13 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-01-22 10:11

13 tydzień ciąży – brzuch się zaokrągla, czas więc na uelastycznianie skóry. To moment, w którym powinnaś zainteresować się kosmetykami przeciw rozstępom. Zobacz, jak powinnaś się czuć i co możesz zobaczyć na USG w 13 tygodniu ciąży.

Drugi trymestr to najprzyjemniejszy okres ciąży. Przyszła mama lepiej się czuje, nie dokucza jej waga ani duży rozmiar brzucha, oswoiła się też z myślą, że zostanie mamą, dlatego zaczyna cieszyć się ze swojego stanu – zwłaszcza, że coraz więcej ludzi zaczyna podejrzewać, że spodziewasz się dziecka.

Spis treści:

  1. Wygląd brzuszka w 13 tygodniu ciąży
  2. Objawy i dolegliwości ciążowe
  3. USG i badania, które powinnaś wykonać
  4. Wielkość i rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

13 tydzień ciąży: który to miesiąc?

13 tydzień ciąży to koniec 3 miesiąca ciąży i 1 trymestru ciąży.

Wygląd brzuszka w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży prawdopodobnie zauważyłaś u siebie nie tylko większy brzuch, ale też więcej tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej. To zmiany mające na celu wzmocnienie twojej sylwetki, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa.

Twoja waga może być różna – większość mam zaczyna nieco przybierać na wadze. Nie przejmuj się jednak, jeśli jest odwrotnie i jeśli straciłaś parę kilogramów – może to być skutek wcześniejszych mdłości i wymiotów, a płód nie waży jeszcze tyle, aby było to odczuwalne na wadze.

Zobacz: 

W którym miesiącu widać brzuch ciążowy?

Kalendarz ciąży - rozwój dziecka tydzień po tygodniu

Polecamy kalkulatory - przydatne narzędzia na okres ciąży

Objawy i dolegliwości ciążowe

Chociaż powinnaś czuć się już dużo lepiej, to jednak nadal możesz być osłabiona. To dlatego, że łożysko, które zaczyna działać rośnie, co „zabiera” ci energię. Dlatego nie bój się ucinać sobie drzemek, które ułatwią ci codzienne funkcjonowanie.

W 13. tygodniu ciąży niektóre mamy skarżą się na problemy z cerą, ale jest wiele szczęśliwych przyszłych mam, które przeciwnie – zauważają poprawę jej  kondycji – wszystko zależy od tego, jak reagujesz na burze hormonalną szalejącą w twoim organizmie.

Możesz nadal zauważać powiększanie się piersi – to również zasługa hormonów. Kup sobie nowy biustonosz, by nie drażnić i nie uciskać piersi – wybierz większą miseczkę, ale również większy obwód pod biustem.

Początek drugiego trymestru to czas, kiedy zagrożenie poronieniem zmniejsza się o 65 proc. Mimo to możesz obserwować u siebie plamienie. To sygnał, że z ciążą może dziać się coś złego, ale niekoniecznie.

W okresie, kiedy macica rośnie dynamicznie i jest bardzo ukrwiona, może dojść do niewielkich plamień. Powodem do niepokoju są – oprócz plamień – silne bóle podbrzusza lub sytuacja, w której plamienie zamienia się w krwotok.

Czytaj:

Problemy z cerą w ciąży – trądzik, przebarwienia, sucha skóra

Pielęgnacja piersi w ciąży - jak dbać o biust podczas ciąży

Plamienie i upławy w ciąży. Czy to normalne?

Dobrze wiedzieć

13 tydzień ciąży to ostatni moment, by zacząć stosować kosmetyki na rozstępy w ciąży. Nieładne „pęknięcia” na skórze, które najczęściej tworzą się na biodrach, pośladkach i piersiach, kiedy już powstaną, są naprawdę trudne do usunięcia.

Dlatego lepiej im zapobiegać. Od 13 tygodnia ciąży smaruj nimi nie tylko brzuch, ale też piersi, pośladki i uda. W zapobieganiu nieestetycznym kreskom na skórze pomogą też peelingi i masaż np. szorstką gąbką.

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Jeśli wynik badania USG (tzw. USG genetycznego) był poza granicami normy, lekarz zleci Ci wykonanie badania biochemicznego z krwi. Jest to tzw. test podwójny zwany także testem PAPP-A.

Wykonuje się go między 11 a 14 tygodniem ciąży. Możesz otrzymać skierowanie na wykonanie go także jeśli wynik USG był prawidłowy, ale masz więcej niż 35 lat, urodziłaś wcześniej dziecko w wadą genetyczną, u ciebie lub ojca dziecka występują aberracje chromosomowe.

Test podwójny obejmuje badanie dwóch markerów biochemicznych we krwi ciężarnej:

  • ciążowe białko osoczowe (pregnancy-associated plasma protein A, PAPP-A) – obniżony poziom u płodów z trisomią 21;
  • wolna podjednostka BHcg – podwyższony poziom u dzieci z zespołem Downa, obniżony poziom u płodów z zespołem Edwardsa.

Podobnie jak badanie USG, wyniki testu PAPP-A nie dają pewności co do występowania u płodu wad genetycznych. Mówią jedynie o podwyższonym ryzyku. Aby uzyskać pewną diagnozę konieczne jest wykonanie badania inwazyjnego, zazwyczaj amniopunkcji wykonywanej między 15 a 20 tygodniem ciąży.

Od kilku lat istnieje także możliwość zbadania wolnego DNA płodu krążącego w krwi matki. Badanie to daje ponad 99% procentową pewność wyniku. Może być wykonywane od 10 tygodnia ciąży. Jego wadą jest wysoka cena i brak refundacji.

USG i badania, które powinnaś wykonać

13 tydzień ciąży to dobry moment na rozmowę z lekarzem o badaniach prenatalnych. Pamiętaj, że wykonuje się je przede wszystkim dla dobra dziecka i po to, byś mogła spać spokojnie.

Rozmawiać warto nawet wtedy, gdy nie należysz do grupy szczególnego zagrożenia chorobami genetycznymi płodu (np. wiek 35. lat i więcej czy problemy zdrowotne starszego dziecka).

Między 11. a 14. tygodniem ciąży wykonaj USG genetyczne. To nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie USG w ciąży, które powinna zrobić każda przyszła mama. To ważne, bo pozwala ono z dużą precyzją określić ryzyko wad rozwojowych, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Turnera czy Patau.

Zazwyczaj bada się dziecko metodą przezbrzuszną. Ocenia się przezierność karkową, długość ciemieniowo-siedzeniową płodu oraz obecność kości nosowej. Te parametry pozwalają na wyliczenie prawdopodobieństwa wad.

W 13 tygodniu ciąży możesz też wykonać test PAPP–A z krwi, który ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Zobacz:

Kalendarz badań USG w ciąży

Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? 5 faktów

Wielkość i rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży, czyli w 11 tygodniu życia dziecka płód ma ok. 7 cm i waży ok. 15-20 g. Zaczyna przypominać dziecko. Dlatego swobodnie mieści się w macicy, która ma wielkość melona. Oprócz płodu, mieszczą się w niej wody owodniowe i łożysko.

Dziecko bardzo się zmienia. Inne są już proporcje ciała: rośnie przede wszystkim tułów, a nie główka. Oczy zbliżają się do siebie, a uszy przesuwają się na swoje miejsce. W gardle powstają miniaturowe struny głosowe. Na paluszkach tworzą się opuszki. Powstają zawiązki zębów stałych.

W 13 tygodniu ciąży wątroba wydziela żółć, a trzustka – insulinę. Dziecko połyka wody płodowe, zapewniając w ten sposób odpowiedni trening dla nerek i układu trawiennego.

Rozróżnia smak tego, co „pije”, bo ma już własne kubki smakowe. Malec siusia, gdyż nerki podjęły pracę. Jelita powoli zmieniają położenie i przenoszą się do wnętrza jamy brzusznej.

Dziecko umie przeciągnąć się i podskoczyć, wyciąga paluszki, ziewa, kręci głową, nadyma policzki, marszczy czoło, a nawet ssie kciuk. W bezruchu wytrzymuje najwyżej kwadrans, bo ma już ukształtowane mięśnie, kości i stawy.

W 13 tygodniu ciąży  zaczynają kształtować się genitalia charakterystyczne dla płci, ale nie można jeszcze zobaczyć, czy urodzisz dziewczynkę czy chłopca. To dlatego, że żeńskie i męskie narządy płciowe są na tym etapie bardzo podobne, dlatego wciąż nie można rozpoznać płci dziecka.

Zobacz:

Jak rozwija się maluszek w 14 tygodniu ciąży

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? WIDEO

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Wiecie, że mogę już otwierać usta. Do czego mi to potrzebne? No, mówić jeszcze nie potrafię, ale na przykład napić się – jak najbardziej. Piję oczywiście wodę z mojego basenu. A co mam niby pić? Ta moja woda to nie jest taka jak w tych dużych basenach – jest słodkawa i całkiem smaczna.

A kiedy jej smak bardzo mi się znudzi, mogę go trochę urozmaicić. Po prostu... robię siusiu. I tak to się kręci. Fajnie jest. To naprawdę nic takiego – wodę w moim basenie zmieniają co trzy godziny, więc szybko znowu jest czyściutka.

Zresztą, muszę przecież testować swój pęcherz moczowy, skoro już go mam. Mam również narządy rozrodcze, ale na razie tylko wewnętrzne, więc jeszcze ich nie widzę. Niedługo dowiem się, czy jestem chłopcem, czy dziewczynką, ale o tym będzie już następnym razem.

Polecamy wideo: Badania prenatalne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE