33 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-28 14:35
33 tydzień ciąży
Autor: Getty images

W 33 tygodniu ciąży możesz ponownie odczuwać towarzyszyć huśtawki nastroju. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ szybko miną. Zamiast się martwić zacznij kompletować wyprawkę i sprawdź, jak rozwija się dziecko w 33 tygodniu ciąży.

Posłuchaj, jak przebiega trzydziesty trzeci tydzień ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Zmienne nastroje (raczej na te gorsze) są spowodowane lękiem przed porodem oraz zmartwieniami dotyczącymi zdrowia dziecka. To normalne, więc po prostu staraj się jak najlepiej przygotować do porodu – to zwiększy twoje poczucie bezpieczeństwa.

Dbaj nadal o siebie, bo coraz większy brzuszek, to coraz większe wymagania dla twojego organizmu.

Spis treści:

  1. Samopoczucie przyszłej mamy w 33 tygodniu ciąży
  2. Dolegliwości w 33 tygodniu ciąży
  3. Jakie w badania wykonać w 33 tygodniu ciąży
  4. Waga i wygląd dziecka w 33 tygodniu ciąży
  5. Ruchy i ułożenie dziecka w 33 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

33 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 31 tydzień życia dziecka.

Dobrze wiedzieć

Samopoczucie przyszłej mamy w 33 tygodniu ciąży

W 33 tygodniu ciąży bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz bez powodu. Masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie lub skupiasz się na ruchach dziecka. Ale równie często czujesz się najszczęśliwsza na świecie.

Gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet. To skutek emocji: strachu, niepokoju, stresu, zmęczenia dolegliwościami ciążowymi, a jednocześnie radości, oczekiwania, niecierpliwości.

Skompletowałaś już wyprawkę dla niemowlaka? Najwyższy czas! Zobacz, co powinnaś kupić dla noworodka [WIDEO]

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

W wyniku zmian hormonalnych twoja skóra może stać się wysuszona i szorstka. Ważne, żebyś nawadniała organizm i stosowała łagodne, hipoalergiczne kosmetyki. Skóra na brzuchu intensywnie się rozciąga, dlatego może swędzieć.

Jeśli jednak świąd skóry byłby uporczywy i obejmowałby cały tułów, a także dłonie oraz stopy, skontaktuj się ze swoją położną lub lekarzem. Taki objaw może świadczyć o rozwoju cholestazy ciążowej – patologii ciąży spowodowanej przejściowym upośledzeniem funkcji wątroby i zastojem żółci w naczyniach wątrobowych.

Od tego tygodnia będziesz częściej widziała się osobą prowadzącą ciążę – teraz wizyty będą co 2 tygodnie.

Dolegliwości w 33 tygodniu ciąży

Złe samopoczucie może być powodowane również rosnącym wciąż brzuchem. Wraz z uciskiem rosnącej macicy na żołądek, w 33 tygodniu ciąży coraz częściej może dokuczać ci zgaga.

Pozbędziesz się jej, jedząc często, ale małe porcje, pijąc dużo wody niegazowanej, nie kładąc się do łóżka bezpośrednio po posiłku. Są to również dobre sposoby na utrzymanie stabilnej wagi w ciąży.

Czytaj:

Czy wiesz, jak rośnie ciążowy brzuch?

Ile można przytyć w ciąży?

Jakie w badania wykonać w 33 tygodniu ciąży?

W 33 tygodniu ciąży masz już pewnie nowy zestaw badań, który dał ci lekarz na ostatniej wizycie. Powinnaś teraz zrobić następujące badania:

Waga i wygląd dziecka w 33 tygodniu

W 33 tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane, teraz rośnie i przybywa mu warstwy tłuszczu. Robi się ono gładkim, pulchnym bobasem, bo tłuszcz stanowi już od 4 do 8 procent jego wagi.

A sama waga jest imponująca - dziecko przekroczyło już 2 kilogramy. Mierzone od czubka głowy do stóp ma 45 cm.

Skóra dziecka nabiera ładnej, różowej barwy. U malca wykształcił się odruch zwężania źrenic pod wpływem światła. Udoskonalił się także słuch. Dziecko rozpoznaje i lubi twój głos oraz dźwięk, jaki wydaje twoje serce (dlatego po porodzie przytulenie tak uspokaja).

Ponieważ jest coraz bliżej porodu, przygotowania do niego w 33 tygodniu ciąży nabierają tempa. Rozwijający się organizm przyjmuje w znacznej ilości przeciwciał mamy, które obronią go przed wieloma zagrożeniami po narodzinach.

By umożliwić sprawną pracę układu krwionośnego, w wątrobie magazynowane jest żelazo. To niezbędny składnik budulcowy dla czerwonych krwinek. W 33 tygodniu ciąży serduszko ma już indywidualny rytm pracy.

Dziecko wciąż trenuje – zarówno czynności dobrze już znane, jak i zupełnie nowe. Kontynuuje ćwiczenia oddechowe, czyli wykonuje rytmiczne ruchy przeponą i klatką piersiową, które wzmacniają płuca.

Ćwiczy także otwieranie i zamykanie oczu. Nowością jest natomiast to, że może obracać główką na boki.

Czytaj:

Jak rozwija się dziecko w 34 tygodniu ciąży?

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu.

Ruchy i ułożenie dziecka w 33 tygodniu ciąży

Mimo że w macicy jest już mało miejsca, dziecko nadal próbuje intensywnie się poruszać. W 33 tygodniu ciąży odczuwasz dolegliwości związane z ruchami dziecka. Gdy dziecko próbuje się prostować, wyciągać rączki, czujesz ból. Pomóc może przyłożenie ciepłej ręki w miejsce kopnięcia.

W 33 tygodniu ciąży dziecko obraca się główką ku dołowi, jeśli nie zrobił tego wcześniej. Jeśli nadal to się nie stało, jest jeszcze szansa – dzieci obracają się czasem w ostatniej chwili. Gdy tak się nie stanie, dziecko zostanie obrócone w brzuchu przez lekarza lub przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie.

Czytaj: Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe, miednicowe i poprzeczne

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Jak wyglądam w 31. tygodniu? Urosła mi główka – jej obwód zwiększył się teraz prawie o 1 cm, bo szybko rozwija się mózg. Pod skórą stopniowo gromadzi się coraz więcej tłuszczu, sprawiając, że przestaje ona być przezroczysta. N

Nie widać już więc naczynek krwionośnych i skóra zmienia kolor z czerwonego na różowy. Tłuszcz będzie mi potrzebny po urodzeniu do tego, żeby chronić moje ciało przed utratą ciepła oraz żeby dostarczać energii na pierwsze dni życia na tamtym świecie.

Dziwnie to brzmi, ale dla mnie ten wasz świat to na razie „tamten świat”.  Proszę, jakie wszystko jest względne...

Polecamy wideo: 33 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE