Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka

Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka
Autor: Getty images

W czasie deszczu dzieci się nudzą… W czasie epidemii koronawirusa też. Na szczęście kilka osób wpadło na pomysł jak ulżyć rodzicom i jak zabawić dzieci za pośrednictwem internetu.

Przedszkola zamknięte, na dwór można czasem wyjść, ale lepiej nie za często i na pewno nie na plac zabaw. Dzieci wariują z nudów, a my dorośli – ze zmęczenia.

Z trudnej sytuacji rodziców małych dzieci zdają sobie sprawę wszyscy, dlatego wiele osób postanowiło wyjść naprzeciw udręczonym opiekunom i znudzonym kilkulatkom w czasie epidemii koronawirusa.  

Czytaj: Czy płacić czesne za żłobek i przedszkole w czasie epidemii?

Irlandia w czasie epidemii. Jak wygląda życie Polaków na wyspie?

Przedszkole online

Od kilku dni w internecie można korzystać z przedszkola zdalnego, które dostępne jest dla wszystkich chętnych.„Najważniejszym celem jest wsparcie rodziców w tej trudniej sytuacji oraz zapewnienie ciągłości zajęć edukacyjnych dla najmłodszych – mówi Karina Trafna, prezes sieci KIDS&C.

- Często rodzice opiekę nad dzieckiem łączą z pracą zdalną – maluch wymaga dodatkowej uwagi, zaangażowania go w zajęcia, które będą nie tylko dla niego interesujące, ale również pozwolą rozwinąć jego wiedzę i umiejętności – tak, jak na co dzień dzieje się to w przedszkolach i szkole.

Chcąc wspomóc rodziców w tym czasie, postanowiliśmy otworzyć online Dwujęzyczne Domowe Przedszkole KIDS&Co. Inicjatywę skierowaliśmy do wszystkich rodziców – nie tylko tych, których dzieci uczęszczają do naszych placówek.

Wszyscy, którzy trafili na stronę przedszkola on line, są zachwycenie. Zabawy są ciekawe, prowadzone w dwóch językach i co najważniejsze – pozwalają zająć dziecko przez jakiś czas. Przedszkole online działa kilka dni, a już pierwszego dnia w zajęciach wzięło udział ponad 7,5 tys. chętnych.

Sposoby na nudę

Wiele firm zdecydowało się wesprzeć rodziców w tym trudnym czasie. niektóre przygotowały kolorowanki do pobrania i wydrukowania, które zajmą dzieci choć przez chwilę. Z takim pomysłem wyszła marka Chmurraburra, która zamówiła kolorowanki dla maluchów u najsłynniejszych polskich ilustratorów dziecięcych! Kolorowanki dla nudzących się dzieci znajdziesz również na naszej stronie mjakmama24.pl 

To zresztą nie jedyna inicjatywa wsparcia dla pracujących w domu rodziców. Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy na PGE Narodowym również przeniosło się do internetu.

Aby trochę wesprzeć rodziców i maluchy, codziennie o 11:00 prowadzi warsztaty online na żywo na swoim Facebooku. Dzieciaki mogą na nich nauczyć się, jak zrobić galaktykę w słoiku, własne instrumenty czy wystrzałową rakietę. A 30 marca dowiedzą się, jak szyć maseczki!

W ubiegłym tygodniu ruszyła też akcja Przecinka i Kropki #wdomujestfajnieikropka, w ramach której powstały warsztaty online dla dzieci zapracowanych rodziców. Stowarzyszenie Rzeczników Nauki przygotowało pasjonujące tematy, dzięki którym najmłodsi dowiadują się fascynujących rzeczy.

To seria domowych eksperymentów, doświadczeń i zabaw, dzięki którym żadne dziecko siedzące w domu nie będzie się nudzić!

Czytaj: Czy w czasie zagrożenia epidemicznego można wyjść na spacer?

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Aktorki czytają bajki

Ze świetną inicjatywą wyszli znane mamy, które dwa razy w tygodniu postanowiły opowiadać dzieciom bajki. Na pomysł wpadła Katarzyna Zielińska (na co dzień mama dwóch chłopców), która - tak jak wszyscy – utknęła w domu z maluchami.

Do aktorki natychmiast dołączyły inne znane mamy. Czytanie bajek odbywa się również na Instagramach Anny Dereszowskiej, Natalii Kukulskiej, Barbary Kurdej-Szatan, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Meli Koteluk oraz na instagramie Michała Pieróga.

Czytaj: Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli w związku z koronawirusem

Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się on-line?

Teatr w domu

A gdyby tak posłać dziecko na przedstawienie? Teatroteka Andersena to nowy projekt lubelskiego teatru dla dzieci. Jaki poprzednie inicjatywy, powstał z nagłej potrzeby w obliczu nagłego zamknięcia placówki i rozpoczęcia narodowej kwarantanny.

„Zapraszamy naszych widzów, miłośników, przyjaciół, a także wszystkich, którzy nas jeszcze nie znają, na specjalne pokazy spektakli Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, które udostępniamy na naszej stronie oraz na profilu FB. 

Co piątek, zaczynając od 20 marca o g. 9:30, będziemy publikować rejestrację wideo wybranego spektaklu, który będzie dostępny przez weekend, aż do niedzieli do g. 22:00.

Dzięki temu widzowie będą mieli możliwość obejrzenia całego spektaklu, zarejestrowanego wcześniej, z udziałem publiczności i poczuć się jak w sali teatralnej i przeżywać to co dzieje się na scenie razem z innymi widzami.”- czytamy w oświadczeniu przedstawicieli teatru.

Spektakle on line dla młodszych i starszych dzieci można obejrzeć również za pośrednictwem strony iteatr. To projekt stworzony jakiś czas temu z myślą o szkołach, jednak w dobie epidemii koronawirusa, jak najbardziej przydatny i sprawdzający się również  w domowych warunkach.

Dlatego warto śledzić media: każdego dnia w internecie pojawiają się nowe pomysły dla przedszkolaków, takie jak Domowy Misiowy Poranek na YT, podobnie w telewizji: w ramach pasma „Domowe Przedszkole” już niebawem pojawią się programy, w których prowadzący, zwracając się bezpośrednio do dzieci, będą je m.in. uczyć
liczyć i rysować.

"W programie znajdą się też edukacyjne miniaudycje z udziałem „literkowych” zwierzaków, znanych z oprawy kanału TVP ABC i inne atrakcyjne formy, które sprawią, że czas spędzony w domu będzie dla dzieci
twórczy i inspirujący" - czytamy w komunikacie prasowym.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE