Czy leżenie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?

2018-08-17 13:40 Małgorzata Wójcik
leżenie na brzuchu w ciąży
Autor: Getty images

Leżenie na brzuchu w ciąży nie jest zakazane, przynajmniej w pierwszym trymestrze. Gdy jednak brzuszek zaczyna się powiększać lepiej unikać leżenia na brzuchu w ciąży. Jaka pozycja będzie zatem bezpieczna?

Leżenie na brzuchu w ciąży może być po prostu niemożliwe: duży brzuszek sprawia, że nie da się wygodnie ułożyć w tej pozycji. Jednak do czasu, kiedy jest on jeszcze niewidoczna, czyli na początku ciąży możesz spać na brzuchu – pod warunkiem, że leżąc tak, jest ci wygodnie i czujesz się dobrze.

Spis treści:

  1. Kiedy wolno leżeć na brzuchu w ciąży?
  2. Jaka jest najlepsza pozycja do leżenia w ciąży?
  3. Czy warto kupić poduszkę do leżenia w ciąży? 

Kiedy wolno leżeć na brzuchu w ciąży?

We wczesnym etapie okresu oczekiwania na dziecko leżenie na brzuchu w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu, który jest tak maleńki, że bezpiecznie skrywa się w macicy chroniony ciałem mamy: jamą brzuszną i kością łonową.

Inaczej jest w drugi i trzecim trymestrze, gdy brzuch zaczyna „wystawać” i robi się duży. Wówczas, leżenie w tej pozycji jest po prostu niewygodne – to tak, jakbyś spała z poduszką lub piłką pod brzuchem.

Ale oprócz tego taka pozycja może być po prostu niebezpieczna dla dziecka. W ułożeniu na brzuchu macica (a więc i znajdujący się w niej płód) jest uciskana – ponieważ jest ona tylko miękkim mięśniem, dlatego nie jest w stanie utrzymać tego nacisku z dala od dziecka.

Taki ucisk może być dla dziecka niewygodny, ale w skrajnych przypadkach może też prowadzić do uszkodzeń.

Lekarze odradzają leżenie na brzuchu w ciąży kobietom, u których brzuszek jest już większy i zalecają inne korzystniejsze z punktu widzenia maleństwa pozycje. Szczególnie zwracają na to uwagę kobietom z ciążą zagrożoną.

Czytaj też: 

Jak rośnie brzuch w ciąży

Ułożenie dziecka w brzuchu: główkowe, miednicowe i poprzeczne

Jaka jest najlepsza pozycja do leżenia w ciąży?

Jaka zatem jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? Zdaniem specjalistów, najdogodniejsze i najzdrowsze dla dziecka jest to, gdy jego mama układa się do snu na lewym boku. To zdecydowanie lepsze niż leżenie na prawym boku, a także na plecach – o brzuchu nie wspominając. Dlaczego?

W pozycji na plecach macica uciska na naczynia krwionośne jamy brzusznej, a w pozycji na prawym boku – na żyłę główną dolną. To powoduje gorszy przepływ krwi do serca, czego konsekwencją są obrzęki nóg, a przede wszystkim trudności z dopływaniem krwi do płodu.

Układając się na lewym boku, unikasz takiej sytuacji – zmniejszasz ucisk na duże naczynia żylne i poprawiasz przepływ krwi przez łożysko. To bardzo ważne, ponieważ wraz z krwią do płodu dociera tlen oraz substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Zobacz: 

Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem

Czy warto kupić poduszkę do leżenia w ciąży?

Jeśli jesteś fanką spania na brzuchu i w czasie snu zdarza ci się nieświadomie podkręcić, zainwestuj w poduszkę ciążową – tzw. kojec. To miękki wałek, który możesz podłożyć sobie pod plecy lub brzuch, tak aby uniemożliwić sobie wiercenie się w łóżku.

Nie martw się też na zapas – jeśli nieświadomie przekręcisz się np. plecy i zmniejszy się stopień dotlenienia organizmu, on sam da ci o tym znać zawrotami głowy lub po prostu przebudzeniem. Podobnie jest z dzieckiem – gdy zaczyna mu brakować tlenu, gwałtownie się rusza, co zwykle niepokoi mamę i zmusza ją do zmiany pozycji ciała.

Dobrze wiedzieć

To, kiedy zacznie rosnąć brzuch, to indywidualna sprawa, która zależy m.in. od budowy ciała i tuszy przyszłej mamy. Zazwyczaj pojawia się on 12. a 24. tygodniem ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE