Kalendarz ciąży: trzeci trymestr – miesiąc po miesiącu

2012-12-04 16:34

Trzeci trymestr ciąży, zwłaszcza jego ostatnie tygodnie, to okres niecierpliwego wyczekiwania na upragnione dziecko. Zniecierpliwienie przeplata się ze strachem. W tym okresie pojawiają się także dolegliwości związane z ciążącym już brzuszkiem – żylaki, skurcze łydek, spuchnięte nogi, bóle pleców.

kalendarz ciazy trzeci trymestr miesiac po miesiacu
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

 1. Trzeci trymestr ciąży – siódmy miesiąc
 2. Trzeci trymestr ciąży – ósmy miesiąc
 3. Trzeci trymestr ciąży – dziewiąty miesiąc
 4. Kalendarz ciąży: 28 tydzień
 5. Kalendarz ciąży: 33 tydzień
 6. Kalendarz ciąży: 34 tydzień
 7. Kalendarz ciąży: 36 i 37 tydzień
 8. Kalendarz ciąży: 41 i 42 tydzień

Trzeci trymestr ciąży to okres, gdy z każdym niemal dniem rosną szanse dziecka na przeżycie poza organizmem mamy. Jest to dobry moment, by rodzice pomyśleli o przygotowaniu wyprawki dla dziecka.

Trzeci trymestr ciąży – siódmy miesiąc

 • Dziecko: zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka – jego policzki się zaokrąglają i robią się coraz bardziej pulchne. W tym miesiącu mózg zaczyna się intensywnie rozwijać. Maluszek nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich miesiącach, w 27 tygodniu waży ponad kilogram i ma ok. 40 cm  wzrostu (w pozycji wyprostowanej). Podczas badania USG lekarz może już bez problemu rozróżnić płeć dziecka.
 • Mama: w tym okresie znacznie powiększona macica napiera na dolne partie żeber, powodując ich rozszerzanie, z tym związane są bóle kręgosłupa, kłopoty z oddychaniem. Kobiecie w tym okresie może dokuczać zgaga. Do badań obowiązkowych, które kobieta musi wykonać między 27. a 36 tygodniem ciąży należą: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie na przeciwciała odpornościowe, USG płodu, w przypadku występowania wskazań – podanie globuliny anty-D (28.–30. tydzień ciąży), a także badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Trzeci trymestr ciąży – ósmy miesiąc

 • Dziecko: pod koniec ósmego miesiąca mierzy już 45 cm, waży ok. 2,5 kg. Ruchy dziecka nie są już tak swobodne jak wcześniej – ma ono znacznie mniej miejsca do fikania koziołków. Dziecko połyka ok. 0,5 l płynu owodniowego na dobę. Niestety maluszek nie ma dostatecznie rozwiniętych pęcherzyków płucnych – brakuje w nich surfaktanu, płynu, dzięki któremu pęcherzyki płucne nie zapadają się ani nie sklejają ze sobą podczas wydechu. Dlatego dziecku, które urodzi się w 8. miesiącu, trzeba podawać tlen. Wiekszość dzieci w tym miesiącu przyjmuje pozycję głową w dół.
 • Mama: w tym okresie ciąży może znacznie przybierać na wadze. Coraz częściej pojawiają się skurcze przepowiadające (zwane skurczami Braxtona-Hicksa). Miedzy 33. a 37. tygodniem ciąży konieczne będą takie badania jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy, antygen HBs, badanie w kierunku HIV (zalecane ale niobowiązkowe), posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących. W grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia kiłą lub wirusowym zapaleniem wątroby typu C: VDRL, HCV, a także badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Trzeci trymestr ciąży – dziewiąty miesiąc

 • Dziecko: jest już tak duże, że znacznie mniej się rusza. Waży od 2,5 do 3,6 kg (czasem, zwłaszcza przy cukrzycy ciążowej ponad 4 kg). W dziewiątym miesiącu jest już gotowe do przyjścia na świat. Meszek płodowy zanika, pozostaje gruba warstwa mazi płodowej. W jelitach dziecka gromadzi się smółka złożona z żółci i martwych złuszczonych komórek jelit, przewodów żółciowych i trzustkowych, którą maluch tuż po urodzeniu wydali.
 • Mama: na 10-14 dni przed porodem macica obniża się. Jest to sygnał, że dziecko przygotowuje się do szybkiego przyjścia na świat. Między 38. a 39. tygodniem ciąży mama powinna obowiązkowo wykonać: badanie ogólne moczu i morfologię krwi. Gdy minie termin porodu, kobieta powinna się zgłaszać na badanie lekarskie co 2–3 dni.

Kalendarz ciąży: 28 tydzień

28 tydzień ciąży to początek trzeciego - ostatniego trymestru. Na tym etapie ciąży ruchy dziecka są coraz bardziej odczuwalne przez mamę, a czasem bywają naprawdę bolesne. Ciało wciąż się zmienia - pojawiają się przebarwienia, rozstępy i pajączki. W 28 tygodniu ciąży mogą również pojawić się tzw. skurcze przepowiadające. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest istotne w tym tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży: 33 tydzień

W 33 tygodniu ciąży dziecko układa się już w pozycji do porodu. Jeżeli nie jest to położenie prawidłowe, czyli podłużne główkowe - bardzo prawdopodobne jest, że lekarz zaleci cięcie cesarskie. Istnieją jednak metody obracania dziecka w brzuchu i czasem przynoszą one pożądany skutek. W tym czasie przyszła mama bardzo intensywnie odczuwa ruchy dziecka. Zdarza się, że są one dla niej bardzo bolesne. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest istotne w 33 tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży: 34 tydzień

W 34 tygodniu ciąży dziecko jest już bardzo duże. Niektóre jego ruchy mogą być nawet dostrzegalne na zewnątrz. Przyszła mama może w tym czasie odczuwać tzw skurcze Braxtona Hicksa. Są one pewnego rodzaju ćwiczeniami macicy i szyjki macicy, które ciało przygotowuje na poród. Skurcze te nie powinny być bolesne. Na skutek działania hormonów i zatrzymywania dużej ilości płynów w organizmie, kobieta może czuć się w tym czasie opuchnięta. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest ważne na tym etapie ciąży.

Kalendarz ciąży: 36 i 37 tydzień

W 36 tygodniu można już powiedzieć, że ciąża jest donoszona. W organizmie dziecka nie zachodzą już żadne poważne zmiany - jest ono już w pełni ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat. Ostatnie tygodnie ciąży służą głównie temu, by dziecko nabrało masy, która po narodzinach będzie podtrzymywać odpowiednią ciepłotę ciała. W 36 tygodniu ciąży przyszła mama może zauważyć, że jej brzuch powoli zaczyna się obniżać. Na tym etapie ciąży wszystkie nietypowe objawy powinny być niezwłocznie zgłaszane lekarzowi.

Kalendarz ciąży: 41 i 42 tydzień

Jest niewielka szansa, że dziecko przyjdzie na świat w planowanym terminie porodu. Czasem zdarza się, że termin mija... i nic się nie dzieje. Co wtedy? Bardzo ważne są częste wizyty kontrolne u lekarza i obserwowanie swojego ciała. Warto liczyć ruchy dziecka - najlepiej robić to pół godziny po głównych posiłkach. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób rozpoznać, że poród się zaczyna i na co jeszcze należy zwrócić uwagę w przypadku ciąży przenoszonej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza