Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli w związku z koronawirusem

2020-03-15 13:04

W związku z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem  w wielu miastach zmieniają się zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół. Sprawdź, jak składać papiery do przedszkola, gdy placówki są zamknięte, a rząd zaleca pozostanie w domu.

Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli w związku z koronawirusem
Autor: Getty images

Z powody epidemii koronawirusa wiele samorządów wprowadziło zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli. Chodzi głównie o zasady wymagające składanie dokumentów bezpośrednio w placówkach.

W większości miast i miejscowości zapisy już się zaczęły i będą trwać przez prawie cały marzec. Pierwszy etap rekrutacji prowadzony jest droga elektroniczną, ale kolejny – wymaga złożenia dokumentów w formie papierowej w sekretariacie placówki pierwszego wyboru.

Niestety, obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju (epidemia koronawirusa) wymusiła zamknięcie wszystkich przedszkoli i szkół do końca marca, a wiele sekretariatów pracuje zdalnie. Dodatkowo rząd wprowadził zalecenia, aby - jeśli jest to możliwe - pozostać w domu i nie odwiedzać urzędów i innych instytucji.

Sprawdź: Wakacje 2020 skrócone? Premier ogłosił decyzję w nietypowy sposób

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka

Zmiany w rekrutacji

Dlatego wiele samorządów wprowadziło zmiany w zasadach rekrutacji i zezwoliło na wysyłanie dokumentów mailem. Tak jest w Warszawie, w której prezydent miasta ustalił, że wnioski do przedszkoli przyjmowane będą do 20 marca w postaci skanów wysyłanych mailem na adres placówki. Wszystko po to, by ograniczyć kontakt personelu przedszkola z rodzicami.

Placówki, które pracują w trybie normalnym, będą dysponowały płynami dezynfekcyjnymi, a osoby będą wpuszczane do sekretariatu pojedynczo. Rodzice, którzy z powodu epidemii mieli problemy z uzyskaniem jakichś zaświadczeń, będą mogli donieść je w późniejszym czasie.

Podobne zasady wprowadzono w Poznaniu i Wrocławiu: aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wnioski składa się przez internet lub tradycyjną pocztą. Oryginały dokumentów będzie można donieść później.

Zmiany obowiązują również w Krakowie, gdzie od niedawna dodatkowym kryterium jest zaświadczenie o dopełnionym obowiązku szczepień. Władze miasta zdecydowały się na zrezygnowanie z tego punktu rekrutacji, aby ograniczyć ruch w przychodniach. Zamiast zaświadczenia lekarskiego, wystarczy oświadczenie rodziców.

Czytaj: Sprawdź aktualny kalendarz szczepień

Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce
Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie