Czy leżenie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?

2021-10-01 8:03

Leżenie na brzuchu w ciąży nie jest zakazane, przynajmniej w pierwszym trymestrze. Gdy jednak brzuszek zaczyna się powiększać lepiej unikać leżenia na brzuchu w ciąży. Jaka pozycja będzie zatem bezpieczna?

leżenie na brzuchu w ciąży
Autor: Getty images Czy leżenie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?

Leżenie na brzuchu w ciąży może być po prostu niemożliwe: duży brzuszek sprawia, że nie da się wygodnie ułożyć w tej pozycji. Jednak do czasu, kiedy jest on jeszcze niewidoczna, czyli na początku ciąży możesz spać na brzuchu – pod warunkiem, że leżąc tak, jest ci wygodnie i czujesz się dobrze.

Spis treści

  1. Kiedy wolno leżeć na brzuchu w ciąży?
  2. Jaka jest najlepsza pozycja do leżenia w ciąży?
  3. Czy warto kupić poduszkę do leżenia w ciąży?
Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Kiedy wolno leżeć na brzuchu w ciąży?

We wczesnym etapie okresu oczekiwania na dziecko leżenie na brzuchu w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu, który jest tak maleńki, że bezpiecznie skrywa się w macicy chroniony ciałem mamy: jamą brzuszną i kością łonową.

Inaczej jest w drugi i trzecim trymestrze, gdy brzuch zaczyna „wystawać” i robi się duży. Wówczas, leżenie w tej pozycji jest po prostu niewygodne – to tak, jakbyś spała z poduszką lub piłką pod brzuchem.

Ale oprócz tego taka pozycja może być po prostu niebezpieczna dla dziecka. W ułożeniu na brzuchu macica (a więc i znajdujący się w niej płód) jest uciskana – ponieważ jest ona tylko miękkim mięśniem, dlatego nie jest w stanie utrzymać tego nacisku z dala od dziecka.

Taki ucisk może być dla dziecka niewygodny, ale w skrajnych przypadkach może też prowadzić do uszkodzeń.

Lekarze odradzają leżenie na brzuchu w ciąży kobietom, u których brzuszek jest już większy i zalecają inne korzystniejsze z punktu widzenia maleństwa pozycje. Szczególnie zwracają na to uwagę kobietom z ciążą zagrożoną.

Czytaj też: Jak rośnie brzuch w ciąży

Ułożenie dziecka w brzuchu: główkowe, miednicowe i poprzeczne

Jaka jest najlepsza pozycja do leżenia w ciąży?

Jaka zatem jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? Zdaniem specjalistów, najdogodniejsze i najzdrowsze dla dziecka jest to, gdy jego mama układa się do snu na lewym boku. To zdecydowanie lepsze niż leżenie na prawym boku, a także na plecach – o brzuchu nie wspominając. Dlaczego?

W pozycji na plecach macica uciska na naczynia krwionośne jamy brzusznej, a w pozycji na prawym boku – na żyłę główną dolną. To powoduje gorszy przepływ krwi do serca, czego konsekwencją są obrzęki nóg, a przede wszystkim trudności z dopływaniem krwi do płodu.

Układając się na lewym boku, unikasz takiej sytuacji – zmniejszasz ucisk na duże naczynia żylne i poprawiasz przepływ krwi przez łożysko. To bardzo ważne, ponieważ wraz z krwią do płodu dociera tlen oraz substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Zobacz: Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem

Czy warto kupić poduszkę do leżenia w ciąży?

Jeśli jesteś fanką spania na brzuchu i w czasie snu zdarza ci się nieświadomie podkręcić, zainwestuj w poduszkę ciążową – tzw. kojec. To miękki wałek, który możesz podłożyć sobie pod plecy lub brzuch, tak aby uniemożliwić sobie wiercenie się w łóżku.

Zobacz: Poduszki do spania w ciąży - nasz PRZEGLĄD

Nie martw się też na zapas – jeśli nieświadomie przekręcisz się np. plecy i zmniejszy się stopień dotlenienia organizmu, on sam da ci o tym znać zawrotami głowy lub po prostu przebudzeniem. Podobnie jest z dzieckiem – gdy zaczyna mu brakować tlenu, gwałtownie się rusza, co zwykle niepokoi mamę i zmusza ją do zmiany pozycji ciała.

Dobrze wiedzieć

To, kiedy zacznie rosnąć brzuch, to indywidualna sprawa, która zależy m.in. od budowy ciała i tuszy przyszłej mamy. Zazwyczaj pojawia się on 12. a 24. tygodniem ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza