Sposoby na złagodzenie swędzenia po komarze. Jak zmniejszyć skutki ukąszenia w ciąży?

2020-07-20 9:06

Stało się – coś cię pogryzło. Zamiast się drapać, wypróbuj sposoby, dzięki którym dolegliwości związane z ugryzieniem miną bez śladu. Zobacz, jak zmniejszyć skutki ukąszenia w ciąży i jak pozbyć się uciążliwego swędzenia po komarze.

Czym złagodzić ukąszenie w ciąży? Sposoby na złagodzenie swędzenia po komarze
Autor: Getty images

Skutki ukąszenia komarów to bąbel i uporczywe swędzenie. Mniej lub bardziej uciążliwemu swędzeniu, towarzyszą zwykle mu opuchlizna i ból. Zazwyczaj mijają one po kilku godzinach, choć są przypadki, że skóra swędzi nawet kilka dni. Jak złagodzić skutki ukąszenia w ciąży i jak pozbyć się swędzenia po komarze?

Spis treści

 1. Dlaczego ukąszenia komara swędzi?
 2. Urządzenia łagodzące skutki ukąszeń owadów
 3. Preparaty na swędzenie z apteki - dozwolone w ciąży
 4. Domowe sposoby na swędzenie po komarze

Dlaczego ukąszenia komara swędzi?

Swędzenie po komarze to najbardziej dokuczliwy skutek ukąszenia. Po wkłuciu się w skórę komarzyca wstrzykuje w nią odrobinę śliny, mającej zapobiec krzepnięciu krwi. W ślinie jest kilkadziesiąt białek, a część z nich to alergeny, które uwalniają histaminę, a wraz z nią reakcję alergiczną, za którą odpowiadają znajdujące się we krwi przeciwciała klasy IgE.

Zdarza się, że po upływie doby w miejscu ukąszenia pojawia się swędząca grudka. To także objaw alergii, a odpowiadają za nią kolejne przeciwciała – IgG. Podobna reakcja zachodzi w przypadku ugryzień innych owadów, a jej przyczyną są zawarte w ich ślinie toksyny.

Ukąszenie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, a więc i z możliwym zakażeniem. Dlatego miejsce, w którym tworzy się bąbel lub ranka, trzeba starannie zdezynfekować. To ważne jeszcze z innego powodu – w ten sposób pozbędziesz się części tego, co wstrzyknął ci owad (śliny z alergenami czy toksyn), co częściowo pomoże złagodzić dolegliwości.

Ukąszenie komara (ale i meszki) można zdezynfekować wodą utlenioną. Jeśli ukąsiła cię osa lub pszczoła, trzeba sprawdzić, czy w skórze nie zostało żądło – jeśli tak, usunąć je za pomocą kosmetycznej pęsety, a skórę następnie przemyć wodą z mydłem albo zdezynfekować wodą utlenioną. Do dezynfekcji dozwolony jest także spirytus, jednak w ciąży lepiej go nie stosować – może podrażnić skórę.

Czytaj: Ukąszenia owadów u dzieci. Pierwsza pomoc przy ugryzieniach przez owady

Wysypka w ciąży: świąd, świerzbiączka, osutka, opryszczka. Rodzaje wysypek w ciąży

Urządzenia łagodzące skutki ukąszeń owadów

Są sposoby, które nie wymagają nakładania na skórę żadnych preparatów, bo ze swędzeniem i innymi nieprzyjemnymi skutkami ukąszeń pozwalają poradzić sobie w inny sposób.

 • Pompka ssąca, np. Aspiveninm Venimex Care Plus. Po przyłożeniu jej do skóry i uruchomieniu przez minutę wytwarzane jest podciśnienie, które bezboleśnie usuwa toksyny i alergeny. Podciśnienie na krótko powstrzymuje również krążenie krwi w naczyniach włosowatych w bezpośredniej okolicy ugryzienia, co zapobiega rozprzestrzenianiu się toksyn. Urządzenie to w całości odsysa także kleszcze. Cena ok. 70-100 zł.

 • Urządzenie łagodzące skutki ukąszeń – np. ZAP-it czy Bite Relief Click. To małe urządzenie w kształcie pistoletu. Po uruchomieniu generuje niewielki ładunek elektryczny, który zamyka komórki wokół podrażnionego miejsca. Klikając kilka razy wokół ukąszenia i dwa razy w jego centrum można zahamować proces wytwarzania histaminy i zneutralizować toksyny, co zmniejsza uczucie swędzenia. Cena 19-39 zł.

 • Aparat zmniejszający uczucie swędzenia, np. E.I.S GmBH. Emituje ciepło, które zmienia strukturę molekularną białek, powodujących reakcję alergiczną, a także wpływa na receptory bólu znajdujące się w miejscu ukąszenia. Wystarczy trzymać go w okolicy podrażnionego miejsca przez 30 sekund. Cena ok. 55 zł.

Preparaty na swędzenie z apteki - dozwolone w ciąży

 • Węgiel aktywny. W niewielkiej ilości ciepłej wody rozpuść dwie–trzy tabletki węgla, a następnie w płynie, jaki powstał, zamocz gazę i przyłóż w miejscu ukąszenia. Inna metoda: tabletkę węgla pokrusz i połącz z odrobiną wody (tak by powstała papka), a następnie nałóż na skórę w miejscu ukąszenia i przykryj niewielką ilością gazy.

 • Wapń, który stosowany doustnie zmniejsza reakcję uczuleniową. Tej metody nie stosuj jednak, jeśli przyjmujesz już preparaty wapnia.

 • Preparaty zmniejszające swędzenie. W aptekach są różne kategorie takich preparatów. Podczas ciąży bezpiecznie możesz stosować te, w których składzie są zioła i substancje naturalne: rumianek, aloes, wyciąg z oczaru wirginijskiego, ekstrakt z korzenia lukrecji, kukurbityna, melisa, cynamonowiec, tymianek czy mięta.

  Substancje te łagodzą stany zapalne i podrażnienia, również te wywołane toksynami po ukąszeniach owadów, poza tym delikatnie chłodzą i zmniejszają swędzenie. Dozwolone są także preparaty na bazie olejku herbacianego, który łagodzi uczucie świądu oraz przyspiesza regenerację uszkodzonego przez owada naskórka.

 • Grupa leków przeciwhistaminowych, czyli maści i żele zawierające aleinian dimetindenu. Substancja ta miejscowo znieczula i łagodzi świąd oraz obrzęk, jednak preparatów, które ją zawierają, nie powinno się stosować w pierwszym trymestrze ciąży (taką informację powinnaś znaleźć w ulotce).

UWAGA! Przyszłe mamy nie powinny natomiast na własną rękę stosować maści zawierających substancję o nazwie octan hydrokortyzonu – w ciąży jest on dozwolony tylko wtedy, gdy korzyści dla mamy przewyższają ewentualne zagrożenia dla płodu, i tylko pod nadzorem lekarza.

Domowe sposoby na swędzenie po komarze

 • Cebula. Rozetnij ja na pół i przyłóż do miejsca ukąszenia – możesz też wycisnąć z niej trochę soku z cebuli i skropić nim opuchnięte miejsce.

 • Cytryna. Sokiem ze świeżo przekrojonej cytryny nacieraj miejsce ukąszenia. Następnie połóż nań gruby plaster cytryny i potrzymaj przez kwadrans.

 • Lód. Chłodzi i lekko znieczula. Owinięta w folię kostkę lodu przyłóż do skóry w miejscu ukąszenia.

 • Ocet jabłkowy. Wcieraj go w miejsce ukąszenia.

 • Olejek lawendowy. Krople rozetrzyj na skórze.

 • Natka pietruszki. Roztartą nacieraj bąbel.

 • Liść białej kapusty. Rozbij go tłuczkiem (delikatnie, ale tak, by puścił sok) i przyłóż do skóry.

 • Miętowa pasta do zębów. Koi i chłodzi miejsce ukąszenia. Cienką jej warstwę nałóż na rankę.

 • Zsiadłe mleko. Najłatwiej zamoczyć w nim watkę, którą jak kompres przyłóż na obolałe miejsce.

 • Napar z szałwii. Ma właściwości przeciwświądowe. Nacieraj nim miejsce ukąszenia.

miesięcznik "M jak mama"