Ciąża z wadą wzroku - czy poród naturalny może pogłębić wadę?

2022-02-24 12:00

Wada wzroku nie jest już wskazaniem do cesarskiego cięcia, jednak warto być w kontakcie z okulistą. Na szczęście, minęły już czasy, gdy panie noszące szkła były ostrzegane przed zajściem w ciążę ze względu na możliwość utraty wzroku. Teraz lekarze odradzają ciążę tylko wtedy, gdy wada wzroku jest bardzo duża (powyżej 20 dioptrii), a na siatkówce oka pojawiły się nieodwracalne zmiany.

Ciąża z wadą wzroku
Autor: Getty images Ciąża z wadą wzroku

Wada wzroku w ciąży nie jest już też wskazaniem do cesarskiego cięcia.  Żadne badania naukowe nie udowodniły bowiem, że poród drogami natury pogarsza wzrok. Tym niemniej powinnaś dbać o oczy, gdyż w ciąży zazwyczaj wzrok ulega nieznacznemu pogorszeniu.

Problemy mają nie tylko kobiety, które na co dzień widzą słabiej i muszą nosić szkła korekcyjne. Oczy słabną również i tym przyszłym mamom, które dotąd świetnie widziały – obraz, zwłaszcza po męczącym dniu, może być lekko rozmazany. Wszystko przez zmiany hormonalne w ciąży, które mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej.  To prowadzi z kolei do pogorszenia widzenia i pogłębienia się wady wzroku. Zazwyczaj jest to sytuacja przejściowa i po urodzeniu dziecka wzrok wraca do stanu sprzed ciąży.

Zobacz też: Ciąża i poród z wadą wzroku - co radzi okulista?

Spis treści

  1. Wada wzroku w ciąży pod kontrolą okulisty
  2. Wada wzroku w ciąży: przestrzegaj ważnych zasad
  3. Wady wzroku: dolegliwości
  4. Poród z wadą wzroku nie oznacza komplikacji
  5. Wada wzroku w ciąży: wskazanie do cesarskiego cięcia
10 owoców i warzyw, które służą ciąży

Wada wzroku w ciąży pod kontrolą okulisty

Kobieta w ciąży z wadą wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Tylko on może bowiem ocenić, czy zmiany w ostrości widzenia są naturalne dla okresu ciąży, czy też są niepokojące. On również decyduje, czy przyszła mama może nosić te same szkła, czy też powinna zmienić je na silniejsze.

A co z soczewkami kontaktowymi? Czy można nosić szkła kontaktowe w ciąży? Specjaliści radzą zwykle, by na czas ciąży zmienić je na okulary. Hormony ciążowe zmieniają bowiem skład łez, dlatego panie noszące soczewki często narzekają, że oczy pieką je i łzawią.

Czytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama się stresuje?

Wada wzroku w ciąży: przestrzegaj ważnych zasad

  • kobiety w ciąży z wadą wzroku nie mogą dźwigać – nie tylko ze względu na ciążę, ale również dlatego, by zapobiec odklejeniu się siatkówki.
  • w ciąży lepiej unikać długiego przesiadywania przed komputerem; istnieje ryzyko, że można się nabawić przypadłości zwanej zespołem suchego oka; objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem „piasku w oczach”, to wymaga częstego sięgania po krople do oczu.
  • na wzrok dobrze wpływa odpowiednia dieta, dlatego kobiety w ciąży z wadą wzroku powinny jeść produkty bogate w witaminę A i beta-karoten (np. ryby, marchewka).

Czytaj także: 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży

Dobrze wiedzieć

Wady wzroku: dolegliwości

Do tej pory widziałaś doskonale, a teraz oczy sprawiają ci problemy? Koniecznie idź do okulisty, bo tylko on może ocenić, jaką masz wadę wzroku. Do najczęstszych wad wzroku należą:

  • krótkowzroczność – żeby dobrze widzieć przedmiot, krótkowidz przybliża go do oczu,
  • nadwzroczność (popularnie nazywana dalekowzrocznością) – żeby wyraźnie widzieć np. litery w książce, dalekowidz odsuwa ją od siebie,
  • astygmatyzm (najczęściej jest to wada wrodzona) polega na tym, że oglądany obraz jest częściowo zamazany,
  • zez – nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej (lub obu gałek) powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Obraz „rozjeżdża się”,
  • kurza ślepota – złe widzenie w nocy albo przy słabym świetle.

Poród z wadą wzroku nie oznacza komplikacji

Jeśli masz dużą wadę wzroku, 2–3 tygodnie przed porodem warto wybrać się do okulisty, by ten ocenił, czy wszystko jest w porządku, zbadał ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Taka konsultacja nie jest obowiązkowa, ale warto zrobić to dla własnego spokoju. Lekarz na pewno rozwieje wszystkie twoje wątpliwości związane z porodem drogami natury.

Uwaga: wbrew temu, co można przeczytać w internecie, nie musisz brać od niego żadnego zaświadczenia o ilości dioptrii – taka informacja nie zrobi na ginekologu wielkiego wrażenia i nie spowoduje, że automatycznie zostaniesz zakwalifikowana do cesarskiego cięcia. Wada wzroku nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Czytaj też: Ile trwa cesarka?

Wada wzroku w ciąży: wskazanie do cesarskiego cięcia

Kiedy wada wzroku może być wskazaniem do cesarskiego cięcia? Jest one zalecane tylko wtedy, gdy kobieta w ciąży przeszła wcześniej operację przyklejenia siatkówki. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko, że wysiłek fizyczny związany z porodem naturalnym, zwłaszcza w fazie parcia, może spowodować wzrost ciśnienia w gałce oka i odklejenie się siatkówki. A to grozi znacznym osłabieniem wzroku, a nawet jego utratą.

Dlatego lekarze dmuchają na zimne i wyjmują dziecko z brzucha. W przypadkach pozostałych wad wzroku u kobiet w ciąży podejmuje się próbę porodu naturalnego.

Czasem, przy większej wadzie wzroku, lekarze skracają fazę parcia. Bardzo rzadko zdarza się, że podczas porodu kobieta rodząca nagle zaczyna gorzej widzieć, a akcja porodowa nie postępuje – wtedy konieczne jest cesarskie cięcie.

Podczas porodu możesz być w okularach (choć położne często proszą, by zdjąć szkła), ale musisz wyjąć soczewki kontaktowe. W razie konieczności podania narkozy (gdy nagle okaże się, że musisz mieć cesarskie cięcie) może nie być na to czasu, a dłuższe przebywanie w soczewkach, zwłaszcza jednodniowych, jest niezdrowe dla oczu.

Czytaj też: Wywoływanie porodu - kiedy jest konieczne?

miesięcznik "M jak mama"

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza