W tym tygodniu zobaczysz najwięcej. Ginekolog wyjaśnia, kiedy najlepiej wykonać USG 3D

2023-09-28 11:16

To stosunkowo młoda technika podglądania dziecka w łonie mamy, a jednak zawojowała świat. Rodzice chcą mieć zdjęcia 3D, aby mieć pamiątkę z okresu ciąży, lekarze - aby dokładniej obejrzeć maluszka pod kątem jego zdrowia. Kiedy wykonać USG 3D, aby miało sens? Znany ginekolog wyjaśnia.

kobieta w ciąży podczas badania usg
Autor: Getty images W tym tygodniu zobaczysz najwięcej. Ginekolog wyjaśnia, kiedy najlepiej wykonać USG 3D

USG 3D to badania znane od kilkunastu lat. Wcześniej przyszłe mamy miały oczywiście robione badania ultrasonograficzne zgodnie z kalendarzem, ale obraz, który był widoczny na ekranie był płaski i często zrozumiały wyłącznie dla specjalisty. Technika ultrasonografii 3D zmieniła to. Dzięki niej już w okresie ciąży można zobaczyć buzię dziecka tak, jakby malec był już na świecie. 

No właśnie, ale kiedy wykonać to badanie, aby rzeczywiście mieć fantastyczną pamiątkę, a jednocześnie, aby badanie to miało również sens medyczny? Bo przecież stworzono je po to, aby ulepszyć diagnostykę płodu, a nie zrobić przyjemność rodzicom. Znany na Instagramie ginekolog, Wojciech Falęcki wyjaśnia, w którym tygodniu ciąży najlepiej zapisać się na to badanie.

Spis treści

  1. Czym jest USG 3D?
  2. Kiedy najlepiej wykonać USG 3D   
  3. Dlaczego warto wykonać USG 3D?
Badania w 7. miesiącu ciąży

Czym jest USG 3D?

USG 3D, podobnie jak zwykłe USG 2D wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i specjalne oprogramowanie, które powala zobaczyć na ekranie obraz tkanek miękkich, narządów i innych elementów anatomicznych dziecka. Technika 3D sprawia, że obraz ten jest trójwymiarowy, co pozwala na przykład zobaczyć twarz dziecka tak, jak wygląda ona w rzeczywistości. Taki obraz w porównaniu do USG 2D jest też wyraźniejszy i bardziej realistyczny.

Samo nadanie z puntu widzenia kobiety wygląda tak samo: lekarz przesuwa specjalną głowicę po brzuchu przyszłej mamy, dokonując pomiarów i oglądając ciało i narządy wewnętrzne płodu pod kątem poprawności anatomicznej. Widoczne na ekranie obrazy są fotografowane, więc zdjęcia można zabrać do domu jako pamiątkę z badania.

Czytaj również: Czy zdjęcie USG 3D jest wiarygodne? Oto zdjęcia, które to potwierdzają

Reality-show prosto z brzuszka - jakie korzyści daje USG 4D i ile kosztuje?

Kiedy najlepiej wykonać USG 3D   

USG 3D można wykonać w dowolnym momencie ciąży, ale oczywiście nie zawsze ma to sens. Zbyt wcześnie wykonane badanie pozwoli podglądać dziecko, które nie będzie jeszcze wystarczająco rozwinięte, aby można było je prawidłowo ocenić. Istnieje również ryzyko, że płyn lub umiejscowienie w miednicy utrudni badanie. Lekarze podkreślają, że np. między 11. a 14. tygodniem ciąży, kiedy wykonuje się pierwsze badanie USG (według standardów opieki okołoporodowej)  cechy płodu nie są na tyle wyraźne, aby oceniać je w technice 3D.

"Pytacie się często, w którym tygodniu najlepiej wykonać takie ujęcia. Generalnie to w III trymestrze" - podpowiada ginekolog Wojciech Falęcki na Instagramie. I rzeczywiście, specjaliści twierdzą, że najlepszym momentem na wykonanie USG 3D jest czas między 24. do 32. tygodniem ciąży. Później malec może być już tak ułożony w kierunku miednicy, że trudno go będzie dokładnie obejrzeć, ale oczywiście nadal jest możliwe.

"Jednak jeśli model lub modelka nie mają humoru, to nic z tego nie wyjdzie" - dodaje ekspert.

Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy jest najlepszy czas na wykonanie USG 3D, zajrzyj do kalkulatora TUTAJ.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Sprawdź: Jak rozwija się dziecko w kolejnych tygodniach ciąży

Dlaczego warto wykonać USG 3D?

Zdaniem Wojciecha Falęckiego, standardem w  badaniach ultrasonograficznych ciąży nadal pozostaje USG 2D, które jest równie skuteczne. Jak wyjaśnia ekspert, "jedynie w badaniach nad dokładnym obrazowaniem i określeniem typu rozszczepów podniebienia udało się wykazać istotną przewagę USG 3D nad 2D".

Ale nie znaczy to, że trójwymiarowe obrazowanie nie ma w ogóle sensu. Pomijając pamiątkę, jaką jest to badanie dla rodziców nienarodzonego dziecka, również dla lekarzy jest to badanie pomocne i ułatwiające niekiedy diagnostykę (zwłaszcza wspomnianych przez Wojciecha Falęckiego rozszczepu wargi lub podniebienia, innych nieprawidłowości twarzoczaszki, wad cewy nerwowej czy wad rozwojowych szkieletu). Wszystko przez wyższą jakość obrazu - możliwości zobaczenia nieskończonej liczby płaszczyzn oraz ostrzejsze i wyraźniejsze zdjęcia, które pozwalają zidentyfikować potencjalne problemy w rozwoju dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza