Krępujące pytania o ciążę: jak reagować?

2021-06-10 10:33

Krępujące pytania o ciążę są zmorą wielu przyszłych mam. Czekasz na dziecko, cieszysz się z ciąży, z czułością gładzisz rosnący brzuch, aż tu nagle… ktoś rzuca krępujące pytanie, które odbiera ci mowę. Oto kilka pomysłów, jak reagować na krępujące pytania o ciążę.

Krępujące pytania o ciążę
Autor: Getty images Krępujące pytania o ciążę

Spis treści

  1. Pytania o ciążę: ile przytyłaś, odkąd jesteś w ciąży?
  2. Krępujące pytania o ciążę: ta ciąża to była wpadka, prawda?
  3. Nie za późno/nie za wcześnie na ciążę?

Kiedy zachodzisz w ciążę, dzieje się coś zadziwiającego. Nagle wiele osób, nawet takich, których dobrze nie znasz lub niespecjalnie je lubisz, zaczyna traktować cię zbyt poufale. A to bez uprzedzenia dotkną twojego brzucha, a to udzielą ci nieproszonej rady, a to skrytykują to, co jesz, jak się zachowujesz. Ale najbardziej irytujące i krępujące są często pytania.

Czasem przekraczają granice prywatności lub dobrego smaku. A czasem są zwyczajnie głupie. Kiedy już padną, nie sposób zostawić ich bez odpowiedzi. Zobacz, jak możesz spacyfikować uciążliwego rozmówcę.

Pytania o ciążę: ile przytyłaś, odkąd jesteś w ciąży?

Kto zna kobietę, która lubi podawać swoją wagę szerokiej publiczności – ręka do góry. Kto zna przyszłą mamę, która czuje się w swoim powiększonym o kilkanaście kilogramów ciele jak seksbomba? No właśnie! Przez większość życia wiele z nas jest na diecie, są wśród nas takie, które są niezadowolone ze swojej figury – a co dopiero będąc w ciąży.

Nosisz przed sobą wielki brzuch, masz spuchnięte kostki i twarz, a tu nagle takie subtelne pytanie. Spokojnie, nie musisz podawać liczb. Możesz za to powiedzieć: „Książkowo, dokładnie tyle, ile powinnam w dziewiątym miesiącu ciąży” lub „Nadal za mało. Zauważyłaś, jaki mam niesamowity biust".

Przeczytaj też: Jak ciąża może zmienić relacje z partnerem?

Krępujące pytania o ciążę: ta ciąża to była wpadka, prawda?

Niedawno urodziłaś, a po kilku miesiącach znów jesteś w ciąży. Lub właśnie zaszłaś w trzecią ciążę, która w naszej rzeczywistości zaczyna być postrzegana jako pomysł co najmniej oryginalny – większość par ma jedno, góra dwoje dzieci.

Ale nawet jeśli nie planowaliście kolejnego dziecka, nikomu nie musisz się tłumaczyć. Możesz za to powiedzieć: „Chcemy, by była jak najmniejsza różnica wieku między dziećmi. I tak długo zwlekaliśmy” lub „Widziałaś moje maleństwo? Jest idealne, po prostu nie można się oprzeć, by mieć dwójkę takich skarbów”.

A dla mam o złośliwym poczuciu humoru: „Mamy z mężem taki plan – pięcioro dzieci w pięć lat. Naprawdę nie ma na co czekać!”

Czytaj też: Fakty i mity o ciąży powyżej 35. roku życia

Nie za późno/nie za wcześnie na ciążę?

Te pytania zwykle słyszą ciężarne około dwudziestki lub czterdziestki. Tak jakby był określony, dokładnie wymierzony czas, idealny na zachodzenie w ciążę. A dobrego momentu na dziecko po prostu nie ma!

Wdawanie się w wymianę argumentów za i przeciw może skończyć się kłótnią, dlatego możesz zwyczajnie powiedzieć: „Wiesz, wydaje mi się, że w ciążę powinno się zajść wtedy, kiedy chce się dziecka. A ja go bardzo chcę”. I tyle  – nie musisz nikomu tłumaczyć się z podjętej decyzji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza