21 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2018-08-02 19:30
21 tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe i wygląd dziecka
Autor: Getty images

W 21 tygodniu ciąży twój maluszek umie już odróżniać wszystkie smaki i nadal jest bardzo ruchliwy. Ty natomiast stajesz się roztargniona i niezgrabna. Zobacz, jak się rozwija dziecko i jakie objawy mogą ci towarzyszyć w 21 tygodniu ciąży.

21 tygodniu ciąży twoje dziecko ma już wielkość dorodnej marchewki. Rozpycha się w macicy, dlatego i twój brzuszek jest coraz większy. To może powodować obrzęki, które są normalnym objawem w drugim trymestrze. Na szczęście istnieje na nie prosty sposób.

Spis treści:

  1. Objawy i dolegliwości w 21 tygodniu ciąży
  2. Ile możesz ważyć w 21 tygodniu ciąży?
  3. Wygląd i rozwój dziecka w 21 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. To 19 tydzień życia dziecka.

Objawy i dolegliwości w 21 tygodniu ciąży

Utrzymujące się roztargnienie daje ci się we znaki? To efekt zmian hormonalnych, ale i tego, że teraz cały czas myślisz o ciąży i o dziecku, trudno ci więc skupić się na czymś innym.

Warto się do tego przyzwyczaić, a może nawet polubić, bo roztargnienie będzie ci towarzyszyło jeszcze jakiś czas. Możliwe, że aż do porodu.

W 21 tygodniu ciąży obserwuj swoje ciało, bo to jest zwykle ten czas, kiedy mogą się pojawić choroby typowo ciążowe: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie indukowane ciążą czy cholestaza ciężarnych.

Kiedy tylko coś cię niepokoi, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Nie lekceważ niepokojących objawów, nawet jeśli do tej pory byłaś zupełnie zdrowa.

Jeśli w 21 tygodniu ciąży nadal dokuczają ci obrzęki, dużo pij – to zazwyczaj zapobiega takim kłopotom. Pamiętaj jednak, że powiększająca się macica uciska duże naczynia żylne w jamie brzusznej, przez co krew w twoich żyłach krąży wolniej niż przed ciążą.

Jeśli obrzęk powiększa się, nogi bardzo bolą i pojawia się zaczerwienienie, skontaktuj się z lekarzem. Drobne problemy z naczyniami leczy odpoczynek z uniesionymi nogami i specjalne rajstopy przeciwzakrzepowe.

Kalkulator ciąży - który to tydzień ciąży, miesiąc, trymestr?

Kontrolowanie ciśnienia w ciąży - przeczytaj, co mówi o tym ekspert

Zakrzepica żył - rzadka choroba ciężarnych

Ile możesz ważyć w 21 tygodniu ciąży?

W 21 tygodniu ciąży czujesz się dobrze. Na wadze przybrałaś już ok. 5 kg. Ciąża jest widoczna i odczuwalna – czujesz już delikatne ruchy dziecka. To niesamowite uczucie, które trudno jest opisać. Musisz to przeżyć sama.

Pamiętaj, żeby dbać o wagę – chociaż jesteś w ciąży, to jednak nadmierny przyrost kilogramów nie jest dobry ani dla ciebie (np. zwiększa ryzyko cukrzycy ciężarnych), ani dla dziecka (może w przyszłości być podatne na otyłość i inne choroby cywilizacyjne).

Kalkulator wagi - sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży?

Dieta w ciąży: co jeść, by nie przytyć nadmiernie

Jak rozwija się dziecko w 22 tygodniu ciąży?

W 21. tygodniu ciąży możesz wykonać USG 3D! Po co? Zobacz FILM

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

To moment, kiedy warto zacząć myśleć o edukacji przedporodowej. Od 21 tygodnia ciąży przysługują ci bezpłatne (w ramach NFZ) spotkania edukacyjne z wybraną przez ciebie położną środowiskową (położną podstawowej opieki zdrowotnej).

Ich celem jest przygotowanie cię do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Spotkania mogą odbywać się w gabinecie położnej lub (w niektórych przypadkach) w domu ciężarnej. Początkowo, od 21 do 31 tygodnia ciąży przysługuje ci jedno spotkanie tygodniowo. Od 32 tygodnia będzie to 2 spotkania w tygodniu.

Jeśli nie wybrałaś jeszcze swojej położnej POZ, czas zrobić to teraz. Pamiętaj, że wybór położnej jest dowolny – nie obowiązuje rejonizacja, nie musisz także wybierać położnej w przychodni, gdzie zatrudniony jest wybrany dla dziecka pediatra. Warto poprosić koleżanki, które są już mamami o polecenie godnej zaufania położnej środowiskowej.

Wygląd i rozwój dziecka w 21 tygodniu ciąży

W 21 tygodniu ciąży dziecko ma już 18 cm od czubka głowy do pupy i waży 300 g. Dziecko jest już na takim etapie rozwoju, że gdyby urodziło się z jakichś przyczyn teraz, miałoby szanse na przeżycie na poziomie 15-20 proc.

Płód połyka wody płodowe, które są następnie wydalane przez jelita – są one już na tyle dojrzałe, że potrafią to robić. Organiczne resztki zostają jednak zgromadzone w jelicie grubym – będą usunięte dopiero po porodzie w postaci smółki.

Wody mają różny smak, w zależności od tego, co zjadłaś.  Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do różnorodnych smaków i nie będziesz musiała stosować restrykcyjnej diety w czasie karmienia piersią.

W 21 tygodniu ciąży dziecko kręci bioderkami, obraca się wokół własnej osi, zgina ręce i nogi. Ma wyraźnie ustalone swoje pory aktywności i snu.

Szpik kostny malca jest już na tyle dojrzały, że zaczyna produkować komórki krwi (do tej pory robiła to głównie wątroba). Rusza też produkcja białych krwinek, które w przyszłości będą ważne dla rozwoju odporności dziecka.

Czytaj:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Sprawdź też inne kalkulatory przydatne w okresie ciąży

Polecamy wideo: 21 tydzień ciąży

Nasz ekspert opowiada o tym, co dzieje się z mamą i jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży.

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

W moim mózgu rozwijają się komórki nerwowe odpowiadające za pracę poszczególnych zmysłów – smaku, powonienia, słuchu, wzroku i dotyku. Na języku tworzą się kubki smakowe. Coraz lepiej więc wyczuwam i rozróżniam smak moich „koktajli”, czyli tego płynu, w którym pływam i który sobie popijam.

Nie zawsze jest taki słodkomdły – zależy od tego, co mama je. Na przykład, gdy zafunduje sobie potrawę mocno przyprawioną czosnkiem, czuję go czasami nawet 24 godziny!

Ale czosnek nie jest wcale taki zły. Myślę, że dzięki mamie też go polubię. Bo tak to jest, że jeśli już teraz przyzwyczaję się do tego, co lubi jeść mama, to później, gdy będzie mnie karmić piersią, też nie będzie mi to przeszkadzać.

Uwaga: nie dotyczy to papierosów. Tego świństwa bym nie zniosła. Moja mama, na szczęście, nie pali, ale kiedyś musiała być w jakimś palącym towarzystwie, bo myślałam, że się uduszę. A jak to cuchnie! Coś okropnego!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE