Drugi poród: czym różni się od pierwszego?

2016-06-30 18:37 Agnieszka Roszkowska
drugi poród
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Drugi poród trwa zazwyczaj krócej niż pierwszy.

Drugi poród zwykle bywa krótszy i łatwiejszy do zniesienia. Ale nie zawsze. Z kolejnym porodem jest trochę tak jak z kolejnym dzieckiem: może być podobne do starszego rodzeństwa albo zupełnie różne. Drugi poród: czym różni się od pierwszego?

Czekasz na narodziny drugiego dziecka? Pewnie zastanawiasz się więc, jak będzie teraz wyglądał twój poród: czy będzie szybszy? Mniej bolesny? A może na odwrót? Raczej nie dostaniesz z góry jasnej odpowiedzi, bo poród zależy od wielu czynników, m.in. przebiegu obecnej ciąży, wagii położenia dziecka w macicy, twojego stanu zdrowia. Ale pewne prawidłowości można też odczytać z medycznych statystyk i opowieści doświadczonych kobiet. Co z nich wynika?    

>> Miejsca warte odwiedzenia z dzieckiem! Restauracja, kawiarnia, a może klub fitness? Poznaj miejsca, które polecają inne mamy na wyjścia z dziećmi.

Drugi poród: termin porodu

Jeśli pierwsze dziecko urodziłaś przed terminem lub też po nim, jest duża szansa, że za drugim razem sytuacja się powtórzy, bo skłonność taka może być genetyczna. A zatem jeśli poprzednio poród nastąpił np. dwa tygodnie po upływie 40. tygodnia ciąży, prawdopodobnie młodszemu rodzeństwu twojego dziecka również nie będzie się spieszyło na świat.

Drugi poród: poród przedwczesny

Gdy za pierwszym razem szyjka macicy zaczęła się rozwierać zbyt wcześnie, co doprowadziło do porodu przed 37. tygodniem ciąży, przy drugim porodzie może być podobnie, bo niewydolność szyjkowa nie zniknęła. Istnieje więc większe ryzyko porodu przedwczesnego.

Co zrobić, by szybko urodzić? Zobacz WIDEO

Drugi poród: czas trwania

Drugi poród (i kolejne) najczęściej są krótsze. Szerszy kanał rodny i rozluźnione mięśnie stawiają mniejszy opór główce, dzięki czemu szybciej przesuwa się ona do celu. Średni czas trwania I okresu porodu u pierworódek wynosi 8–10 godzin, a u wieloródek 4–6 godzin. Podczas pierwszego porodu okres parcia może trwać do 2 godzin, a wyparcie kolejnego dziecka trwa czasami tylko 10 minut. Ale oczywiście wiele zależy też od konkretnych sytuacji, np. wielkości i ułożenia dziecka czy masy ciała kobiety – jeśli teraz masz sporą nadwagę, a kiedyś jej nie miałaś, to za drugim razem będziesz prawdopodobnie rodzić dłużej.

Drugi poród: odczuwanie bólu

Odporność na ból jest sprawą indywidualną i zależy przede wszystkim od wrodzonych predyspozycji. Ale jeśli chodzi o ból porodowy, ważną rolę odgrywa także psychika oraz nastawienie do porodu. Jeżeli dobrze znosiłaś ból za pierwszym razem, przy drugim porodzie zwykle jest jeszcze łatwiej. Jeśli jednak wspomnienia z pierwszego porodu są niedobre i budzą twój lęk – możesz bardziej boleśnie odczuwać skurcze za drugim razem. Dlaczego? Bo lęk nasila ból, a ból wzmaga lęk, i tak to się nakręca. Jeżeli więc bardzo źle wspominasz swój pierwszy poród i bardzo się boisz – szukaj możliwości rodzenia w znieczuleniu zewnątrzoponowym, aby ból nie przeszkadzał w godnym przeżyciu porodu.

Drugi poród: przedwczesne odklejenie się łożyska

Jeśli masz już takie doświadczenia, w kolejnej ciąży będziesz pacjentką podwyższonego ryzyka, to znaczy, że istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej patologii w kolejnej ciąży. O ile przedwczesne odklejenie się łożyska występuje z częstością 2 procent, to u kobiet, które już miały taką sytuację, w następnej ciąży ryzyko wzrasta do 6–16 procent. A gdy łożysko odklejało się już dwukrotnie, prawdopodobieństwo powtórki za trzecim razem wynosi 25 procent.

Dobrze wiedzieć

Ciąża rok po roku

Dla przebiegu kolejnego porodu ma znaczenie ile czasu upłynęło od poprzedniego. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę już kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, większe jest ryzyko komplikacji przy następnym porodzie, bo jej organizm nie zdążył się jeszcze zregenerować. Byłoby najlepiej gdyby od porodu do poczęcia kolejnego dziecka upłynął co najmniej rok, a jeśli poprzedni poród odbył się przez cesarskie cięcie nawet dwa lata.

Drugi poród: nacięcie krocza

Zabieg ten nadal często jest wykonywany u kobiet rozących po raz pierwszy. Przy drugim porodzie tkanki krocza są już bardziej rozciągliwe, więc szansa na uniknięcie nacięcia krocza jest większa. Zwłaszcza jeśli przygotujesz je do porodu za pomocą masażu czy ćwiczeń.

Drugi poród: kleszcze, próżniociąg

Wskazania do użycia narzędzi położniczych zwykle pojawiają się nagle i niespodziewanie, dlatego trudno taką sytuację przewidzieć. Warto jednak podkreślić, że nawet jeśli za pierwszym razem urodziłaś za pomocą któregoś z tych instrumentów, to nie znaczy, że drugi poród też będzie wymagał ich zastosowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE