Czym drugi poród różni się od pierwszego? Większość mam twierdzi, że mniej boli

2022-03-04 8:24

Drugi poród zwykle bywa krótszy i łatwiejszy do zniesienia. Przebiega sprawniej, bo kobieta wie już, co ją czeka i jest do tego lepiej przygotowana. Ale nie zawsze tak jest, bo z kolejnym porodem jest trochę tak jak z kolejnym dzieckiem: może być podobne do starszego rodzeństwa albo zupełnie różne. Czym drugi poród różni się od pierwszego?

drugi poród
Autor: Getty Images Czy drugi poród jest łatwiejszy od pierwszego?

Czekasz na narodziny drugiego dziecka? Pewnie zastanawiasz się więc, jak będzie teraz wyglądał twój drugi poród: czy będzie szybszy? Mniej bolesny? A może na odwrót? Czy drugi poród będzie się jakoś różnił od pierwszego?

Raczej nie dostaniesz z góry jasnej odpowiedzi, bo poród zależy od wielu czynników, m.in. przebiegu obecnej ciąży, wagi i położenia dziecka w macicy, twojego stanu zdrowia. Ale pewne prawidłowości można też odczytać z medycznych statystyk i opowieści doświadczonych kobiet. Co z nich wynika?   

Spis treści

  1. Drugi poród - mamy twierdzą, że boli mniej
  2. Dziecko znów się może spieszyć lub czekać
  3. Drugi poród może być krótszy
  4. Odczuwanie bólu zależy od wspomnień
  5. Przedwczesne odklejenie się łożyska może się powtórzyć
  6. Ciąża rok po roku
  7. Przy drugim porodzie łatwiej uniknąć nacięcia krocza
  8. Po cesarce możesz rodzić siłami natury
  9. Zobacz niezwykłe zdjęcia porodów naturalnych:
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Drugi poród - mamy twierdzą, że boli mniej

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Radosława Chutkowskiego i jego zespołu z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego z Warszawy, spośród kobiet rodzących po raz pierwszy „ponad 23% ocenia ból porodowy jako niemożliwy do wytrzymania, około 60% jako bardzo silny lub silny, a jedynie 9% jako możliwy do zniesienia.

W grupie kobiet, które rodziły po raz kolejny, około 17% ocenia ból jako niemożliwy do zniesienia, ponad 46% jako bardzo silny lub silny, a 25% jako akceptowalny.”

Zobacz też: Do czego można porównać ból porodowy? "Nie do zniesienia" dla 23 proc. rodzących pierwszy raz

Dziecko znów się może spieszyć lub czekać

Jeśli pierwsze dziecko urodziłaś przed terminem lub też po nim, jest duża szansa, że za drugim razem sytuacja się powtórzy, bo skłonność taka może być genetyczna. A zatem jeśli poprzednio poród nastąpił np. dwa tygodnie po upływie 40. tygodnia ciąży, prawdopodobnie młodszemu rodzeństwu twojego dziecka również nie będzie się spieszyło na świat.

Podobnie jest z porodem przedwczesnym. Gdy za pierwszym razem szyjka macicy zaczęła się rozwierać zbyt wcześnie, co doprowadziło do porodu przed 37. tygodniem ciąży, przy drugim porodzie może być podobnie, bo niewydolność szyjkowa nie zniknęła. Istnieje więc większe ryzyko porodu przedwczesnego.

Czytaj: Poród przedwczesny: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

Drugi poród może być krótszy

Drugi poród (i kolejne) najczęściej są krótsze. Szerszy kanał rodny i rozluźnione mięśnie stawiają mniejszy opór główce, dzięki czemu szybciej przesuwa się ona do celu. Średni czas trwania I okresu porodu u pierworódek wynosi 8–10 godzin, a u wieloródek 4–6 godzin. Podczas pierwszego porodu okres parcia może trwać do 2 godzin, a wyparcie kolejnego dziecka trwa czasami tylko 10 minut.

Ale oczywiście wiele zależy też od konkretnych sytuacji, np. wielkości i ułożenia dziecka czy masy ciała kobiety – jeśli teraz masz sporą nadwagę, a kiedyś jej nie miałaś, to za drugim razem będziesz prawdopodobnie rodzić dłużej.

Czytaj: Ile trwa poród? Czynniki wpływające na długość porodu.

Odczuwanie bólu zależy od wspomnień

Odporność na ból jest sprawą indywidualną i zależy przede wszystkim od wrodzonych predyspozycji. Ale jeśli chodzi o ból porodowy, ważną rolę odgrywa także psychika oraz nastawienie do porodu. Jeżeli dobrze znosiłaś ból za pierwszym razem, przy drugim porodzie zwykle jest jeszcze łatwiej.

Jeśli jednak wspomnienia z pierwszego porodu są niedobre i budzą twój lęk – możesz bardziej boleśnie odczuwać skurcze za drugim razem. Dlaczego? Bo lęk nasila ból, a ból wzmaga lęk, i tak to się nakręca. Jeżeli więc bardzo źle wspominasz swój pierwszy poród i bardzo się boisz – szukaj możliwości rodzenia w znieczuleniu zewnątrzoponowym, aby ból nie przeszkadzał w godnym przeżyciu porodu.

Przedwczesne odklejenie się łożyska może się powtórzyć

Jeśli masz już takie doświadczenia, w kolejnej ciąży będziesz pacjentką podwyższonego ryzyka, to znaczy, że istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej patologii w kolejnej ciąży.

O ile przedwczesne odklejenie się łożyska występuje z częstością 2 procent, to u kobiet, które już miały taką sytuację, w następnej ciąży ryzyko wzrasta do 6–16 procent. A gdy łożysko odklejało się już dwukrotnie, prawdopodobieństwo powtórki za trzecim razem wynosi 25 procent.

Dobrze wiedzieć

Ciąża rok po roku

Dla przebiegu kolejnego porodu ma znaczenie, ile czasu upłynęło od poprzedniego. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę już kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, większe jest ryzyko komplikacji przy następnym porodzie, bo jej organizm nie zdążył się jeszcze zregenerować. Byłoby najlepiej gdyby od porodu do poczęcia kolejnego dziecka upłynął co najmniej rok, a jeśli poprzedni poród odbył się przez cesarskie cięcie - nawet dwa lata.

Przy drugim porodzie łatwiej uniknąć nacięcia krocza

Zabieg ten nadal często jest wykonywany u kobiet rodzących po raz pierwszy. Przy drugim porodzie tkanki krocza są już bardziej rozciągliwe, więc szansa na uniknięcie nacięcia krocza jest większa. Zwłaszcza jeśli przygotujesz je do porodu za pomocą masażu czy ćwiczeń.

Po cesarce możesz rodzić siłami natury

Jeśli twój pierwszy poród zakończył się cesarką z powodów nagłych, to jeśli będziesz chciała i o ile lekarz wyrazi zgodę - możesz rodzić teraz naturalnie. Według badań udaje się to aż 60–80 proc. kobiet, które miały cesarskie cięcie! Oczywiście taki poród jest trudniejszy, położna i lekarz muszą kontrolować macicę i szwy na niej, pozostałe z poprzedniego porodu, ale zwykle się to udaje. 

A co z użyciem kleszczy czy próżnociągu przy drugim porodzie? Wskazania do zastosowania narzędzi położniczych zwykle pojawiają się nagle i niespodziewanie, dlatego trudno taką sytuację przewidzieć.

Warto jednak podkreślić, że nawet jeśli za pierwszym razem urodziłaś za pomocą któregoś z tych instrumentów, to nie znaczy, że drugi poród też będzie wymagał ich zastosowania.

Czytaj: Poród naturalny po cesarce: czy po cesarce można rodzić naturalnie?

Zobacz niezwykłe zdjęcia porodów naturalnych:

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza