Dlaczego dziewczynka zabiera urodę? Wyjaśniamy, czy najpopularniejsze przesady ciążowe mają sens

2022-03-29 12:45

W dawniejszych czasach różne przesądy na temat ciąży i małego dziecka były bardzo powszechne i traktowane z powagą. Przytaczamy je po to, żebyś mogła się uśmiechnąć: co też za głupstwa dawniej opowiadano? Pamiętaj – śmiech to jedyna dozwolona reakcja na te „mądrości”. Dawanie im wiary jest surowo zabronione! Nie wolno ci w takie przesądy na temat ciąży wierzyć!

Dlaczego dziewczynka zabiera urodę?
Autor: Getty images Wyjaśniamy, czy najpopularniejsze przesady ciążowe mają sens

Chyba każda z nas słyszała jakieś przesądy o ciąży. 30–40 lat temu, zwłaszcza na wsiach, powtarzano je powszechnie. I dziś można je jeszcze usłyszeć z ust niejednej babci. Powtarzane wiele razy, mogą zasiać niepokój w głowie przyszłej mamy, a to już byłoby niedobrze. Wyjaśniamy, czy najpopularniejsze przesady ciążowe mają sens.

Skąd się wzięły przesądy?

Dlatego warto sobie uświadomić, że przesądy i zabobony to efekt niewiedzy i braku opieki medycznej. Przez setki lat, właściwie nigdy dotąd w historii nie było ani opieki lekarskiej nad każdą ciężarną, ani tym bardziej nowoczesnej medycyny z jej możliwościami diagnostycznymi.

Nasze babki, prababki, przez całą ciążę nie wiedziały o zdrowiu dziecka nic! To był dla młodej, niewykształconej kobiety tajemniczy, odmienny stan, często zakończony urodzeniem martwego dziecka lub jego śmiercią tuż po porodzie – śmiertelność wśród noworodków była ogromna.

Skoro kobiety nie miały wiedzy, musiały przynajmniej wierzyć w to, że mogą jakimś cudem ochronić zdrowie dziecka. Wiara w przesądy to był ich sposób samoobrony – one wierzyły, że stosując się do rad babki czy ciotki, uchronią dziecko przed chorobą czy śmiercią, bo innych sposobów nie znały.

Dziś jednak ciążowe zabobony można traktować wyłącznie z przymrużeniem oka. Przytaczamy je po to, żebyś mogła się uśmiechnąć: co też za głupstwa dawniej opowiadano? Pamiętaj – śmiech to jedyna dozwolona reakcja na te „mądrości”. Dawanie im wiary jest surowo zabronione!

Czytaj również: Oddzielmy fakty od przesądów. W te 5 ciążowych mitów wciąż wierzy wiele kobiet

Współczesne przesądy o ciąży, czyli fakty i mity o tym, co szkodzi dziecku!

Mity antykoncepcji

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza