku łatwiejsze. O takiej decyzji spowodowanej pandemią, zdalnym nauczaniem, a także ubiegłorocznymi przerwami w nauce spowodowanymi strajkami nauczycieli, poinformował już jakiś czas temu minister edukacji. Jednak obecnie wiemy już na pewno, że zakres materiału wymaganego w czasie egzaminu ósmoklasistów, a także egzaminu maturalnego, ulegnie zmianie.

Czytaj: Egzamin ósmoklasisty przesunięty. Poznaj datę egzaminów kończących podstawówkę w 2021 roku

Kalendarz szkolny - ważne daty i terminy w roku szkolnym 2020/2021

Mniej lektur to przeczytania

Ósmoklasistom zmniejszyła się liczba lektur obowiązkowych do egzaminu. Obecnie jest ich tylko 9: 

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  2. Aleksander Fredro, Zemsta
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość)
  6. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  7. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  8. Juliusz Słowacki, Balladyna
  9. wiersze wybranych poetów.

Z listy wypadły ''Syzyfowe prace'', ''Artysta'' Mrożka oraz ''Ziele na kraterze'' i wybrany reportaż z tomiku ''Tędy i owędy'' Melchiora Wańkowicza.

Podobne zmiany dotyczą również pozostałych dwóch egzaminów z języka obcego oraz matematyki. "Z matematyki  ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych) i bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną" - czytamy w komunikacie resortu.

Zmiany w naliczaniu punktów

Inna niż w ubiegłych latach będzie też punktacja egzaminacyjna. Maksymalna liczba punktów z języka polskiego to 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych). W części wypracowania uczeń będzie miał do wyboru rozprawkę albo opowiadanie.

Za zadania z matematyki można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte. Mniejsza jest liczba zadań otwartych: 4 zamiast 6.

Z egzaminu z języka obcego nowożytnego można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych). Mniejsza będzie liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych, podaje ministerstwo.

Czas trwania egzaminu z języka polskiego to 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego - 90 min.

Wszystkie informacje na temat nowego zakresy materiału do egzaminu opublikowało dziś Ministerstwo Edukacji na swojej stronie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza