Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie?

2021-10-18 9:06

Jak szybko po porodzie można zajść w kolejną ciążę? Kiedy możesz bezpiecznie zacząć starać się o drugie dziecko? Kolejna ciąża w czasie krótszym niż rok nie jest wskazana. Dlaczego?

Jak szybko można zajść w kolejną ciążę
Autor: Getty images Jak szybko można zajść w kolejną ciążę

Spis treści

  1. Druga ciąża co najmniej po roku?
  2. Odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami zależy od zdrowia kobiety

Marzysz o drugim dziecku, mimo że całkiem niedawno urodziłaś pierwsze? Jak najszybciej chciałabyś rozpocząć starania o kolejne dziecko? Lepiej poczekaj nieco dłużej!

Okazuje się bowiem, że dla ciała kobiety kolejna ciąża w krótkim odstępie czasu nie jest korzysta i bynajmniej nie chodzi tu o figurę!

Druga ciąża co najmniej po roku?

Badania przeprowadzone przez University of British Columbia i Harvard T.H. Chan School of Public Health wskazują, że najlepiej, by z kolejną ciążą poczekać rok, jednak znacznie lepiej, gdy odstęp ten wynosi 18 miesięcy.

Okazuje się, że zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodka.

Wczesne objawy ciąży

Kanadyjskie badania dotyczące analizy przebiegu 150 tysięcy ciąż jasno pokazują, że ryzyko powikłań u dzieci i kobiet (niezależnie od wieku ciężarnej) jest zdecydowanie wyższe, gdy kobieta w kolejną ciążę zachodzi w czasie krótszym niż 12 miesięcy od porodu.

U kobiet po 35. roku życia ryzyko przedwczesnego porodu wynosi około 6%, za to u kobiet młodszych, które w kolejną ciążę zaszły w odstępie 6 miesięcy od porodu wynosi 8,5%. Ryzyko to spada do  około 3%, gdy kolejna ciąża zacznie się 18 miesięcy po poprzednim porodzie.

Do tego ciąża i karmienie piersią zmniejszają ilość żelaza, kwasu foliowego oraz składników odżywczych, które są niezbędne dla matki i dziecka. Wobec tego kobieta może cierpieć na duże niedobory witamin i minerałów. Lekarze zalecają także kobietom odczekać 18 miesięcy od pierwszego porodu również po to, by dać macicy czas na regenerację.

Czytaj też: Drugi poród - czym różni się od pierwszego?

Odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami zależy od zdrowia kobiety

Jeśli jednak kobieta po pierwszej ciąży i porodzie jest w doskonałej kondycji, nie cierpi na niedobory witamin oraz minerałów i ma dostęp do dobrej opieki prenatalnej, to nie ma przeciwskazań, by wcześniej zaszła w kolejną ciążę.

Wszystko jest jednak kwestią bardzo indywidualną i każda kobieta powinna skonsultować się ze swoim lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania, zanim zdecyduje się na starania o kolejne dziecko.

Zobacz też: 7 pytań o karmienie piersią podczas kolejnej ciąży

Czy grozi ci nadwaga w ciąży?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, jesz więcej, ponieważ teraz jest was dwoje...