Domek dla lalek: drewniany, z kartonu, DIY. Ranking domków dla lalek

2021-05-17 14:15

Domek dla lalek to marzenie każdej dziewczynki. Wybór tego najlepszego może być jednak trudny, bo zabawki te różnią się wielkością, materiałem i wyglądem. Jaki wybrać domek dla lalek? Kupić czy wykonać samodzielnie? Czy każda dziewczynka powinna mieć domek dla lalek?

Domek dla lalek
Autor: Żona krawca/facebook

Domek dla lalek to jedna z najpopularniejszych wśród dziewczynek zabawek. Domki dla lalek święcą triumfy od pokoleń, zmienia się tylko ich wygląd i wyposażenie. Dzięki nim możliwa jest zabawa w dom, czyli to, co dziewczynki najbardziej lubią.

Spis treści:

  1. Rodzaje domków dla lalek
  2. Domek dla lalek - tak czy nie
  3. Zalety domku dla lalek
  4. Wady domku dla lalek
  5. Wybór domku dla lalek
  6. Tekturowy domek dla lalek
  7. Domek dla lalek DIY
  8. Najpopularniejsze domki dla lalek

Rodzaje domków dla lalek

Domki wyposażone są najczęściej w mebelki i inne elementy aranżacji, jakie spotykamy w normalnych domach na co dzień. Zwykle mają kilka kondygnacji i kilka pomieszczeń, dzięki czemu zabawa wydaje się być jeszcze bardziej urozmaicona.

Oferta domków dla lalek jest szeroka – są domki dostosowane do lalek konkretnego modelu i domki uniwersalne. Są małe domki i wielkie, wielopiętrowe domy dorównujące wysokością małemu dziecku. Wygląd domków również jest bardzo zróżnicowany i tak naprawdę trzeba się natrudzić, by wybrać ten najładniejszy.

Domek dla lalek - tak czy nie

Jeśli dziewczynka posiada w domu lalkę, którą traktuje jak małego człowieka, zwykle marzy o wyposażeniu jej w to, co najważniejsze dla każdego z nas.

Domek dla lalek jest właśnie tym, co urozmaica dziecięcą zabawę i czyni ją jeszcze bardziej „prawdziwą”. Pozwala bawić się w dom i tworzy pole do odgrywania różnych ról przez dziecko.

Domek dla lalek to świetna zabawka, nie tylko dla dziewczynek. Chłopcy też bawią się ludzikami, figurkami i lalkami, więc i dla nich domki mogą stanowić ciekawe pole do zabawy.

Czytaj:

7 kultowych zabawek, o które wcześniej czy później poprosi Twoje dziecko

Klocki konstrukcyjne dla dzieci: metalowe, drewniane, plastikowe. Jakie kupić?

Zalety domku dla lalek

Domki dla lalek to wspaniałe wsparcie w zabawie tzw. scenariuszowej, gdzie dzieci przy pomocy lalek wcielają się w różne role społeczne.

Pozwalają rozwijać kreatywność i wyobraźnię dziecka, ćwiczyć mowę, a czasem przy wsparciu dorosłych mogą odgrywać nawet rolę terapeutyczną – oswajać dziecko z jego lękami, tłumaczyć emocje i otaczający świat.

To świetna zabawka, która nie daje gotowych pomysłów na rozrywkę, ale pobudza nasze pociechy do zabawy.

Domek dla lalek
Autor: Getty images

Wady domku dla lalek

Domki dla lalek rozwijają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Zabawki właściciwie nie mają wad - jeśli nie są zbyt drogie. Domki dla lalek mogą kosztować naprawdę dużo, nawet do tysiąca złotych. Zanim jednak je kupicie, zastanówcie się, czy rzeczywiście dziecko potrzebuje aż tak drogiego prezentu?

Dobrym pomysłem jest zakup tańszego domku dla lalek i własnoręczne wyposażenie go w mebelki. Wspólne wykonanie np. stołu czy łóżeczka dla lalek z kartonu sprawi Wam mnóstwo radości i będzie świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. 

Czytaj: Zabawki dla dziewczynek: top 10 zabawek 

Kolorowanka dom. Pobierz domek do kolorowania

Chcesz wiedzieć więcej o zabawie i rozwoju dziecka? Zajrzyj na nasz fanpage M jak mama Smart Kid

Wybór domku dla lalek

Oferta domków dla lalek jest ogromna, dlatego wybór najlepszego domku jest bardzo trudny. Na początku warto zadać sobie pytanie, jakiego domku dla lalek oczekuje nasze dziecko. Domki różnią się bowiem wielkością, wyposażeniem, materiałem wykonania i oczywiście ceną.

Drewniany domek dla lalek

Jeśli lubimy zabawki proste, ekologiczne, minimalistyczne, w skandynawskim stylu – z pewnością spodoba się nam drewniany domek dla lalek. Choć ma zwykle skromne wyposażenie, zachwyca stylowym wyglądem.

Idealnie wpisuje się w nowoczesny design pokoju dla dziecka, a do tego jest wykonany z bezpiecznego, naturalnego surowca. Drewniane domki dla lalek nie są tanie. Ich cena może osiągać nawet kilkaset złotych.

Domek z drewna
Autor: Getty images

Tekturowy domek dla lalek

Inną ekologiczną wersją domku dla lalek jest domek z tektury. Wymaga on samodzielnego złożenia i często też ozdobienia. Taki domek jest tańszy (można go kupić już od kilkudziesięciu złotych), ale też i mniej trwały. Nie można też liczyć na bogate wyposażenie.

Ze względu na dość delikatną konstrukcję zabawki, dziecko może ją łatwo zniszczyć. Niemniej to świetna alternatywa dla domku drewnianego, szczególnie jeśli dziecko szybko nudzi się zabawkami, które mu kupujemy.

Tekturowy domek dla lalek
Autor: frommummy.pl/Instagram

Domek dla lalek DIY

Przy odrobinie wysiłku można pokusić się o samodzielne wykonanie domku dla lalek. Możliwości jest sporo. Jeśli mamy choć trochę talentu do konstruowania, możemy zbudować taki domek ze sklejek. Wystarczy je dociąć, a następnie posklejać.

Najprostszym domkiem dla lalek zrobionym samodzielnie jest domek z tektury. Ten najłatwiej jest wykonać ze starego pudła. Wystarczy zrobić w nim przegródki, które będą kondygnacjami i pomieszczeniami, wyciąć okna i drzwi, a następnie ozdobić.

Wykonanie domku dla lalek pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i spędzić z dziećmi ciekawie i kreatywnie wspólny czas.

Najpopularniejsze domki dla lalek (wg Ceneo)

 

QUIZ: Czy pamiętasz kultowe gry i zabawy z PRL-u?

Pytanie 1 z 10
Monopoly to gra polegająca na handlu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza