Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli w związku z koronawirusem

Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli w związku z koronawirusem
Autor: Getty images

W związku z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem  w wielu miastach zmieniają się zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół. Sprawdź, jak składać papiery do przedszkola, gdy placówki są zamknięte, a rząd zaleca pozostanie w domu.

Z powody epidemii koronawirusa wiele samorządów wprowadziło zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli. Chodzi głównie o zasady wymagające składanie dokumentów bezpośrednio w placówkach.

W większości miast i miejscowości zapisy już się zaczęły i będą trwać przez prawie cały marzec. Pierwszy etap rekrutacji prowadzony jest droga elektroniczną, ale kolejny – wymaga złożenia dokumentów w formie papierowej w sekretariacie placówki pierwszego wyboru.

Niestety, obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju (epidemia koronawirusa) wymusiła zamknięcie wszystkich przedszkoli i szkół do końca marca, a wiele sekretariatów pracuje zdalnie. Dodatkowo rząd wprowadził zalecenia, aby - jeśli jest to możliwe - pozostać w domu i nie odwiedzać urzędów i innych instytucji.

Sprawdź: Wakacje 2020 skrócone? Premier ogłosił decyzję w nietypowy sposób

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka

Zmiany w rekrutacji

Dlatego wiele samorządów wprowadziło zmiany w zasadach rekrutacji i zezwoliło na wysyłanie dokumentów mailem. Tak jest w Warszawie, w której prezydent miasta ustalił, że wnioski do przedszkoli przyjmowane będą do 20 marca w postaci skanów wysyłanych mailem na adres placówki. Wszystko po to, by ograniczyć kontakt personelu przedszkola z rodzicami.

Placówki, które pracują w trybie normalnym, będą dysponowały płynami dezynfekcyjnymi, a osoby będą wpuszczane do sekretariatu pojedynczo. Rodzice, którzy z powodu epidemii mieli problemy z uzyskaniem jakichś zaświadczeń, będą mogli donieść je w późniejszym czasie.

Podobne zasady wprowadzono w Poznaniu i Wrocławiu: aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wnioski składa się przez internet lub tradycyjną pocztą. Oryginały dokumentów będzie można donieść później.

Zmiany obowiązują również w Krakowie, gdzie od niedawna dodatkowym kryterium jest zaświadczenie o dopełnionym obowiązku szczepień. Władze miasta zdecydowały się na zrezygnowanie z tego punktu rekrutacji, aby ograniczyć ruch w przychodniach. Zamiast zaświadczenia lekarskiego, wystarczy oświadczenie rodziców.

Czytaj: Sprawdź aktualny kalendarz szczepień

Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce
Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE