33. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-05-25 9:49

W 33. tygodniu ciąży możesz ponownie odczuwać huśtawki nastroju. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ szybko miną. Zamiast się martwić zacznij kompletować wyprawkę i sprawdź, jak rozwija się dziecko w 33. tygodniu ciąży.

ciąża

i

Autor: Getty images To już bardzo blisko porodu - czas wybrać szpital i powoli kompletować wyprawkę na porodówkę.

W 33. tygodniu ciąży zmienne nastroje (raczej na te gorsze) są spowodowane lękiem przed porodem oraz zmartwieniami dotyczącymi zdrowia dziecka. To normalne, więc po prostu staraj się jak najlepiej przygotować do porodu – to zwiększy twoje poczucie bezpieczeństwa.

Dbaj nadal o siebie, bo coraz większy brzuszek, to coraz większe wymagania dla twojego organizmu.

Który to miesiąc ciąży?

33. tydzień ciąży to 8. miesiąc ciąży i 3. trymestr ciąży. To 31. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 33. tygodniu ciąży
  2. Wielkość i wygląd dziecka w 33. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 33. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 33. tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 33. tygodniu ciąży

Mimo że w macicy jest już mało miejsca, dziecko nadal próbuje intensywnie się poruszać. W 33. tygodniu ciąży odczuwasz dolegliwości związane z ruchami dziecka. Gdy dziecko próbuje się prostować, wyciągać rączki, czujesz ból. Pomóc może przyłożenie ciepłej ręki w miejsce kopnięcia.

W 33. tygodniu ciąży dziecko obraca się główką ku dołowi, jeśli nie zrobił tego wcześniej. Jeśli nadal to się nie stało, jest jeszcze szansa – dzieci obracają się czasem w ostatniej chwili. Gdy tak się nie stanie, dziecko zostanie obrócone w brzuchu przez lekarza lub przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie.

Skóra dziecka nabiera ładnej, różowej barwy. U malca wykształcił się odruch zwężania źrenic pod wpływem światła. Udoskonalił się także słuch. Dziecko rozpoznaje i lubi twój głos oraz dźwięk, jaki wydaje twoje serce (dlatego po porodzie przytulenie tak uspokaja).

Badania w 8. miesiącu ciąży

Ponieważ jest coraz bliżej porodu, przygotowania do niego w 33. tygodniu ciąży nabierają tempa. Rozwijający się organizm przyjmuje w znacznej ilości przeciwciał mamy, które obronią go przed wieloma zagrożeniami po narodzinach.

By umożliwić sprawną pracę układu krwionośnego, w wątrobie magazynowane jest żelazo. To niezbędny składnik budulcowy dla czerwonych krwinek. W 33. tygodniu ciąży serduszko ma już indywidualny rytm pracy.

Dziecko wciąż trenuje – zarówno czynności dobrze już znane, jak i zupełnie nowe. Kontynuuje ćwiczenia oddechowe, czyli wykonuje rytmiczne ruchy przeponą i klatką piersiową, które wzmacniają płuca.

Ćwiczy także otwieranie i zamykanie oczu. Nowością jest natomiast to, że może obracać główką na boki.

Czytaj: Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe, miednicowe i poprzeczne

Wielkość i wygląd dziecka w 33. tygodniu ciąży

W 33. tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane, teraz rośnie i przybywa mu warstwy tłuszczu. Robi się ono gładkim, pulchnym bobasem, bo tłuszcz stanowi już od 4 do 8 procent jego wagi.

A sama waga jest imponująca - dziecko przekroczyło już 2 kilogramy. Mierzone od czubka głowy do stóp ma 45 cm.

Czytaj: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu.

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
33 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 33. tygodniu ciąży Twoje maleństwo waży najprawdopodobniej nieco ponad 2000 g (tyle co melon miodowy). To orientacyjna waga, gdyż dzieci na tym etapie ciąży mogą już znacznie różnić się od siebie masą ciała.

Objawy ciąży w 33. tygodniu ciąży

W 33. tygodniu ciąży bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz bez powodu. Masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie lub skupiasz się na ruchach dziecka. Ale równie często czujesz się najszczęśliwsza na świecie.

Gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet. To skutek emocji: strachu, niepokoju, stresu, zmęczenia dolegliwościami ciążowymi, a jednocześnie radości, oczekiwania, niecierpliwości.

Badania w 33 tygodniu ciąży

W 33. tygodniu ciąży masz już pewnie nowy zestaw badań, który dał ci lekarz na ostatniej wizycie. Powinnaś teraz zrobić następujące badania:

Dolegliwości ciążowe w 33. tygodniu ciąży

Złe samopoczucie może być powodowane również rosnącym wciąż brzuchem. Wraz z uciskiem rosnącej macicy na żołądek, w 33. tygodniu ciąży coraz częściej może dokuczać ci zgaga.

Pozbędziesz się jej, jedząc często, ale małe porcje, pijąc dużo wody niegazowanej, nie kładąc się do łóżka bezpośrednio po posiłku. Są to również dobre sposoby na utrzymanie stabilnej wagi w ciąży.

Czy wiesz, jak rośnie ciążowy brzuch?

Ile można przytyć w ciąży?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

W wyniku zmian hormonalnych twoja skóra może stać się wysuszona i szorstka. Ważne, żebyś nawadniała organizm i stosowała łagodne, hipoalergiczne kosmetyki. Skóra na brzuchu intensywnie się rozciąga, dlatego może swędzieć.

Jeśli jednak świąd skóry byłby uporczywy i obejmowałby cały tułów, a także dłonie oraz stopy, skontaktuj się ze swoją położną lub lekarzem. Taki objaw może świadczyć o rozwoju cholestazy ciążowej – patologii ciąży spowodowanej przejściowym upośledzeniem funkcji wątroby i zastojem żółci w naczyniach wątrobowych.

Od tego tygodnia będziesz częściej widziała się osobą prowadzącą ciążę – teraz wizyty będą co 2 tygodnie.

Sprawdź, co wiesz o porodzie?
Pytanie 1 z 25
Poród indukowany to: