Masaż piersi w ciąży to najlepszy sposób, by po porodzie zachowały jędrność

2021-10-25 10:46

Masaż piersi w ciąży to najprostszy sposób, aby cieszyć się pięknym biustem również po narodzinach dziecka. Piersi w ciąży stają się wrażliwe, powiększają się, a co za tym idzie skóra na biuście bardzo się rozciąga. Jak prawidłowo zrobić masaż biustu w ciąży? Czy musisz używać specjalnych kremów do biustu?

Masaż biustu w ciąży

i

Autor: Getty images Masaż biustu w ciąży

Spis treści

  1. Masaż piersi pod prysznicem
  2. Masaż biustu w ciąży u specjalisty
  3. Jak zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów na piersiach?
  4. Ćwiczenia na jędrny biust
  5. Proste ćwiczenie na jędrny biust
  6. Idealne piersi w ciąży, a odpowiednio dobrany biustonosz

Masaż piersi pod prysznicem

Najprostszą formą masażu piersi w ciąży jest naprzemienny, ciepło-zimny prysznic. Polega on na opłukiwaniu piersi na zmianę ciepłą i zimną wodą z natrysku (temperaturę trzeba zmieniać co pół minuty). Strumień wody kierujemy na boki i ku górze, wykonując koliste ruchy ręką; zawsze kończ natrysk chłodną wodą.

Taki kilkuminutowy hydromasaż pobudza krążenie krwi i w efekcie poprawia sprężystość skóry, która jest lepiej odżywiona. Masaż biustu pod prysznicem pomoże również w hartowaniu brodawek i piersi przed karmieniem.

Zobacz też: "Nikt mi nie powiedział, że w ciąży..." - historie mam

Z czego wynika tkliwość piersi?

Masaż biustu w ciąży u specjalisty

Znaną od lat metodą zapobiegania utracie jędrności piersi są masaże. Można je stosować także podczas ciąży, o ile nie jest ona zagrożona, a piersi dobrze reagują na dotyk. To metoda naturalna i skuteczna, pod warunkiem że masaż wykonuje specjalista i zabiegi są regularne.

Masaż dotyczy nie tylko biustu, lecz klatki piersiowej w całości, a także ramion i górnej części pleców. Skóra rozciąga się bowiem nie tylko bezpośrednio na piersiach  - elastyczność skóry zmienia się zwłaszcza nad biustem i wokół niego.

Zobacz: Rozstępy na piersiach - jak się ich pozbyć?

Jak zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów na piersiach?

Kolejnym krokiem do jędrnego biustu jest stosowanie balsamów nawilżających na skórę piersi i dekolt. Duże i ciężkie piersi powodują rozciąganie skóry, co może prowadzić do rozstępów. Skóra pod wpływem ciężaru rozciąga się zbyt szybko, włókna

kolagenu pękają i pojawiają się sinoczerwone pręgi. Rozstępy to przypadłość, która dotyka ponad połowę przyszłych mam. Zmniejszysz to ryzyko, jeśli będziesz dwa razy dziennie stosować specjalny krem przeciw rozstępom, który uelastyczni skórę i uodporni ją na nadmierne rozciąganie. Najlepiej zacząć już od 1 trymestru ciąży.

Kosmetyk nakładaj okrężnymi ruchami, od dołu ku górze. Zacznij od pachy w kierunku mostka, potem przesuwaj dłoń do góry, na zewnątrz (do szyi) i dalej w kierunku obojczyka. Zamiast kremu możesz używać oliwki, która działa natłuszczająco i uelastyczniająco.

Co ciekawe, obecnie coraz więcej mówi się na temat genetycznych czynników powstawania rozstępów. Jednak nawet jeśli w pierwszej ciąży nie miałaś rozstępów, profilaktycznie stosujesz preparaty podczas kolejnej ciąży. Wolisz dmuchać na zimne i wierzyć, że balsam czy olejek sprawią, że i tym razem po ciąży nie zostanie ci żadna pamiątka w postaci nieregularnych kresek na skórze.

Zobacz jak wygląda brzuch w ciąży i tuż po porodzie - możesz nie wiedzieć, który jest który:

Ćwiczenia na jędrny biust

Piękny biust to nie tylko masaże i odpowiednia pielęgnacja, jak się okazuje równie ważne są odpowiednie ćwiczenia. Dlatego, aby utrzymać biust w dobrej kondycji, warto też trochę poćwiczyć. Co prawda piersi nie są zbudowane z tkanki mięśniowej, ale ćwiczenia poprawiają napięcie skóry, zapobiegają degeneracji tkanki łącznej (a to rusztowanie gruczołu piersiowego) i wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, z którymi są połączone więzadła podtrzymujące piersi.

Przeczytaj również: Poduszki do spania w ciąży

Dobrze wiedzieć

Proste ćwiczenie na jędrny biust

Złóż dłonie jak do modlitwy, na wysokości klatki piersiowej, rozkładając szeroko łokcie na zewnątrz. Naciskaj dłonią na dłoń z maksymalną siłą przez kilka sekund, powtórz 8–10 razy.

Idealne piersi w ciąży, a odpowiednio dobrany biustonosz

Wszystkie twoje wysiłki pielęgnacyjne mogą nie zadziałać, jeśli nie będziesz chodziła w dobrze dobranym biustonoszu. W przypadku piersi w rozmiarze XXL najlepszy do noszenia na co dzień jest model full cup („pełna miseczka”), czyli mocno zabudowany, z poprzecznym poziomym szwem.

Aby biustonosz dobrze podtrzymywał duży ciężar, musi być przede wszystkim stabilny pod biustem – nie może tam być wąski pasek materiału, tylko szeroki pas. Nie za szkodzi, jeśli na plecach będzie jeszcze dodatkowo poszerzony i wzmocniony, tworząc coś w rodzaju gorsetu. Pod biustem stanik musi idealnie przylegać do ciała – nie podjeżdżać do góry, gdy podnosisz ręce.

Ramiączka powinny być też szerokie i miękko podszyte od spodu, aby nie wrzynały się w skórę ramion. Lepsze podtrzymanie zapewniają biustonosze z fiszbinami, ale pod warunkiem że są one dobrze dobrane.

W idealnie dobranym staniku fiszbiny okalają od spodu całe piersi, ich zewnętrzne końce sięgają połowy pachy, a wewnętrzne przylegają do mostka. Przy dużych rozmiarach sprawdzają się także krótkie fiszbiny pionowe, wszyte z boku miseczki, od strony pachy. Oczywiście zarówno ramiączka, jak i obwód biustonosza muszą mieć możliwość regulacji.

Przeczytaj również: Biustonosz na czas ciąży - jaki wybrać, by piersi nie zmieniły kształtu?

Co wiesz o problemach ze skórą w ciąży?
Pytanie 1 z 10
Linea negra na brzuchu to efekt: