Ciąża z wadą wzroku - czy poród naturalny może pogłębić wadę?

2022-02-24 12:00

Wada wzroku nie jest już wskazaniem do cesarskiego cięcia, jednak warto być w kontakcie z okulistą. Na szczęście, minęły już czasy, gdy panie noszące szkła były ostrzegane przed zajściem w ciążę ze względu na możliwość utraty wzroku. Teraz lekarze odradzają ciążę tylko wtedy, gdy wada wzroku jest bardzo duża (powyżej 20 dioptrii), a na siatkówce oka pojawiły się nieodwracalne zmiany.

Ciąża z wadą wzroku
Autor: Getty images Ciąża z wadą wzroku

Wada wzroku w ciąży nie jest już też wskazaniem do cesarskiego cięcia.  Żadne badania naukowe nie udowodniły bowiem, że poród drogami natury pogarsza wzrok. Tym niemniej powinnaś dbać o oczy, gdyż w ciąży zazwyczaj wzrok ulega nieznacznemu pogorszeniu.

Problemy mają nie tylko kobiety, które na co dzień widzą słabiej i muszą nosić szkła korekcyjne. Oczy słabną również i tym przyszłym mamom, które dotąd świetnie widziały – obraz, zwłaszcza po męczącym dniu, może być lekko rozmazany. Wszystko przez zmiany hormonalne w ciąży, które mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej.  To prowadzi z kolei do pogorszenia widzenia i pogłębienia się wady wzroku. Zazwyczaj jest to sytuacja przejściowa i po urodzeniu dziecka wzrok wraca do stanu sprzed ciąży.

Zobacz też: Ciąża i poród z wadą wzroku - co radzi okulista?

Spis treści

 1. Wada wzroku w ciąży pod kontrolą okulisty
 2. Wada wzroku w ciąży: przestrzegaj ważnych zasad
 3. Wady wzroku: dolegliwości
 4. Poród z wadą wzroku nie oznacza komplikacji
 5. Wada wzroku w ciąży: wskazanie do cesarskiego cięcia
10 owoców i warzyw, które służą ciąży

Wada wzroku w ciąży pod kontrolą okulisty

Kobieta w ciąży z wadą wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Tylko on może bowiem ocenić, czy zmiany w ostrości widzenia są naturalne dla okresu ciąży, czy też są niepokojące. On również decyduje, czy przyszła mama może nosić te same szkła, czy też powinna zmienić je na silniejsze.

A co z soczewkami kontaktowymi? Czy można nosić szkła kontaktowe w ciąży? Specjaliści radzą zwykle, by na czas ciąży zmienić je na okulary. Hormony ciążowe zmieniają bowiem skład łez, dlatego panie noszące soczewki często narzekają, że oczy pieką je i łzawią.

Czytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama się stresuje?

Wada wzroku w ciąży: przestrzegaj ważnych zasad

 • kobiety w ciąży z wadą wzroku nie mogą dźwigać – nie tylko ze względu na ciążę, ale również dlatego, by zapobiec odklejeniu się siatkówki.
 • w ciąży lepiej unikać długiego przesiadywania przed komputerem; istnieje ryzyko, że można się nabawić przypadłości zwanej zespołem suchego oka; objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem „piasku w oczach”, to wymaga częstego sięgania po krople do oczu.
 • na wzrok dobrze wpływa odpowiednia dieta, dlatego kobiety w ciąży z wadą wzroku powinny jeść produkty bogate w witaminę A i beta-karoten (np. ryby, marchewka).

Czytaj także: 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży

Dobrze wiedzieć

Wady wzroku: dolegliwości

Do tej pory widziałaś doskonale, a teraz oczy sprawiają ci problemy? Koniecznie idź do okulisty, bo tylko on może ocenić, jaką masz wadę wzroku. Do najczęstszych wad wzroku należą:

 • krótkowzroczność – żeby dobrze widzieć przedmiot, krótkowidz przybliża go do oczu,
 • nadwzroczność (popularnie nazywana dalekowzrocznością) – żeby wyraźnie widzieć np. litery w książce, dalekowidz odsuwa ją od siebie,
 • astygmatyzm (najczęściej jest to wada wrodzona) polega na tym, że oglądany obraz jest częściowo zamazany,
 • zez – nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej (lub obu gałek) powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Obraz „rozjeżdża się”,
 • kurza ślepota – złe widzenie w nocy albo przy słabym świetle.

Poród z wadą wzroku nie oznacza komplikacji

Jeśli masz dużą wadę wzroku, 2–3 tygodnie przed porodem warto wybrać się do okulisty, by ten ocenił, czy wszystko jest w porządku, zbadał ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Taka konsultacja nie jest obowiązkowa, ale warto zrobić to dla własnego spokoju. Lekarz na pewno rozwieje wszystkie twoje wątpliwości związane z porodem drogami natury.

Uwaga: wbrew temu, co można przeczytać w internecie, nie musisz brać od niego żadnego zaświadczenia o ilości dioptrii – taka informacja nie zrobi na ginekologu wielkiego wrażenia i nie spowoduje, że automatycznie zostaniesz zakwalifikowana do cesarskiego cięcia. Wada wzroku nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Czytaj też: Ile trwa cesarka?

Wada wzroku w ciąży: wskazanie do cesarskiego cięcia

Kiedy wada wzroku może być wskazaniem do cesarskiego cięcia? Jest one zalecane tylko wtedy, gdy kobieta w ciąży przeszła wcześniej operację przyklejenia siatkówki. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko, że wysiłek fizyczny związany z porodem naturalnym, zwłaszcza w fazie parcia, może spowodować wzrost ciśnienia w gałce oka i odklejenie się siatkówki. A to grozi znacznym osłabieniem wzroku, a nawet jego utratą.

Dlatego lekarze dmuchają na zimne i wyjmują dziecko z brzucha. W przypadkach pozostałych wad wzroku u kobiet w ciąży podejmuje się próbę porodu naturalnego.

Czasem, przy większej wadzie wzroku, lekarze skracają fazę parcia. Bardzo rzadko zdarza się, że podczas porodu kobieta rodząca nagle zaczyna gorzej widzieć, a akcja porodowa nie postępuje – wtedy konieczne jest cesarskie cięcie.

Podczas porodu możesz być w okularach (choć położne często proszą, by zdjąć szkła), ale musisz wyjąć soczewki kontaktowe. W razie konieczności podania narkozy (gdy nagle okaże się, że musisz mieć cesarskie cięcie) może nie być na to czasu, a dłuższe przebywanie w soczewkach, zwłaszcza jednodniowych, jest niezdrowe dla oczu.

Czytaj też: Wywoływanie porodu - kiedy jest konieczne?

miesięcznik "M jak mama"

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza