Zmiany w zasadach kwarantanny od 24 stycznia - odpowiedzi na podstawowe pytania

2022-01-21 10:52

Zasady kwarantanny zmieniają się co jakiś czas w związku z sytuacją pandemiczną. Jak zapowiada ministerstwo, niedługo być może znów to nastąpi. Póki co zasady kwarantanny są takie jak pod koniec ubiegłego roku. Wyjaśniamy, ile trwa kwarantanna i jakie są jej reguły zwłaszcza w przypadku dzieci.

Zasady kwarantanny dla dzieci - sprawdź, zanim zadzwoni do ciebie policja
Autor: Getty images Sprawdź, zanim zadzwoni do ciebie policja

Spis treści

  1. Ile aktualnie trwa kwarantanna?
  2. Czy się różni kwarantanna od izolacji?
  3. Czy w czasie kwarantanny test na COVID jest obowiązkowy?
  4. Kiedy dziecko idzie na kwarantannę?
  5. Jak dowiem się o kwarantannie dziecka?
  6. Czy rodzice dziecka na kwarantannie też nie mogą wychodzić z domu? 
  7. Co grozi za załamanie kwarantanny?

Ile aktualnie trwa kwarantanna?

Obecnie, po zmianach kwarantanna trwa 7 dni licząc od dnia następnego po kontakcie. Zmiany osób objętych kwarantanna od 24 stycznia.  Warto tu dodać, że dotyczy ona osób, które są zdrowe, ale miały kontakt z wirusem (np. dziecko w szkole miało lekcje z nauczycielem u którego wykryto COVID-19, więc jest wysłane na kwarantannę).

Czy się różni kwarantanna od izolacji?

Czym innym jest izolacja, na którą odsyła się osoby z pozytywnym wirusem. Chory na COVID-19 bez objawów musi być izolowany przez 10 dniach od pierwszego dodatniego wyniku testu, jeśli nie ma u niego objawów zakażenia. Jeśli ma objawy – izolacja trwa 3 dni po zakończeniu ich występowania, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Czytaj równieżCzy dziecko wlicza się w limity covidowe? Jak uzyskać certyfikat szczepienia dziecka?

Jak zapisać dziecko w wieku 5–11 lat na szczepienie przeciw COVID-19?

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Czy w czasie kwarantanny test na COVID jest obowiązkowy?

Od 15 grudnia 2021 r. osoby mieszkające razem z chorym są zobowiązane do wykonania testu na koronawirusa (bez względu na to, czy są szczepienie, czy nie). Zapisać się możesz TUTAJ.  

Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe dostępne będą w każdej aptece. 

Osobom, które miały styczność z chorym, np. w szkole i są na kwarantannie, zaleca się wykonanie testu po 7 dniach od kontaktu. 

Otrzymanie skierowania na test COVID-19 automatycznie rozpoczyna kwarantannę.

Kiedy dziecko idzie na kwarantannę?

Jeśli dziecko miało kontakt z osobą chorą na COVID-19 np. w szkole czy przedszkolu, jest kierowane na kwarantannę. Dotyczy to maluchów niezaszczepionych. Są one kierowane na kwarantannę na 10 dni, jednak jeśli chory jest domownik, kwarantanna trwa 17 dni. 

Dzieci i dorośli zaszczepieni nie są kierowani na kwarantannę. Dotyczy to osób, które są w pełni zaszczepione (za takie uważa się przyjęcie dwóch dawek szczepionki – certyfikat jest ważny przez 12 miesięcy).

Dzieci, które przyjęły jedną dawkę szczepionki są kierowane na kwarantannę, nawet jeśli na ich koncie IKP pokazał się certyfikat.

Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, co oznacz, że możesz wyjść z domu i pojechać z dzieckiem na test bez obaw, że zapłacisz karę.

Watro podkreślić, że obecnie negatywny test nie zwalnia z kwarantanny.

Jak dowiem się o kwarantannie dziecka?

Dzieci, które miały w przedszkolu lub szkole kontakt z osobą chorą, zostają wysłane do domu lub na naukę zdalną i na kwarantannę. Oficjalne informacje od sanepidu o nałożeniu kwarantanny rodzic otrzymuje sms-em lub telefonicznie od Sanepidu. Taka informacja znajduje się również na IKP rodzica, w zakładce „Konta Twoich dzieci”.

Warto dodać, że z powodu dużej liczny zakażeń Sanepid może zgłosić się do rodziców z opóźnieniem. Dlatego trzeba zakładać, że dziecko, które nie otrzymało informacji z sanepidu, ale zostało odesłane na naukę zdalna z powodu kontaktu np. z chorym na COVID kolegą, również przebywa na kwarantannie. 

Czy rodzice dziecka na kwarantannie też nie mogą wychodzić z domu? 

Rodzice i domownicy dziecka przebywającego na kwarantannie nie podlegają automatycznej kwarantannie. Przysługuje im jednak prawo do zasiłku (w przypadku dzieci do 8. roku życia lub dzieci niepełnosprawnych).

Co grozi za załamanie kwarantanny?

Fakt przebywania na kwarantannie, także dziecka, sprawdza policja. Może zadzwonić do rodzica lub odwiedzić mieszkanie w celu kontroli. Kara za złamanie kwarantanny do 30 tys. zł.

Osoby przebywające w izolacji są kontrolowane za pomocą aplikacji "Kwarantanna Domowa". Dotyczy to jednak wyłącznie osób od 18. roku życia. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza