Badania w ciąży – badanie moczu

2015-02-16 12:52

Ogólne badanie moczu w ciąży jest obowiązkowe. Lekarz zleca je raz na miesiąc. Badanie na celu wykazanie, czy w moczu przyszłej mamy nie pojawił się cukier lub białko. Jak przygotować próbkę do analizy i jak odczytać wyniki badania moczu w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny wykonywać badanie ogólne moczu minimum 7 razy. Polega ono na ocenie próbki moczu pod kątem cech fizycznych i biochemicznych. Pojawiające się w nim zmiany mogą świadczyć o schorzeniach, które w ciąży stanowią zagrożenie lub powodują powikłania. Podczas oglądania wyników badania moczu lekarz będzie zwracał szczególną uwagę na trzy rzeczy: czy w moczu nie ma cukru, białka oraz oznak zakażenia układu moczowego (zwiększona liczba leukocytów). Pamiętajmy, że to badanie w ciąży jest obowiązkowe.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Jak pobrać mocz do badania

Badanie moczu w ciąży jest obowiązkowe i robione dość często. Aby badanie moczu w ciąży było miarodajne, próbkę należy pobrać po całonocnej, minimum 5-godzinnej przerwie w jego oddawaniu. Przed pobraniem unikaj pokarmów, które zawierają barwniki, oraz leków zmieniających barwę moczu. Kup w aptece jałowy, plastikowy pojemnik na mocz. Gdy wstaniesz rano, najpierw się podmyj, następnie pobierz mocz (należy pobierać z tzw. środkowego strumienia). Pojemnik powinien szybko trafić do laboratorium.

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

Badania w ciąży - trymestr trzeci

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

Badania w ciąży - trymestr drugi

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w drugim trymestrze ciąży.

Badania w ciąży: prawidłowe wyniki ogólnego badania moczu

  • barwa słomkowa lub żółta
  • klarowność – zupełna
  • odczyn – kwaśny
  • ciężar właściwy – 1,002–1,030 g/cm3
  • nie powinno być białka, cukru, bilirubiny i urobilinogenu.

Warto wiedzieć, że obecność cukru w moczu może wskazywać na cukrzycę ciążową. Białko w moczu może świadczyć o infekcji pęcherza lub nerek (bywa też objawem tzw. zatrucia ciążowego groźnego dla ciebie i twojego dziecka). Ciała ketonowe w moczu często wskazują na zaburzenia metaboliczne w twoim organizmie.

Badanie moczu wyniki: zabarwienie

Jaki powinien być prawidłowy kolor moczu w ciąży? Norma prawidłowy wynik: kolor jasnożółty. Kolor czerwony lub krwisty świadczy o przenikaniu krwinek czerwonych do układu moczowego (np. przy ciężkich uszkodzeniach nerek, w skazie krwotocznej lub na skutek obecności kamieni w drogach moczowych). Kolor brunatny moczu oznacza obecność bilirubiny.

Badanie moczu wyniki: przejrzystość

Norma prawidłowy wynik: przejrzysty, klarowny. Świeżo oddany mocz jest przejrzysty, potem mętnieje. Mocz od początku mętny występuje w ropnych zapaleniach dróg moczowych i niektórych postaciach kamicy nerkowej.

Badanie moczu wyniki: odczyn (pH)

Norma prawidłowy wynik: kwaśny, czyli ok. 5,5 pH (w przedziale wartości 4,5–7,8). Stale utrzymujący się odczyn zasadowy może świadczyć o upośledzeniu zdolności nerki do zakwaszania moczu, zakażeniu układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak albo o kamicy nerek.

Badanie moczu wyniki: gęstość (Ciężar właściwy)

Norma prawidłowy wynik: 1,023–1,035 g/cm3. Ciężar właściwy moczu nie powinien zbliżać się do ciężaru wody (1 g/cm3), gdyż świadczyć to może o utracie bardzo ważnej funkcji
nerki, jaką jest zagęszczanie moczu. Często jest to pierwszy objaw sugerujący rozpoczynającą się niewydolność nerek.

Badanie moczu wyniki: bakterie

Norma prawidłowy wynik: bakterie nie powinny być obecne w moczu. Obecność bakterii w moczu może świadczyć o zakażeniu nerek lub układu moczowego. Ale nie jest wystarczającym dowodem zakażenia - bakterie mogą bowiem pochodzić ze skóry lub śluzówki miejsc intymnych (jeśli nie zachowano dostatecznej higieny przy pobieraniu próbki moczu). W przypadku stwierdzenia bakterii trzeba wykonać posiew moczu. Dopiero wynik tego badania informuje, czy w próbce moczu znajdują się bakterie, w jakiej ilości, jakiego gatunku oraz na jakie antybiotyki są wrażliwe.

Badanie moczu wyniki: białko

Norma prawidłowy wynik: nie powinno być obecne. W moczu ludzi zdrowych wydalane są niewielkie ilości białka (do 100 mg na dobę). Białkomocz to wydalanie z moczem ponad
150 mg białka na dobę, ale w ciąży może być to nawet do 200 mg na dobę. Białko w moczu może pojawić się w czasie wysokiej gorączki, pod wpływem dużego wysiłku fizycznego lub przemarznięcia, ale najczęściej jest następstwem chorób dróg moczowych.

Uwaga: wykrycie białka w moczu kobiety w ciąży może oznaczać gestozę (zatrucie ciążowe).

Badanie moczu wyniki: cukier (glukoza)

Norma prawidłowy wynik: nie powinien być obecny w moczu. Wynik może być podany w liczbach, np. 50 mg/l (im większa liczba, tym więcej glukozy) lub w plusach – większa liczba plusów oznacza większą ilość glukozy. Jeśli w moczu jest cukier, trzeba zrobić badanie krwi w kierunku cukrzycy – test obciążenia glukozą.

Badanie moczu wyniki: bilirubina

Norma prawidłowy wynik: bilirubina całkowita: poniżej 1,1 mg/dl; bilirubina związana: poniżej 0,3 mg/dl. W ciąży wzrost stężenia bilirubiny całkowitej nie musi oznaczać niczego
niepokojącego. Wzrost stężenia bilirubiny związanej sygnalizuje natomiast problemy z wątrobą, może np. oznaczać cholestazę.

Badanie moczu wyniki: Erytrocyty

Norma prawidłowy wynik: nie więcej niż 3 w polu widzenia. Obecność erytrocytów (czerwone ciałka krwi) w moczu nazywamy krwinkomoczem (gdy jest ich niewiele) lub krwiomoczem. Krwiomocz, podobnie jak białkomocz, jest częstym objawem chorób układu moczowego. Źródłem krwinkomoczu lub krwiomoczu może być uszkodzenie zarówno nerki, jak też każdego odcinka dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej. Obecność powyżej 10 krwinek w polu widzenia może sugerować zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność krążenia, marskość wątroby.

Badanie moczu wyniki: Leukocyty

Norma prawidłowy wynik: nie więcej niż 5 w polu widzenia. Stwierdzenie w polu widzenia większej liczby leukocytów (białych ciałek krwi) zwykle świadczy o bakteryjnym zakażeniu
dróg moczowych lub nerek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE