Kolor moczu w ciąży – o czym świadczy, jak wygląda prawidłowy?

2022-02-15 9:04

Czy kolor moczu w ciąży w jakiś sposób się zmienia? Co może oznaczać inna niż standardowo barwa moczu: bardzo żółta, wyjątkowo ciemna czy czerwona? Kiedy przyszła mama może zacząć się niepokoić i, widząc niecodzienny kolor moczu w ciąży, udać się do lekarza?

Kolor moczu w ciąży - jaki jest prawidłowy?
Autor: Getty images Kolor moczu w ciąży - jaki jest prawidłowy?

Ciąża to okres, w którym organizm kobiety funkcjonuje zdecydowanie inaczej niż wcześniej. Przyszłe mamy pewnych zmian, które je czekają, są zwykle w pełni świadome. Nie dziwi ich to, że muszą częściej odwiedzać toaletę – powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, w związku ciężarne po prostu częściej muszą oddawać mocz.

Przyszłe matki wiedzą również i o tym, że muszą one zwracać czujną uwagę na swoją dietę w ciąży – macica uciska na pęcherz, ale i na jelita, przez co pojawiać się u nich może tendencja do zaparć, którą można zmniejszać chociażby poprzez dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Powyżej wspomniano o tym, że ciąża wpływa na częstość oddawania moczu. Pacjentki zwykle nie liczą, ile razy dziennie chodzą do toalety. Znacznie częściej zwracają uwagę na inną rzecz: kolor moczu w ciąży.

Spis treści

  1. Czy ciąża wpływa na kolor moczu?
  2. Przezroczysty kolor moczu w ciąży
  3. Wyjątkowo żółty kolor moczu w ciąży
  4. Bardzo ciemny mocz w ciąży
  5. Białawy kolor moczu w ciąży
  6. Czerwony mocz w ciąży
  7. Kiedy udać się do lekarza?

Czy ciąża wpływa na kolor moczu?

W naszym otoczeniu zetknąć możemy się z różnymi mitami, takimi jak chociażby ten, że poprzez analizowanie barwy moczu można w ogóle stwierdzać, czy kobieta zaszła w ciążę czy też ten, według którego dokonując oceny koloru moczu ciężarnej, możliwe może być wysunięcie przypuszczenia na temat płci dziecka. Tak jak nazywano je wyżej – są to mity, które z rzeczywistością nic wspólnego nie mają.

Kolor moczu w ciąży – u zdrowej ciężarnej – jest taki sam, jak u innych zdrowych osób, które w ciąży wcale nie są. Sama ciąża na barwę moczu tak naprawdę nie wpływa i kobiety oczekujące dziecka prawidłowo powinny oddawać płyn barwy żółtawej – prawidłowy jest zarówno mocz jasnożółty, jak i ciemnożółty.

Zdarza się jednak tak, że ciężarna pacjentka zauważa, że jej mocz jest inny niż zwykle. Najczęściej nie musi to stanowić powodu do paniki, czasami jednak rzeczywiście warto udać się do lekarza. Kiedy niezbędne jest wykonanie dodatkowego badania moczu w ciąży?

Zobacz także:

Przezroczysty kolor moczu w ciąży

Czasami mocz jest tak jasny, że przypomina on po prostu wodę mineralną. Bardzo jasny, przezroczysty mocz w ciąży nie musi niepokoić – najczęściej nie jest to związane z żadną chorobą. Płyn ten przybiera taki odcień wtedy, gdy ciężarna przyjmuje dużo płynów – wydalane są one z organizmu wraz z moczem, w związku z czym staje się on mocno rozcieńczony i dlatego jest wyjątkowo jasny.

Czytaj: Jaką wodę pić w ciąży?

Wyjątkowo żółty kolor moczu w ciąży

Odwrotną do opisanej wyżej sytuacją jest ta, gdzie mocz staje się intensywnie żółty. W takim przypadku ciężarna również może się niepokoić, a tutaj także najczęściej nie ma powodów do obaw.

Zauważając bardzo intensywny, żółty kolor moczu w ciąży, należy przede wszystkim zastanowić się nad dwoma aspektami. Po pierwsze: dieta. Pokarmy bogate w barwniki (zwłaszcza pochodzenia sztucznego) mogą sprawiać, że mocz stanie się nawet jaskrawożółty. Po drugie: witaminy i suplementy w ciąży. Różne preparaty – m.in. witaminy z grupy B – wydalane są właśnie z moczem i wtedy, kiedy ciężarna takowe zażywa, mogą one prowadzić do intensywnie żółtego koloru moczu w ciąży.

Bardzo ciemny mocz w ciąży

Zwłaszcza w gorące, letnie dni ciężarne mogą szczególnie często stwierdzać, że ich mocz jest bardzo ciemny. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim odwodnienie, które prowadzi do znacznego zagęszczenia moczu – organizm ma wtedy w sobie mniej wody, w związku z czym najzwyczajniej ogranicza jej utratę. Ciemna barwa moczu sugeruje więc konieczność zwiększenia ilości przyjmowanych przez przyszłą mamę płynów.

Pamiętać należy, że nie tylko pogoda może prowadzić do odwodnienia – może ono być również skutkiem biegunki w ciąży czy wymiotów, dlatego w sytuacji, gdy pacjentka doświadcza takich problemów, musi ona zawsze pamiętać o dodatkowym nawadnianiu.

Ciemny mocz może jednak świadczyć również i o różnych chorobach, m.in. schorzeniach wątroby. Taka możliwość wynika z tego, iż do moczu mogą wtedy przechodzić produkty przemiany nadmiernych ilości bilirubiny w organizmie i to właśnie one mogą zabarwiać mocz na bardzo ciemny kolor.

Białawy kolor moczu w ciąży

Biaława, mętna barwa moczu w ciąży to niepokojący sygnał – może to bowiem być spowodowane zakażeniem układu moczowego. Mocz przybiera taki właśnie kolor wtedy, kiedy pojawiają się w nim bakterie oraz białe krwinki (leukocyty w moczu w ciąży). Taki kolor moczu w ciąży powinien niepokoić zwłaszcza wtedy, kiedy towarzyszą mu jakieś dolegliwości, np. znaczne zwiększenie częstości oddawania moczu, pieczenie podczas mikcji czy gorączka.

Czytaj: 

Białko w moczu u dzieci - przyczyny i objawy

Cewnik Foleya – kiedy się go stosuje?

Czerwony mocz w ciąży

Czerwonawe lub różowawe zabarwienie moczu jest tym, które zazwyczaj najbardziej niepokoi pacjentów – i to wszystkich, nie tylko przyszłe mamy. Rzeczywiście taki kolor moczu w ciąży powinien wzbudzić czujność, ale na pewno zauważenie go nie powinno od razu prowadzić do paniki u pacjentki.

Po pierwsze przyszła mama musi się zastanowić, co jadła w ostatnim czasie. Czerwone owoce, buraki, rabarbar i kilka innych produktów mogą prowadzić do tego, że mocz przyjmie niecodzienną, bo właśnie różowawą barwę. Jeżeli jednak pacjentka nie spożywała żadnych pokarmów, które potencjalnie mogły zabarwić mocz, to wtedy już zdecydowanie konieczne jest skonsultowanie czerwonego koloru moczu w ciąży – może on w końcu być spowodowany obecnością w moczu krwi (krwiomocz w ciąży).

Kiedy udać się do lekarza?

Konsultacja lekarska zalecana jest szczególnie wtedy, kiedy przyszła mama zauważy u siebie czerwony, bardzo ciemny, białawy lub zielonkawy kolor moczu w ciąży.

Do lekarza należy udać się również i w tej sytuacji, gdy pacjentka doświadcza jakichś objawów: wspomnianych wcześniej zaburzeń związanych z samym oddawaniem moczu czy gorączki, ale i dolegliwości bólowych (zarówno w podbrzuszu, jak i w pachwinie), wymiotów, nudności czy silnego świądu skóry lub żółtaczki.

W przypadku, kiedy ciężarna oddaje mocz, który ma budzący niepokój kolor, wstępnie najprawdopodobniej zlecone zostanie u niej badanie ogólne moczu. Dzięki niemu możliwe jest chociażby stwierdzenie zakażenia układu moczowego, które u ciężarnych zdecydowanie wymaga leczenia – zwiększa ono bowiem ryzyko wystąpienia bardzo groźnych problemów, takich jak nawet poród przedwczesny czy niska masa urodzeniowa noworodka. Rozpoznania wymaga również kamica nerkowa oraz kłębuszkowe zapalenie nerek – oba stany, które mogą wystąpić u ciężarnej, również wymagają wdrożenia u niej leczenia.

Kolor moczu w ciąży jest więc dość istotnym zagadnieniem – jeżeli więc mama zauważa, że oddaje mocz o nietypowej barwie, nie powinna się ona wahać, tylko po prostu umówić się na wizytę do lekarza.

TEST: Czy jesteś zagrożona cukrzycą ciążową?

Pytanie 1 z 13
Ile masz lat w tej chwili, spodziewając się dziecka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza