Znana marka zabawek pod obstrzałem: już dwoje dzieci zmarło przez zadławienie. Wyrzuć te elementy!

2023-03-14 9:57

Firma Epoch Everlasting Play wycofuje 3,2 miliona zabawek swojej popularnej marki, która w USA nosi nazwę Calico Critter, a w Europie, szerokiej publiczności znana jest pod nazwą Sylvanian Family. Wszystko przez akcesoria do zabawek, które spowodowały śmierć dwójki dzieci. Maluchy zmarły w wyniku zadławienia.

Znana marka wycofuje część produktów.
Autor: Getty Images/ materiały prasowe Znana marka wycofuje część produktów.

Wycofanie zostało ogłoszone przez amerykańską Komisję ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPPS) w czwartek, 9 marca. Warto, by rodzice na całym świecie przyjrzeli się tym zabawkom swoich dzieci, jeśli ich maluchy je kolekcjonują.

Sylvanian Families to laleczki w kształcie zwierzątek sprzedawane w zestawach tworzących rodzinki. Są dedykowane do zabawy domkiem dla lalek, a przez wielu rodziców uznawane za wyjątkowo bezpieczne, bo nie posiadające ostrych elementów, czy małych przedmiotów. Część akcesoriów ma jednak niewielkie kształty i to właśnie one odpowiadają za wypadki. Dzieci zakrztusiły się dodatkami w kształcie butelki do karmienia niemowląt i smoczka. 

Dowiedz się: Ich synek zginął przez zabawkę, która wydaje się dostosowana do każdego wieku. Teraz ostrzegają innych

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie

Przeczytaj: Chłopiec zakrztusił się orzeszkiem, ale go wypluł. Kilka dni później trafił do szpitala

Rodzice wygrali proces

Co ciekawe, sprawy zakrztuszeń nie są nowe. Wypadki miały miejsce kilka lat temu. Jak donoszą amerykańskie media, w 2018 roku zakrztuszeniu uległo 2-letnie dziecko z Nowego Meksyku, a w 2015 roku 9-miesięczne dziecko z Japonii.

- Dziewczynka o imieniu Dakota Dedios z Dulce, miasta w Jicarilla Apache Nation, była trzy miesiące przed swoimi trzecimi urodzinami w 2018 roku, kiedy zmarła po zadławieniu się małym plastikowym smoczkiem, który był elementem zestawu z bliźniakami labradorami - relacjonuje magazyn Santa Fe New Mexican. Rodzice dziewczynki złożyli w sądzie pozew przeciwko firmie.

Które zestawy moga stanowić zagrożenie?

Teraz twórcy zabawek proszą rodziców, aby natychmiast zabrali swoim dzieciom zabawkowe butelki i smoczki będące akcesoriami Sylvanian Families. Zdjęcie akcesoriów i swoje dane kontaktowe można wysłać do firmy Epoch, aby otrzymać w zamian inną zabawkę. 

Wycofanie obejmuje 54 zestawy zabawek dla różnych postaci zwierząt. Wiele z wycofanych przedmiotów dotyczyło zestawów bliźniaków, a także kilku zestawów akcesoriów dla dzieci-zwierzątek, w tym zwłaszcza zestawów z krzesełkami do karmienia.

Dowiedz się: Ten plakat powinien zobaczyć każdy rodzic. Jej syn zapadł w śpiączkę, teraz ostrzega innych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza