Mamo, dietę wegetariańską połącz z białkową

2019-08-13 10:13

Ciężarne mogą stosować dietę wegetariańską, ale dla bezpieczeństwa powinny ją łączyć z białkową. Dlaczego to takie ważne? Dieta w ciąży powinna być zróżnicowana i dostarczać mamie i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

dieta wegetariańska i białkowa
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Dieta wegetariańska w ciąży: dostarczaj wszystkich składników mineralnych
  2. Dieta wegetariańska w ciąży: nie zapominaj o żelazie
  3. Dieta wegetariańska w ciąży: pamiętaj o białku

Odpowiednio dobrana dieta wegetariańska nie niesie ze sobą żadnego ryzyka wystąpienia niedoborów w organizmie. Powinna być jednak zbilansowana i zawierać węglowodany złożone, białko i tłuszcze. Jak przekonują lekarze, ciężarne nie muszą w czasie ciąży spożywać mięsa, ale powinny ze szczególną uwagą zadbać o swój jadłospis.

Czytaj: Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Dieta wegetariańska w ciąży: dostarczaj wszystkich składników mineralnych

W diecie ciężarnej powinny widnieć wszystkie składniki mineralne i witaminy. Dlatego tak ważne jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw (szczególnie tych zielonych), zdrowych tłuszczy, produktów pełnoziarnistych oraz kasz. Owoce i warzywa to prawdziwe bomby witaminowe, tłuszcze dostarczą dziecku niezbędnych dla rozwoju mózgu kwasów Omega-3 i DHA, produkty pełnoziarniste - węglowodany złożone, a kasze - witaminy z grupy B.

Czytaj: WEGETARIANIZM w CIĄŻY: czy w ciąży powinno się jeść mięso

Dieta wegetariańska w ciąży: nie zapominaj o żelazie

W czasie ciąży wzrasta ryzyko niedoborów żelaza. Organizm kobiety produkuje na potrzeby dziecka dużo czerwonych krwinek, dlatego jeśli nie będzie ona dbała o właściwą dietę, może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Z badań niestety wynika, że co czwarta matka nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości tego pierwiastka. A jest on szczególnie ważny, ponieważ odpowiada za odporność dziecka oraz rozwój mózgu. Dzieci, których matki spożywały odpowiednią ilość żelaza w ciąży, szybciej się uczą i łatwiej koncentrują.

Gdzie znaleźć żelazo? Wbrew pozorom, nie w szpinaku - zawiera on oczywiście żelazo, ale wcale nie takie duże dawki. Spore za to znajdziemy w prażonych nasionach słonecznika i dyni, suszonych morelach, kapuście, rzepaku, soi czy jajach.

Czytaj: Niedobory żelaza przyczyną porodu przedwczesnego? >>

Anemia w ciąży. Dowiedz się co to jest anemia i co powinnaś o niej wiedzieć

Dieta wegetariańska w ciąży: pamiętaj o białku

Kobiety, które nie chcą na czas ciąży zmieniać wegańskich przyzwyczajeń, powinny pójść na kompromis i raz na jakiś czas uzupełnić dietę nabiałem lub produktem białkowym. Białko jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka - to podstawowy budulec tkanek i narządów rozwijającego się dziecka. Trzeba więc dostarczać go w odpowiedniej ilości, np. spożywając jaja, chude, białe sery czy jogurty naturalne.

O autorze
Katarzyna Stańczyk
Katarzyna Stańczyk
Redaktor Mjakmama.pl. Odpowiada za działy Mama, Niemowlę, Dziecko. Od 10 lat zawodowo związana z mediami online. Miłośniczka reportaży i wywiadów. Prywatnie – mama Antosia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza