Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie?

2021-10-18 9:06

Jak szybko po porodzie można zajść w kolejną ciążę? Kiedy możesz bezpiecznie zacząć starać się o drugie dziecko? Kolejna ciąża w czasie krótszym niż rok nie jest wskazana. Dlaczego?

Jak szybko można zajść w kolejną ciążę
Autor: Getty images Jak szybko można zajść w kolejną ciążę

Spis treści

  1. Druga ciąża co najmniej po roku?
  2. Odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami zależy od zdrowia kobiety

Marzysz o drugim dziecku, mimo że całkiem niedawno urodziłaś pierwsze? Jak najszybciej chciałabyś rozpocząć starania o kolejne dziecko? Lepiej poczekaj nieco dłużej!

Okazuje się bowiem, że dla ciała kobiety kolejna ciąża w krótkim odstępie czasu nie jest korzysta i bynajmniej nie chodzi tu o figurę!

Druga ciąża co najmniej po roku?

Badania przeprowadzone przez University of British Columbia i Harvard T.H. Chan School of Public Health wskazują, że najlepiej, by z kolejną ciążą poczekać rok, jednak znacznie lepiej, gdy odstęp ten wynosi 18 miesięcy.

Okazuje się, że zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodka.

Wczesne objawy ciąży

Kanadyjskie badania dotyczące analizy przebiegu 150 tysięcy ciąż jasno pokazują, że ryzyko powikłań u dzieci i kobiet (niezależnie od wieku ciężarnej) jest zdecydowanie wyższe, gdy kobieta w kolejną ciążę zachodzi w czasie krótszym niż 12 miesięcy od porodu.

U kobiet po 35. roku życia ryzyko przedwczesnego porodu wynosi około 6%, za to u kobiet młodszych, które w kolejną ciążę zaszły w odstępie 6 miesięcy od porodu wynosi 8,5%. Ryzyko to spada do  około 3%, gdy kolejna ciąża zacznie się 18 miesięcy po poprzednim porodzie.

Do tego ciąża i karmienie piersią zmniejszają ilość żelaza, kwasu foliowego oraz składników odżywczych, które są niezbędne dla matki i dziecka. Wobec tego kobieta może cierpieć na duże niedobory witamin i minerałów. Lekarze zalecają także kobietom odczekać 18 miesięcy od pierwszego porodu również po to, by dać macicy czas na regenerację.

Czytaj też: Drugi poród - czym różni się od pierwszego?

Odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami zależy od zdrowia kobiety

Jeśli jednak kobieta po pierwszej ciąży i porodzie jest w doskonałej kondycji, nie cierpi na niedobory witamin oraz minerałów i ma dostęp do dobrej opieki prenatalnej, to nie ma przeciwskazań, by wcześniej zaszła w kolejną ciążę.

Wszystko jest jednak kwestią bardzo indywidualną i każda kobieta powinna skonsultować się ze swoim lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania, zanim zdecyduje się na starania o kolejne dziecko.

Zobacz też: 7 pytań o karmienie piersią podczas kolejnej ciąży

Czy grozi ci nadwaga w ciąży?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, jesz więcej, ponieważ teraz jest was dwoje...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza