Test PAPPA - test podwójny. Na czym polega badanie - cena, refundacja, terminy

2019-07-01 12:09
test pappa
Autor: thinkstockphotos.com

Test podwójny - test PAPP-A należy do grupy tzw. przesiewowych badań prenatalnych. Dzięki niemu można określić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołów wad wrodzonych, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy zespół Pataua. Zobacz, kiedy badania pappa jest finansowane z NFZ. 

Test podwójny pappa jest badaniem biochemicznym, oceniającym poziom pewnych substancji we krwi ciężarnej kobiety (pobranej jak do zwykłej morfologii). Są nimi ciążowe białko PAPP-A oraz wolne beta hCG. Właśnie dlatego przez ginekologów test ten nazywany jest testem podwójnym, choć pacjentki określają go po prostu testem PAPP-A. Badanie to często poprzedza jeszcze USG z oceną przezierności karkowej płodu, czyli tkanki podskórnej znajdującej się w okolicach szyi dziecka. Wtedy mówimy już jednak nie o teście podwójnym, a o teście połączonym, inaczej złożonym.

Test PAPP-A – najskuteczniejszy spośród wszystkich przesiewowych badań prenatalnych

Test PAPP-A wykrywa aż 9 na 10 przypadków zespołu Downa wśród dzieci. Jego skuteczność ocenia się zatem na 90 proc., czyli znacznie wyżej niż np. testu potrójnego (w którym bada się aż trzy substancje: beta hCG, alfa-fetoproteinę i wolny estriol), gdzie ta skuteczność wynosi zaledwie 60 proc. Bardziej precyzyjne od testu podwójnego są już tylko przesiewowe badania prenatalne nowej generacji NIPT, takie jak np. NIFTY. Są to badania genetyczne, a ich skuteczność wynosi ponad 99 proc. 

Test podwójny – interpretacja wyników badań

Choć test podwójny ocenia jedynie ryzyko wystąpienia danej wady, to od jego wyniku może zależeć jak będzie wyglądała cała dalsza diagnostyka. Substancje badane podczas testu podwójnego są bowiem wskaźnikami, które mogą sugerować obecność zespołu Downa, Edwardsa czy zespołu Pataua u dziecka. W przypadku podejrzenia zespołu Downa białko PAPP-A jest zwykle obniżone, a beta hCG podwyższone. W przypadku zespołu Edwardsa i Pataua zauważa się natomiast spadek poziomu obu badanych substancji.

Kiedy zrobić test PAPPA? 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przeprowadzenie testu podwójnego między 11. a 13. (+6 dni) tygodniem ciąży [1].

Warto jeszcze dodać, że czułość testu podwójnego w dużym stopniu zależy od wieku pacjentki. W przypadku młodych kobiet czułość tego badania jest znacznie niższa, przez co rzadziej uzyskuje się wyniki fałszywie dodatnie (ryzyko choroby jest niskie, pomimo, że wynik sugeruje coś innego). Z odwrotną sytuacją będziemy mieli do czynienia w przypadku starszych kobiet, którym taki wynik zdarza się otrzymać znacznie częściej.

Test podwójny PAPPA – nieprawidłowy wynik wskazaniem do dalszych badań

Gdy badanie stwierdzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia, którejś z wad jest wysokie, przyszłej mamie proponuje się badania rozstrzygające, czyli diagnostyczne (np. amniopunkcję), które mają ustalić, czy dziecko rzeczywiście jest chore.

Jedynie ok. 30 proc. wyników testu podwójnego, uznanych za nieprawidłowe, potwierdza się w późniejszych badaniach diagnostycznych. Reszta kobiet, a więc aż 70 proc. wydaje na świat całkiem zdrowe potomstwo.

Test Pappa cena

Badanie to jest stosunkowo niedrogie, oczywiście w różnych klinikach ta cena jest inna. Zwykle jednak zaczyna się od 250 zł. Bardzo często badania prenetalne są pakietowane i tu ceny są bardzo indywidualne. Warto jednak wiedzeć, że kobiety ze wskazaniami medycznymi mogą badania PAPPA zrobić na NFZ.

Darmowe badania prenatalne – kiedy są refundowane (bezpłatne)

Program bezpłatnych badań prenatalnych realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierowany jest do kobiet, które mają więcej niż 35 lat, urodziły już dziecko z wadą wrodzoną, do nosicielek aberracji chromosomowej, kobiet, które mają nieprawidłowe wyniki badań USG albo badań biochemicznych lub stwierdzono u nich po prostu większe ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Aby kobieta mogła skorzystać z refundacji, musi spełniać przynajmniej jeden z tych warunków [2].

[1] https://premedicare.pl/new/wp-content/uploads/downloads/2010/10/Prenat-PTG-rekomend.pdf

[2] https://www.nfz-szczecin.pl/ijzas_badania_prenatalne.htm  

www.testDNA.pl

ZOBACZ WIDEO - Badania prenatalne: które z nich są inwazyjne i mogą mieć wpływ na przebieg ciąży, a które (jak test PAPPA, w pełni bezpieczne dla kobiety i dziecka). Zobacz, co na temat badań prenatalnych mówi nasz ekspert. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE