Czy wiesz, że KTG możesz wykonywać samodzielnie w domu?

2017-01-12 8:55

Martwisz się czasem stanem zdrowia swojego dziecka? Czy u niego wszystko w porządku? Dzięki urządzeniu do samodzielnego wykonywania badania KTG w domu już nie musisz. Zobacz na czym polega to badanie i jak wygląda takie urządzenie.

ktg
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Słuchanie bicia serca dziecka
  2. Domowe KTG
  3. Skąd wziąć to urządzenie?

Czas oczekiwania na dziecko to okres ogromnej radości, przeplatanej strachem o zdrowie maleństwa. Młodzi rodzice chętnie sięgają więc po nowinki, które są w stanie nieco osłabić ten lęk, a producenci oferują coraz nowsze rozwiązania.

Czytaj:

Czy warto bankować krew pępowinową?

Słuchanie bicia serca dziecka

Już od dłuższego czasu na rynku dostępne są domowe wersje detektora bicia serca płodu. To kompaktowe i łatwe w obsłudze urządzenie, dlatego cieszy się powodzeniem wśród rodziców - słuchanie bicia serca dziecka sprawia im wszak ogromną radość.

Nie mniej istotna jest tu kwestia bezpieczeństwa - mając takie urządzenie w domu rodzice czują się bezpieczniej, gdyż w każdej chwili mogą sprawdzić, jak funkcjonuje serce ich rozwijającego się dziecka.

Użytkowaniu detektora tętna płodu powinna jednak towarzyszyć duża ostrożność, gdyż tylko doświadczony lekarz lub położna są w stanie właściwie zinterpretować to, co wyświetla się na ekranie urządzenia. 

Choć urządzenie ma za zadanie wzmożenie rodzicielskiej czujności, może mieć odwrotny efekt, sprawiając, że rodzice będą odwlekać konsultację ginekologiczną. 

Z drugiej strony, przyszli rodzice, niedoświadczeni w obserwowaniu bicia serca płodu, mogą zacząć się niepokoić bardziej niż powinni i każdy szmer lub dłuższą ciszę interpretować jako znak, że dzieje się coś złego.

Zobacz:

8 pojęć dotyczących KTG w ciąży, które powinnaś znać

Sprawdź, jak rozwija się płód - kalendarz ciąży

Domowe KTG

Badanie KTG umożliwia badanie czynności skurczowej macicy oraz podsłuchanie bicia serca dziecka oraz tym samym upewnienie się, że dziecko jest w pełni bezpieczne.

Zwykle takie badanie wykonuje się w szpitalu, w ostatnim, trzecim trymestrze. Teraz można je wykonać także w zaciszu domowym, bez konieczności jeżdżenia do placówki.

To, że badanie wykonuje się w domu nie oznacza, że rodzice sami mają interpretować jego wyniki. Po zakończonym badaniu jest ono wysyłane do lekarza w celu sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku.

Jeśli coś cię zaniepokoi, dyżurująca całą dobę położna odpowie na każde twoje pytanie, a w razie niebezpieczeństwa wezwie karetkę. Oczywiście nie każde badanie musisz przesyłać do weryfikacji – wysyłane są tylko te w pełni zakończone (trwające wymagane pół godziny) badania.

Jeśli chcesz tylko posłuchać serca dziecka - po prostu wykonaj badanie krócej. Badanie KTG jest w pełni bezpieczne dla mamy i dla dziecka! 

Czytaj:

Przezierność karkowa: ważny parametr badania USG w ciąży

Co badanie USG mówi o główce dziecka?

Skąd wziąć to urządzenie?

Urządzenia nie musisz kupować – można je wypożyczyć. Kiedy nie będzie Ci już potrzebne – zwrócisz je.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza