Wyrostek robaczkowy w ciąży. Gdy konieczna jest operacja w ciąży

Gdy konieczna jest operacja w ciąży
Autor: _shutterstock|Shutterstock Gdy konieczna jest operacja w ciąży

Wyrostek robaczkowy może dać o sobie znać także wtedy, gdy jesteś w ciąży. Niestety, czasem operacja w ciąży jest konieczna. Jakimi metodami operuje się kobiety ciężarne? Jaka jest różnica między laparotomią a laparoskopią? Która z tych metod jest lepsza w ciąży?

Ciąża nie jest okresem, który chroni przed problemami zdrowotnymi innej natury niż położnicze – mogą się zdarzyć choroby wymagające interwencji chirurgicznej. Jeżeli istnieje możliwość odroczenia operacji (np. z pierwszego trymestru na drugi czyz okresu ciąży na okres połogu), to oczywiście należy taką decyzję podjąć. Ale nie zawsze jest to możliwe – czasem zabieg trzeba wykonać szybko.

Zapalenie wyrostka robaczkowego i inne choroby wymagajace operacji w ciąży

Dotyczy to np. takich sytuacji jak:

 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • choroby pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego),
 • niedrożność przewodu pokarmowego,
 • choroby zapalne jelit.

Operuje się też nowotwory złośliwe i niezłośliwe (o średnicy powyżej 6–7 cm). Operacje ze wskazań nagłych nie są przeciwwskazane w ciąży, jednak stosowane metody leczenia muszą być zmodyfikowane ze względu na obecność płodu. Szczególnie rozważnego i ostrożnego postępowania wymagają zabiegi wykonywanew obrębie jamy brzusznej. Można je przeprowadzać dwiema metodami – wykonując klasyczną laparotomię lub znacznie mniej inwazyjną laparoskopię.

Zobacz także: Choroby groźne w ciąży: jakich chorób się wystrzegać >>

Operacja w ciąży: laparotomia

Ten termin medyczny oznacza tradycyjny sposób operowania, czyli otwarcie jamy brzusznej – w znieczuleniu ogólnym – polegające na przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej, umożliwiające następnie eksplorację wnętrza jamy brzusznej. Metoda tama bardzo szeroki zakres stosowania – dzięki niej można wykonać każdą operację. Jest jednak inwazyjna, co wiąże się z silnym bólem po operacji, długim okresem rekonwalescencji i znacznym ryzykiem powikłań. Blizna po laparotomii jest rozległa, rana goi się minimum 5–7 dni i stanowi potencjalne wrota przepukliny pooperacyjnej.

Operacja w ciąży: laparoskopia

To nowoczesna metoda operacyjna, w której nie wykonuje się szerokiego rozcięcia powłok brzucha. Do jamy brzusznej (po wcześniejszym wypełnieniu jej dwutlenkiem węgla) przez trzy kilkumilimetrowe nacięcia wprowadza się urządzenie transmitujące obraz i najczęściej dwa narzędzia chirurgiczne, pozwalające na przeprowadzenie zabiegu. Operator wykonuje zabieg, obserwując obraz transmitowany na ekran monitora.

W porównaniu z metodą tradycyjną laparoskopia ma wiele zalet:

 • zmniejszenie bólu pooperacyjnego,
 • skrócenie okresu rekonwalescencji,
 • dobry efekt kosmetyczny (minimalna rana),
 • mniej powikłań.

Wskazania do laparoskopii operacyjnej w ciąży to:

 • kamica żółciowa,
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • usuwanie guzów w zakresie przydatków.

Jednak zakres jej stosowania jest mniejszy, np. nie leczy się w ten sposób ostrej niedrożności przewodu pokarmowego. Czasem metoda leczenia chirurgicznego zależy od wielkości macicy, tzn. stopnia zaawansowania ciąży, np. przyzapaleniu wyrostka robaczkowego laparoskopię stosuje się tylko do 20. tygodnia ciąży.

Która metoda lepsza: laparotomia czy laparoskopia w ciąży?

O ile to możliwe, u ciężarnych w pierwszej kolejności należy rozważyć laparoskopię. To metoda, która powoduje mniejsze krwawienie, mniejszą traumatyzację tkanek, wiąże się z wcześniejszym uruchomieniem po operacji, mniejszym zużyciem środków znieczulających i przeciwbólowych. Jednak laparoskopię można wykonać najpóźniej do 26.–28. tygodnia ciąży. Później – już tylko laparotomię, i to wyłącznie w sytuacjach ratowania życia matki lub dziecka.
Trzeba pamiętać, że nawet mało inwazyjne techniki operacyjne nie redukują całkowicie ryzyka powstawania zrostów, dlatego przed zabiegiem chirurgicznym warto zastosować profilaktykę przeciwzrostową.

Zobacz wideo: Choroba wrzodowa - objawy i leczenie

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE