Test obciążenia glukozą w ciąży - jakie są normy i kiedy zrobić test obciążenia glukozą

2020-08-10 10:42

Test obciążenia glukozą w ciąży wykonywany jest między 24. a 28. tygodniem. Taki test ma na celu stwierdzenie, czy przyszła mama nie ma cukrzycy ciążowej, która może być niebezpieczna nie tylko dla niej, ale również dla dziecka.

Test obciążenia glukozą w ciąży - normy i cena testu obciążenia glukozą
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Test obciążenia glukozą wykrywa cukrzycę ciążową
 2. Test obciążenia glukozą - kiedy?
 3. Test obciążenia glukozą - normy
 4. Test obciążenia glukozą w ciąży - cena

Test obciążenia glukozą, zwany też krzywą cukrową to obowiązkowe badanie, które musi przejść każda kobieta w ciąży. Żeby wykluczyć wszystkie te przypadki, kiedy pacjentki mają zaburzenia cukrzycowe, ale o nich nie wiedzą, na początku ciąży oznacza się poziom cukru na czczo, a na przełomie drugiego i trzeciego trymestru wykonuje się test obciążenia glukozą.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Po co robi się test obciążenia glukozą?
 2. Kiedy należy zrobić test obciążenia glukozą w ciąży?
 3. Jakie są normy glukozy w ciąży?
 4. Ile kosztuje test obciążenia glukozą?

Test obciążenia glukozą wykrywa cukrzycę ciążową

Około 4 proc. kobiet dowiaduje się podczas ciąży, że ma cukrzycę ciążową. Wysokie stężenie glukozy we krwi jest zagrożeniem dla dziecka, dlatego tak ważne jest rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie. Kiedy w ciąży poziom cukru u matki jest znacznie wyższy niż normalnie, przy każdym posiłku matki dziecko dostaje dużo więcej cukru niż potrzebuje. Organizm płodu magazynuje jego nadmiar w postaci tkanki tłuszczowej, a tym samym zaczyna nadmiernie rosnąć.

To ma negatywne skutki: po pierwsze, może się okazać, że w czasie porodu wyjątkowo duży noworodek nie mieści się w kanale rodnym. Po drugie, dziecko przyzwyczajone do otrzymywania w każdym posiłku dużej ilości glukozy, po porodzie może mieć głębokie niedocukrzenie. Nadmiar cukru niekorzystnie wpływa również na pracę łożyska, które może stać się niewydolne. W tej sytuacji obserwowane są nawet zgony wewnątrzmaciczne dzieci.

Test obciążenia glukozą - kiedy?

Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży u każdej przyszłej mamy przeprowadza się  test obciążenia glukozą. Najpierw pielęgniarka pobiera krew na czczo, następnie musisz wypić szklankę wody, w której rozpuszczono 75 g glukozy. Napój jest bardzo słodki, dlatego do roztworu można dolać sok z połówki cytryny. Nie wpływa to na wynik badania, za to poprawia smak glukozy.

Po godzinie krew jest pobierana ponownie – po to, by ocenić, jak wypita glukoza wpływa na poziom cukru w organizmie. I kolejne, trzecie już pobranie krwi, następuje po upływie dwóch godzin od podania glukozy. Przez cały ten czas nie możesz zjeść śniadania ani niczego pić (oprócz niegazowanej wody), gdyż nawet mała przekąska wpłynie na wynik testu.

Dowiedz się więcej: Badanie stężenia glukozy we krwi w ciąży

Diagnoza: cukrzyca w ciąży. Leczenie cukrzycy ciążowej, dieta i aktywność

Test obciążenia glukozą - normy

Prawidłowy poziom glukozy we krwi:

 • stężenie glukozy w osoczu na czczo jest równe lub powyżej 92 mg/dl
 • po godzinie od przyjęcia roztworu to mniej niż 180 mg/dl (10,0 mmol/l)
 • po dwóch godzinach – mniej niż 153 mg/dl (8,5–11,0 mml/l).

Jeśli takie masz wyniki, na tym twoje badania w kierunku cukrzycy ciążowej się kończą. Jeżeli zaś stężenie glukozy przekroczyło podane wartości, to oznacza, że masz cukrzycę ciążową i otrzymasz skierowanie do specjalistycznej poradni diabetologicznej.

Gdy cukrzyca ciążowa zostanie stwierdzona, przyszła mama musi zmienić dietę i zacząć mierzyć poziom cukru we krwi glukometrem. Zwykle u 80 proc. pacjentek udaje się dzięki odpowiedniej diecie ustabilizować poziom glikemii. Jeśli jednak poziom glukozy nadal jest wysoki, konieczne jest stosowanie insuliny.

Test obciążenia glukozą w ciąży - cena

Test obciążenia glukozą jest wykonywany standardowo u wszystkich kobiet w ciąży. Jest on bezpłatny - należy do badań finansowanych w ramach NFZ. Jeśli jednak badanie chcemy wykonać prywatnie, jego cena wynosi ok. 15-20 zł.

TEST: Czy jesteś zagrożona cukrzycą ciążową?

Pytanie 1 z 13
Ile masz lat w tej chwili, spodziewając się dziecka?

miesięcznik "M jak mama"