Wczesne objawy ciąży: skąd te mdłości i wymioty na początku ciąży?

2019-07-23 14:23 Marta Nowik
Objawy ciąży: skąd te wymioty na początku ciąży?
Autor: _photos.com|photos.com Objawy ciąży: skąd te wymioty na początku ciąży?

Wymioty i mdłości plasują się na czele listy najpopularniejszych wczesnych objawów ciąży. Poranne nudności, mdłości oraz wymioty bywają bardzo uciążliwe. Na sam widok ulubionych potraw przyszła mama czuje żołądek w gardle i nieodpartą chęć wyjścia do łazienki. Dlaczego atakują przyszłą mamę?

Wszystkie objawy ciąży są nieprzyjemne, i zazwyczaj wywołane burzą hormonów. Lista „przewinień” hormonów ciążowych jest długa, ale wymioty i poranne mdłości na początku ciąży należą do tych najbardziej znienawidzonych przez przyszłe mamy.

Wiadomo, że progesteron rozleniwia pracę żołądka, może ją również zaburzyć. Hormony płciowe drażnią również błonę śluzową, co jest bezpośrednią przyczyną wymiotów. Zanim zawierucha hormonalna nie przetoczy się przez twój organizm, jesteś skazana na rezygnację z wielu dań. Których? Nie można wskazać konkretnych potraw, które wywołują wymioty – każda przyszła mama wymieni inne.

Polecamy e-poradnik "Niepokojące objawy w ciąży"
eporadnik Niepokojące objawy

Autor: redakcja

Plamienia, krwawienia, mniej lub bardziej silne bóle brzucha, skurcze i inne dolegliwości występujące w ciąży mogą oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Opisujemy sygnały, których nie wolno przegapić: gdy się pojawią, trzeba udać się do lekarza.

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu i inne objawy

Wczesne objawy ciąży: skąd te wymioty w ciąży?

Sytuacji nie ułatwia substancja hCG (gonadotropina), która również wpływa na pojawienie się wymiotów na początku ciąży. Najdobitniej widać to na przykładzie kobiet, które są w ciąży bliźniaczej, a więc poziom hCG jest u nich bardzo wysoki. Raczej każda z nich na początku ciąży cierpi na nasilone mdłości, nudności wymioty - to normalne objawy wczesnej ciąży.

Poza tym na nasilenie wymiotów może mieć wpływ stres przyszłej mamy. Na początku ciąży kobieta może mieć wiele obaw i niepokojów, które zaburzają jej komfort psychiczny i wpływają na dolegliwości żołądkowe.

Zobacz:

Wymioty w ciąży – kiedy i jak długo występują? Jak sobie z nimi radzić?

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Kiedy mdłości i wymioty miną?

Wymioty są najbardziej charakterystycznym objawem ciąży, który pojawia się już w 5. tygodniu ciąży. Królują w pierwszym trymestrze, zaś około 12. tygodnia ciąży łagodnieją i zanikają.

Nie wymagają konsultacji lekarza, o ile nie są nasilone. Jeżeli jednak występują kilkanaście razy na dobę i odbierają apetyt, warto poradzić się lekarza – istnieje bowiem ryzyko niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE