Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?

2019-12-27 14:52

Substancja o nazwie diosmina jest aktywnym składnikiem leków stosowanych przy niewydolności żylnej, leczeniu żylaków nóg i odbytu, przy obrzękach limfatycznych oraz wspomagająco przy leczeniu odleżyn. Jak działa diosmina i jakie są skutki uboczne zażywania leków z tą substancją?

Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co to jest diosmina?
  2. Zalety preparatów z diosminą
  3. Diosmina: przeciwwskazania

Diosmina jest substancją leczniczą, będącą składnikiem leków nazywanych flebotropowymi lub flebotonicznymi, co oznacza, że korzystnie wpływają na naczynia żylne. Substancję tę wyizolowano w 1925 r., a pierwszy preparat zawierający niezmikronizowaną diosminę trafił do aptek w 1971 r. Był stosowany w leczeniu przewlekłej choroby żylnej i likwidowaniu objawów żylaków odbytu.

Pod koniec lat 80. pojawiły się leki zawierające diosminę zmikronizowaną, czyli o bardzo małych cząsteczkach. Tak wytwarzane leki dwa razy lepiej wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Dzięki temu, pomimo stosowania niższych dawek leku, utrzymuje się odpowiedni efekt terapeutyczny. Jak działa diosmina i kiedy się ją stosuje?

Co to jest diosmina?

Diosmina to naturalny biflawonoid izolowany pierwotnie z owoców cytrusowych (miąższu, skórek i pestek) i roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). Obecnie otrzymywany jest syntetycznie.

Zalety preparatów z diosminą

Pozytywne działanie diosminy zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Ma ona właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, wzmacnia tonus żylny, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, działa przeciwzapalnie.

Zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając ruchy (perystaltykę) naczyń chłonnych i przepływ limfy. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, pieczenie, dokuczliwy świąd i nocne kurcze.

Diosmina korzystnie wpływa na elastyczność naczyń i dlatego jest stosowana w leczeniu niewydolności krążenia żylnego i żylakach odbytu (hemoroidach).

Kolejną cechą diosminy jest powstrzymywanie wydzielania histaminy – substancji, która rozszerza naczynia żylne i zwiększa ich przepuszczalność, czyli sprzyja powstawaniu obrzęków.

Najlepsze efekty lecznicze przynosi stosowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej o istotnie zmniejszonych cząsteczkach. Efektem mikronizacji jest skuteczniejsze przyswajanie substancji czynnej. Diosmina w takiej formie wchłania się z przewodu pokarmowego prawie w 60 proc., podczas gdy ta sama substancja nie poddana takiemu procesowi, zaledwie w 32 proc.

Diosmina: przeciwwskazania

Leki zawierające diosminę są w większości przypadków dobrze tolerowane. Jednak u niektórych osób mogą być przyczyną bólu brzucha, nudności, a niekiedy także wymiotów.  Dlatego należy zachować ostrożność i nie przekraczać dawek podanych przez producenta.

Kobiety spodziewające się dziecka mogą przyjmować preparaty z diosminą tylko pod kontrolą lekarza i na jego zalecenie. Natomiast ze względu na brak danych medycznych należy odstawić je w okresie karmienia piersią. Nie ma pewności czy substancja czynna przenika do mleka matki.

Ostrożność powinny zachować także osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe nie tylko na samą diosminę, ale także na pozostałe składniki, które znajdują się w konkretnych preparatach.

Sprawdź: Czym objawiają się niedobory magnezu? Jakie produkty są bogate w ten pierwiastek?

Żylaki w ciąży - jak powstają i jak sobie z nimi radzić?

Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie żylaków okolic intymnych

Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl