Linea Negra czyli linia na brzuchu w ciąży

2021-10-21 11:39

Pojawia się nagle i bywa niemałym zaskoczeniem dla przyszłych mam. Ciemna kreska na brzuchu to niemal symbol ciąży, który jeszcze długo po porodzie bywa jej pamiątką.  Skąd się bierze linea negra i co oznacza?

Linea negra
Autor: thinkstockphotos.com Linea negra nie musi wystąpić u każdej kobiety w ciąży.

Linea negra - najłatwiej powiedzieć o niej, że jest swoistym przebarwieniem na skórze. Wygląda jak namalowana ciemniejszym niż skóra kolorem kreska przechodząca wzdłuż całego brzucha - od pępka do spojenia łonowego - dokładnie w miejscu, gdzie przed ciążą biegnie jaśniejsza kreska. Co ciekawe, linia ta nie od razu jest taka wyrazista. Gdy się pojawia, zwykle jest mało widoczna, ale z wiekiem ciąży i wraz ze wzrostem ciążowego brzuszka, linea negra staje się większa i ciemniejsza.

Spis treści

  1. Linea negra - kiedy się pojawia?
  2. Linea negra - skąd się bierze?
  3. Linea negra - kiedy zniknie?

Linea negra - kiedy się pojawia?

Pierwsze ślady ciążowej kreski na brzuchu pojawiają się w drugim trymestrze, choć nie od razu zostaje ona zauważona. Zwykle bardzo wyraźna robi się w okolicach 7. lub 8. miesiąca ciąży, gdy brzuch jest już znaczących rozmiarów. Dzieje się tak dlatego, że skóra na brzuchu robi się coraz cieńsza i bardziej rozciągnięta, uwydatniając w ten sposób każde przebarwienie, które się na nim pojawia. Warto dodać, że linea negra wcale nie musi wystąpić u każdej ciężarnej. Są kobiety, które mimo ciąż, nigdy jej nie miały. To kwestia bardzo indywidualna.

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

Linea negra - skąd się bierze?

Przyczyna powstawania linii na ciążowym brzuchu jest jedna. Jest to efekt wytwarzania w skórze ciężarnej większej ilości melaniny, która odpowiada również za występowanie u ciężarnych piegów czy innych przebarwień skóry. Oczywiście, pierwotną przyczyną przebarwień na skórze są ciążowe hormony, które wywołują zwiększone wydzielanie się melaniny czyli barwnika odpowiedzialnego za pigmentację skóry. Zmiany skórne nie muszą być takie same u wszystkich mam. Niektóre ciężarne posiadają bardzo delikatną kreskę na brzuchu, u innych jest ona bardzo wyraźna - ciemnobrązowa.

Wszystko zależy też od podatności kobiety na przebarwienia. Jeśli przyszła mama ma skórę z tendencją do pojawiania się np. piegów, istnieje większe ryzyko, że jej linea negra będzie wyraźna. Podobno duże znaczenie ma też karnacja skóry. Brunetki o oliwkowej karnacji zwykle mają ciemniejsze kreski na brzuchu niż blondynki o porcelanowym kolorze skóry. Wpływ na to ma również działanie promieni UV, które dodatkowo nasilają wzrost melaniny. Jeśli przyszła mama lubi wygrzewać się na słońcu, prawdopodobnie jej kreska na brzuchu będzie bardzo widoczna.

Polecamy: O czym świadczy wygląd brzucha w ciąży? Co brzuch mówi o twojej ciąży?

Przebarwienia na skórze w ciąży nie są powodem do niepokoju. Dotykają większość ciężarnych i nie mają wpływu na przebieg ciąży czy dziecko. Warto jednak lepiej dbać o skórę w ciąży i chronić się przed działaniem promieni UV, stosując odpowiednie kremy z filtrem czy po prostu nie przebywając zbyt długo na dużym słońcu.

Linea negra - kiedy zniknie?

Linea negra to pamiątka, która zwykle zostaje po ciąży, ale nie na zawsze. Zwykle świeżo upieczone mamy nie mogą się doczekać aż całkowicie zblednie, bo niestety nie dodaje ona uroku brzuchowi. Ciemna linia znika zwykle po kilkunastu tygodniach od porodu, jak organizm wróci do swojej przed ciążowej formy, a gospodarka hormonalna zostanie z powrotem wyregulowana. Czasem na całkowite zblednięcie czarnej kreski trzeba jednak poczekać nawet 12 miesięcy od porodu.

Czy dobrze dbasz o skórę w ciąży?

Pytanie 1 z 16
Czy nadmiar kosmetyków może zaszkodzić przyszłej mamie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza