Poziom cukru we krwi a dieta cukrzycowa

2011-03-25 13:06 Katarzyna Hubicz|Katarzyna Wójcik, konsultacja:: dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, specjalista ginekolog położnik, diabetolog położniczy
Ciąża z cukrzycą
Autor: photos.com

Cukrzyca ciążowa to twój problem? Oto podstawowe zalecenia dla ciebie. Po pierwsze: dieta cukrzycowa, która pozwoli ci unormować poziom cukru we krwi. Dieta cukrzycowa wymaga ograniczenia ilości cukrów prostych (czyli np. słodyczy i soków owocowych) oraz tłuszczów. Powinna być dobrana przez specjalistę, który uwzględni okres ciąży, masę ciała oraz aktywność fizyczną ciężarnej. On też zaleci ci, byś kontrolowała poziom cukru we krwi cztery razy dziennie: rano na czczo, a potem godzinę po każdym głównym posiłku. Służy do tego glukometr, czyli specjalne urządzenie z cieniutką igłą i paskiem pomiarowym.

Poziom cukru we krwi kobiety ciężarnej na czczo nie powinien przekroczyć 90 mg%, a po posiłkach – 120 mg%. Badanie wykonuje się bardzo prosto - igłą nakłuwa się skórę na palcu i wyciska z niego na pasek odrobinę krwi. Wynik wyświetla się po chwili. Jeśli po tygodniu diety poziom cukru nadal jest wyższy niż te podane wartości docelowe, nie ma rady: trzeba nauczyć się robić sobie zastrzyki, bo konieczne jest leczenie insuliną.

Czytaj: Stan przedcukrzycowy - jak uniknąć rozwoju cukrzycy?

Zapisuj poziom cukru we krwi, dawki insuliny i to, co jesz

Kobieta musi zacząć systematycznie prowadzić specjalny dzienniczek, w którym za każdym razem trzeba zapisywać poziom cukru i wielkość przyjmowanych dawek insuliny, a dodatkowo dokładnie notować wszystkie posiłki i przekąski. Powinna także liczyć tzw. wymienniki węglowodanowe, zwane też jednostkami chlebowymi. To równowartość 10 g węglowodanów przyswajalnych przez organizm (skrobi, sacharozy, laktozy). Ważna jest nie tylko odpowiednia dieta, ale także wysiłek fizyczny, który poprawia spalanie glukozy, zmniejsza insulinooporność tkanek i zwiększa ich wrażliwość na insulinę. Dlatego jeśli przyszła mama dobrze się czuje i nie ma innych przeciwwskazań, lekarz zaleca specjalne zestawy ćwiczeń przyspieszających metabolizm.

Czytaj też: Cukrzyca ciążowa - kryteria rozpoznania choroby

Cukrzyca ciążowa wymaga częstszych kontroli lekarskich w celu kontrolowania stanu dziecka

Cukrzyca ciążowa sprawia, że dotknięte nią mamy częściej niż zdrowe kobiety muszą zgłaszać się do lekarza prowadzącego, po to, by kontrolować stan dziecka. Jak często? Od momentu rozpoznania cukrzycy do 34. tygodnia ciąży co dwa tygodnie, po 36. tygodniu zaś co tydzień. Podczas takiego badania lekarz ocenia m.in. wielkość dziecka i słucha bicia jego serca za pomocą aparatu KTG. W razie konieczności wykonuje dodatkowo ocenę profi lu biofi zycznego płodu. Wszystko po to, by zapobiec śmierci dziecka (jeszcze kilkanaście lat temu ciężarne z cukrzycą często rodziły martwe dzieci). Jeśli ocena stanu płodu wypada pomyślnie, a kontrolowanie poziomu cukru we krwi przynosi dobre rezultaty, z porodem można czekać do terminu. W takim przypadku nie ma też przeciwwskazań do porodu naturalnego. Nie powinien się on jednak odbywać w zwykłym szpitalu, lecz w ośrodku referencyjnym (szpitalu specjalizującym się w przyjmowaniu trudnych porodów).

Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

Cukrzyca ciążowa: poród i połóg pod szczególną opieką

Przy porodzie powinien być obecny neonatolog – po to, by od razu po urodzeniu mógł ocenić stan dziecka. Jeśli natomiast z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego albo jest ono zbyt duże (waży więcej niż 4200 g), lekarze często zmuszeni są rozwiązać ciążę wcześniej, zwykle przez cesarskie cięcie.

Czytaj też: Skala APGAR - punktacja noworodka

Najkorzystniej jest, jeśli ma to miejsce po 37. tygodniu ciąży, bo wtedy dziecko na ogół jest już zdolne do samodzielnego oddychania. Po porodzie poziom cukru we krwi zwykle wraca do normy. Przez pierwsze dwa tygodnie połogu trzeba go jednak regularnie kontrolować, a po 2–3 miesiącach po porodzie zrobić test doustnego obciążenia glukozą 75 g.

Najczęściej problem kończy się wraz z ciążą. Ale warto zachować czujność, bo zdarza się, że cukrzyca zostaje i pacjentka musi także po urodzeniu dziecka pozostać pod opieką poradni diabetologicznej. U trzech na dziesięć kobiet, które w ciąży miały cukrzycę, choroba za jakiś czas wraca. Zwykle jest to cukrzyca typu II, czyli taka, która nie wymaga podawania insuliny (trzeba trzymać dietę i dużo się ruszać). Czasem, szczególnie u pacjentek, które miały prawidłową masę ciała i choroba ujawniła się przed 24. tygodniem ciąży, może rozwinąć się również cukrzyca typu I, czyli ten typ choroby, który do końca życia wymaga leczenia insuliną.

Obejrzyj film: Dieta a cukrzyca w ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE