Jedno dziecko - jeden ząb. Czy to prawda, że po każdej ciąży kobieta traci zęby?

2021-09-16 8:53

Mogłoby się wydawać, że to stare powiedzenie jest tylko śmiesznym mitem. Okazuje się jednak, że jest w nim trochę prawdy. Jaki związek ma ilość urodzonych dzieci ze stanem uzębienia?

Jedno dziecko - jeden ząb. Czy to prawda, że po każdej ciąży kobieta traci zęby?
Autor: Getty Images

Ciążowe przesądy i teorie sprzed lat dzisiaj wzbudzają głównie śmiech, ale czasem warto przyjrzeć się im bliżej - w każdym z nich może być bowiem ziarno prawdy.

Nasze babcie wierzyły na przykład w to, że im więcej kobieta urodzi dzieci, tym w gorszym stanie po latach będą jej zęby - w myśl zasady "jedno dziecko, jeden ząb". Miało to wynikać z tego, że rozwijające się w jej brzuchu dziecko przez całą ciążę podbiera mamie składniki odżywcze, m.in. wapń, bardzo potrzebny zębom.

Czytaj także: Przesądy w ciąży - poznaj 10 najpopularniejszych przesądów ciążowych

Jak prawidłowo szczotkować zęby

Czy dziecko faktycznie zabiera matce wapń z zębów?

Okazuje się, że to powtarzany od pokoleń mit. Według lekarzy większa podatność kobiet na próchnicę podczas ciąży i gorszy stan uzębienia już po porodzie nie mają związku z zapotrzebowaniem dziecka na wapń.

Istnieje jednak pewien związek między liczbą posiadanych dzieci, a stanem uzębienia kobiety, który jakiś czas temu potwierdzili naukowcy z międzynarodowego zespołu pod kierownictwem prof. Stefana Listla z Radboud University Nijmegen w Holandii (wnioski z ich badania można znaleźć tutaj).

Jaki to związek? Okazuje się, że wynika on z tego, iż kobiety w ciąży przykładają mniejszą wagę do higieny jamy ustnej. Do tego dochodzą niedoleczone przed ciążą zęby, częste podjadanie między posiłkami, nudności i problemy z dziąsłami, wynikające ze zmian hormonalnych - wszystko to powoduje, że w ciąży łatwo o próchnicę. Samo dziecko nie ma z tym jednak zbyt wiele wspólnego.

Czytaj także: Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne w ciąży?

Znieczulenie zębów w ciąży: to nieprawda, że w ciąży nie można borować w znieczuleniu!

Mając powyższe na uwadze, zęby warto wyleczyć jeszcze zanim zajdzie się w ciążę. Jeśli jednak nie zrobiłaś tego wcześniej, pamiętaj, że w ciąży też możesz leczyć zęby, również w znieczuleniu. Wizyty kontrolne i regularne usuwanie kamienia nazębnego są wręcz w ciąży wskazane - właśnie po to, by uniknąć próchnicy i psucia się zębów.

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza