Imiona naszych dziadków królowały w latach 50. Jedno wciąż pnie się w górę

2023-11-07 10:18

Imiona, które nosili nasi dziadkowie, były niezwykle popularne w połowie ubiegłego wieku. Czy dziś wciąż królują na podium najczęściej wybieranych imiona dla chłopców? Jedno z nich nadal zachwyca rodziców, ale większość jest wybierana jako drugie imię dla syna.

Dziecko
Autor: Getti Images Imiona naszych dziadków królowały w latach 50. Jedno wciąż pnie się w górę

Znając już imiona naszych babć, które królowały w latach 50., postanowiłyśmy sprawdzić, jakie imiona nosili dziadkowie naszych redaktorek. Czy wciąż te imiona dla chłopców cieszą się dużą popularnością? A może przez lata zostały całkowicie zapomniane?

Wybór imienia dla chłopca niekiedy budzi duże wątpliwości. Z jednej strony chcemy, aby było niezwykłe, oryginalne, nowoczesne, ale z drugiej sięgamy po te najbardziej tradycyjne imiona dla chłopców.

Jak się okazuje, imiona naszych dziadków wciąż są wybierane. Część z nich cieszy się bardzo dużą popularnością szczególnie wśród drugich imion, ale kilka do dziś podbija serca świeżo upieczonych rodziców i utrzymuje się w pierwszej pięćdziesiątce najczęściej wybieranych imion męskich w Polsce według informacji zawartych na dane.gov.pl.

Co więcej, jedno z nich od lat utrzymuje się na podium. Największą niespodzianką jest jednak imię, które oznacza „władcę domu”. Wielu rodziców na nowo w nim się zakochało.

Zobacz także: Oto ranking popularnych imion z całego 2022 roku. Zupełnie nowy trend u chłopców

Spis treści

  1. Imiona naszych dziadków – wciąż na szczycie
  2. Zapomniane imiona naszych dziadków
  3. Niezapomniane imiona naszych dziadków
  4. Imiona naszych dziadków — częściej nadawane jako drugie imię
  5. Imię dla chłopca — od lat na podium
  6. Imię naszych dziadków, które w ostatnich latach pnie się w górę
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Imiona naszych dziadków – wciąż na szczycie

Wśród imion, które nosili nasi dziadkowie, są dwa, które od lat utrzymują się w pierwszej 30. najczęściej nadawanych imion dla chłopców.

To Piotr i Stanisław.

Imię Piotr – oznacza „skałę”

Imię Piotr od kilku lat utrzymuje się w okolicach 30. miejsca najczęściej wybieranych imion dla chłopca. Choć jego popularność z każdym rokiem jest jednak mniejsza, to wciąż podoba się świeżo upieczonym rodzicom.

W 2021 roku imię Piotr wybrano 2367 razy. Rok później 1987 razy. W pierwszej połowie bieżącego roku rodzice wybrali imię Piotr dla 874 chłopców.

Piotr to imię pochodzące z języka greckiego i oznacza „skałę”, „opokę”. Charakteryzuje człowieka ambitnego, niezwykle pomocnego, wrażliwego i prawdomównego. Bardzo pracowity, ale zdarza się, że przyjmując na siebie wiele obowiązków na raz, przestaje dbać o własne zdrowie.

Często wychodzi z założenia, że jeżeli coś ma być zrobione dobrze, trzeba to zrobić samemu. Lubi, gdy rzeczy są zrobione od razu, a nie odkładane w nieskończoność.

Imię Stanisław – „ten, który stał się sławny”

Imię Stanisław przez wieki było uważane za jedno z najpopularniejszych imion w Polsce. Uważa się, że swą sławę zawdzięcza jednemu z pierwszych polskich świętych – Stanisławowi ze Szczepanowa. Wystarczy spojrzeć, że imię to nosili wielcy Polacy w tym sam król Stanisław August Poniatowski.

Imię Stanisław dziś jest bardziej popularne niż Piotr.  W 2021 roku imię Stanisław nadano 4679 chłopcom, co dało mu 10 miejsce wśród najczęściej wybieranych imion. W 2022 roku rodzice wybrali je 4265 razy.

Stanisław to słowiańskie imię oznaczające „tego, który stał się sławny”. Charakteryzuje osobę towarzyską, pewną siebie, pracowitą i konsekwentnie podejmującą działania, które przyniosą mu sukces zawodowy.

Stanisław nie lubi stać długo w jednym miejscu. Uwielbia działać i stawiać przed sobą kolejne wyzwania. Do tego jest bardzo zaradny i opiekuńczy.

Czytaj także: Jak Antek, Franek i Staś - 21 ponadczasowych imion dla chłopców

Zapomniane imiona naszych dziadków

Wśród imion naszych dziadków są jednak te, które w dzisiejszych czasach nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

Do zapomnianych imion naszych dziadków należą:

  • Eugeniusz.
  • Zenon.
  • Wacław.

Eugeniusz – znane już w średniowieczu

Imię Eugeniusz cieszyło się popularnością w Polsce już w średniowieczu. Częściej jednak wybierano je dla chłopców na przełomie XIX i XX wieku. Dziś wybierane niezwykle rzadko. W 2021 roku nadano je 6 chłopcom, a rok później 11. W pierwszej połowie tego roku rodzice nadali je 4 synom.

Imię Eugeniusz pochodzi z języka greckiego i oznacza „dobrze urodzony”. Charakteryzuje osobę tęskniącą za dokonywaniem wielkich rzeczy. Marzy, aby osiągnąć sukces i dokonać czegoś wręcz przełomowego. Lubi podróżować i pogłębiać swoją wiedzę.

Eugeniusz jest osobą, która ceni sobie ponad wszystko tradycję i szczerość. Jest inteligentny, potrafi słuchać i wyróżnia się kreatywnością.

Zenon – „dar Zeusa”

Zenon to imię, które w ostatnich latach również jest rzadkością. W 2021 roku wybrano je zaledwie dla 7 chłopców. W 2022 nadano je już tylko 5 razy. Być może nie jest popularne, ale z pewnością bardzo wyjątkowe.

Imię Zenon pochodzi z języka greckiego i oznacza „dar Zeusa”. To skrócona forma greckiego imienia Zenodoros.

Chłopiec o imieniu Zenon jest bardzo drobiazgowy i spokojny. Uwielbia wgłębiać się w szczegóły swoich zainteresowań i przepaść na dłuższy czas. Jest także niezwykle twórczy, głodny wiedzy, ale nie lubi ryzyka.

Do swoich obowiązków podchodzi z dużą odpowiedzialnością. Można na niego liczyć, ale niekiedy wydaje się zbyt ostrożny. W towarzystwie nie jest zbyt otwarty, ale wśród najbliższych i znanych osób cieszy się dużym zaufaniem.

Wacław – „Większa sława”

Imię Wacław pochodzi ze słowiańskiego i oznacza „Większą sławę”. Choć niegdyś popularne, to dziś nie jest wybierane dla chłopców jako imię pierwsze. Ostatni raz nadano je w 2021 roku 2 razy.

Warto jednak podkreślić, że imię Wacław odznacza się szlachetnością, inteligencją i pracowitością. Osoby o tym imieniu nie tolerują kombinatorstwa i są dość powściągliwe jeżeli chodzi o wyrażanie uczuć. Ambitny i lubiący być w centrum uwagi. W wielu sytuacjach nie wymaga pomocy od innych.

Niezapomniane imiona naszych dziadków

Imiona naszych dziadków, które nie cieszą się największą popularnością, ale wciąż nie zostały zapomniane. Jedno nadawano angielskim królom, a drugie brzmi niezwykle wytwornie.

Chodzi o imiona:

  • Edward,
  • Lucjan.

Edward – pomyślność i szczęście

W 2021 roku imię Edward wybrano dla 111 nowo narodzonych chłopców, a w 2022 roku dla 126.

Edward to imię, które nosili angielscy królowie. Co więcej, wielu z nich wyróżniło się na tle pozostałych. Przykładowo Edward II doprowadził do rozdzielenia Szkocji od Anglii, a za panowania Edwarda III rozpoczęła się wojna stuletnia z Francją.

Imię Edward pochodzi z języka germańskiego i oznacza „pomyślność, szczęście” i „obrońcę”.

Charakteryzuje osobę stanowczą, pewną siebie, nielubiącą nagłych zmian, ceniącą sobie za to spokój. Można powiedzieć, że Edward to urodzony domator. Konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu i jest w tym bardzo wytrwały. Dociekliwy, przedsiębiorczy i szczery.

Lucjan – „urodzony o świcie”

Imię naszych dziadków, które nie tylko brzmi wyjątkowo i dźwięcznie, ale także mające wspaniałe znaczenie. Lucjan to imię pochodzące z łacińskiego i oznacza „urodzonego o świcie”.

Choć dziś imię Lucjan nie należy do najpopularniejszych, to w 2021 wybrano je dla 197 chłopców. Rok później nadano je 206 razy. W tym roku 91 rodziców nazwało tak synów.

Osoby o imieniu Lucjan są samodzielne i potrafiące zmierzyć się z wieloma trudnościami. Charakteryzuje osobę ekspresyjną o szalonych wręcz pomysłach. Decyzje podejmuje jednak dość wolno, gdyż musi wszystko dobrze przemyśleć i rozważyć. Nie jest zbyt ufny w stosunku do ludzi, ale nie przejmuje się ich opinią.

Czytaj także: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Imiona naszych dziadków — częściej nadawane jako drugie imię

W przypadku tych imion naszych dziadków częściej wybieramy je na drugie imię dla chłopca. Można wręcz powiedzieć, że niektóre z nich cieszą się bardzo niewielką popularnością jako pierwsze imię i należą do rzadkich imion nadawanych chłopcom. Patrząc jednak na drugie imię, tendencja jest odwrotna.

Imiona naszych dziadków, które częściej wybieramy na drugie imię dla dziecka, to:

  • Zbigniew,
  • Władysław,
  • Józef,
  • Ryszard.

Zbigniew — „nadmiar gniewu”

Zbigniew to imię pochodzące ze starosłowiańskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza osobę, która ma „nadmiar gniewu”. Imię w Polsce spopularyzował Henryk Sienkiewicz, nazywając tak jednego z bohaterów powieści „Krzyżacy”.

Niegdyś popularne imię, które nosili nasi dziadkowie, a być może nawet rodzice. Dziś wybierane coraz rzadziej dla nowo narodzonych chłopców. W 2021 roku wybrano je 83 razy, a w 2022 tylko 61 razy. W tym roku 27 rodziców zdecydowało się nadać to imię synkowi.

Jeżeli jednak spojrzymy na imię Zbigniew jako drugie imię dla dziecka, to wybór pada o wiele częściej. W 2021 roku jako drugie imię dla chłopca wybrano je 555 razy, a rok później 491. W pierwszej połowie 2023 roku 195 razy.

Widać zatem, że część osób wciąż ma sentyment do tego tradycyjnego imienia w Polsce. Nic jednak dziwnego. Zbigniew kojarzy się z osobą przedsiębiorczą, wzbudzającą sympatię i uwielbiającą wygrywać. Niegdyś imię Zbigniew nosili rycerze, co wiązało się z heroiczną walką i wojennym zapałem.

Zbigniew potrafi szybko podejmować decyzje, a do tego jest pewny siebie i pozytywnie nastawiony do świata.

Władysław — „sławnie władający”

Kolejnym imieniem naszych dziadków, które częściej jest wybierane na drugie imię, jest Władysław. W 2021 roku na drugie imię dla chłopca wybrano je 391 razy, a rok później 338 razy. W tym roku może osiągnąć podobny wynik. W pierwszej połowie nadano je 165 razy.

Imię Władysław pochodzi ze słowiańskiego i oznacza osobę „sławnie władającą”. Charakteryzuje się inteligencją, odpowiedzialnością i dużą charyzmą. Osoby o tym imieniu są ambitne, pewne siebie i energiczne. Nie brakuje im także uporu w dążeniu o celu.

Wielu Władysławów to niezwykle weseli i towarzyscy mężczyźni. Wyróżnia ich odpowiedzialność za podjęte decyzje i wywiązywanie się ze złożonych obietnic.

Ryszard — nigdy się nie poddaje

Ryszard to imię, które dumnie nosili nasi dziadkowie, ale także angielscy królowie. Najsłynniejszym z nich był jeden z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej – Ryszard Lwie Serce.

W Polsce każdego roku otrzymuje to imię kilkaset chłopców jako pierwsze imię. W przypadku drugiego imienia liczba ta jest dwukrotnie większa. W 2021 roku na drugie imię otrzymało je 653 dzieci. W 2022 roku 575, a w pierwszej połowie tego roku 259.

Imię Ryszard pochodzi z języka germańskiego i oznacza „potężny”, „bogaty”. Brzmi bardzo mocno, a do tego charakteryzuje się tym, że nigdy się nie poddaje.

Ryszard to imię osoby upartej, silnej psychicznie, ale także bardzo wytrwałej w dążeniu do wyznaczonego celu. Na Ryszarda zawsze można liczyć. Ma silną osobowość, dobre serce i potrafi docenić małe rzeczy.

Józef – potrafi dochować tajemnicy

Józef to hebrajskie imię wywodzące się z Biblii. Oznacza „niech Bóg pomnoży”. W przeszłości popularne jako pierwsze imię, po latach jedno z częściej wybieranych na drugie imię dla dziecka. W 2021 roku rodzice nazwali tak na drugie imię 2764 chłopców. W 2021 wynik ten był równie wysoki, gdyż wyniósł 2289.

Józef jest osobą bardzo tajemniczą, potrafiącą zachować nawet największy sekret. Jest pracowity, sprawiedliwy i zaradny. Wyróżnia się pozytywną energią, wrażliwością i cierpliwością. Potrafi zjednywać sobie ludzi i zawsze jest gotów nieść bezinteresowną pomoc.

Czytaj także: Tu królują sentymenty i tradycja. Takie imiona nadajemy dzieciom jako drugie [RANKING]

Imię dla chłopca — od lat na podium

Wśród imion naszych dziadków jest to jedno szczególne, które od lat jest na podium. Mało tego, to imię, które jest popularne i rozpowszechnione we wszystkich krajach chrześcijańskich. W Polsce nadawane od XII wieku.

Mowa o imieniu Jan, które w 2021 roku wybrano dla 6975 chłopców. Tym samym znalazło się ono na drugim miejscu wśród najczęściej wybieranych imion dla synów. W 2022 roku imię Jan nadano 6341 razy, utrzymując tym samym drugą pozycję w rankingu imion męskich.

Imię Jan wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg jest łaskawy”.

Jan to numerologiczna siódemka o dużej wrażliwości, wyobraźni i analitycznym umyśle. Osoby o tym imieniu cenią sobie dokładność i sumienność. Lubi spędzać czas z przyjaciółmi, ale potrzebuje od czasu do czasu chwili w samotności. Chętnie jednak angażuje się w obowiązki domowe i lubi pomagać innym.

Imię naszych dziadków, które w ostatnich latach pnie się w górę

Na koniec największa niespodzianka imienia, które nosili nasi dziadkowie, a które z każdym rokiem pnie się coraz wyżej w rankingu. Nie należy przy tym jeszcze do najbardziej popularnych, ale ewidentnie widać tendencję wzrostową i to niemal o 100%.

Henryk, to imię, które jeszcze w 2019 roku wybierano 564 razy, a zaledwie w zeszłym roku nadano je 948 chłopcom.

Imię Henryk wywodzi się z języka germańskiego i oznacza „pan domu”, „władca ojczyzny”.

Henryk wyróżnia się odwagą i zdolnościami przywódczymi. Pewny siebie i konsekwentnie dążący do osiągnięcia w życiu sukcesu. Bardzo ambitny, przez co nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.

Jak mało kto jest osobą otwartą i mówiącą prawdę prosto w oczy. Jest osobą, która ceni sobie szczerość i prawdomówność.

Imię Henryk doskonale pasuje do osób urodzonych w znaku zodiaku Byka, Panny i Raka.

Czytaj także: Naukowcy wskazali najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Wywołuje pozytywne emocje

Krótkie imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza