Nawet lampka wina wypita w ciąży trafi do dokumentacji medycznej? Pomysł wywołał kontrowersje

2022-03-18 11:36

Takie prawo ma zamiar wprowadzić Wielka Brytania. Wszystko po to, aby zniechęcić kobiety do sięgania po kieliszek w okresie oczekiwania na dziecko. Zdaniem lekarzy, 4 proc. nowo narodzonych Brytyjczyków cierpi na FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. W Polsce z FAS co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci.

Nawet lampka wina wypita w ciąży trafi do dokumentacji medycznej? Pomysł wywołał kontrowersje
Autor: Getty images Nawet lampka wina wypita w ciąży trafi do dokumentacji medycznej? Pomysł wywołał kontrowersje

Spis treści

  1. "Nie" dla alkoholu w ciąży
  2. Czym jest FAS?

Ilość alkoholu spożywanego przez kobiety w ciąży, powinna być wpisywana do kart zdrowia ich dziecka - twierdzą brytyjscy specjaliści. Ich zdaniem to próba zniechęcenia kobiet do picia alkoholu w czasie oczekiwania na dziecko. 

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

"Nie" dla alkoholu w ciąży

Zgodnie z przepisami informacje o każdym wypitym przez kobietę kieliszku wina czy szklance piwa byłyby rejestrowane i przekazywane lekarzom rodzinnym i pielęgniarkom środowiskowym w celu wpisania ich do dokumentacji medycznej dziecka. Takie przepisy przyjęła Szkocja, ale odrzucono je w Anglii i Walii. 

Choć przepis ten budzi sprzeciw, to jednak wielu lekarzy uważa go za potrzebny. Pomaganie kobietom w zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu może ograniczyć ryzyko wystąpienia u ich dzieci FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego.

Według danych brytyjskiego Urzędu Statystyk Narodowych około cztery na dziesięć kobiet pije w czasie ciąży. W Polsce do spożywania alkoholu w czasie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko przyznaje się 30 procent ciężarnych.

Efekt? Rocznie rodzi się ponad 7,8 tys. dzieci z zaburzeniami wywołanymi przez alkohol wpływający na ich rozwój w okresie płodowym.

Czytaj równieżPrzed ciążą nie stroniłaś od alkoholu? To może mieć wpływ na zachowanie dziecka

Alkohol a opieka nad dzieckiem. Czy rodzice mogą sięgać po alkohol, gdy dziecko śpi?

Czym jest FAS?

Alkoholowy zespół płodowy to zaburzenie wywołane wpływem alkoholu na rozwój płodu. Alkoholowy zespół płodowy powoduje uszkodzenie mózgu i problemy ze wzrostem. Wady spowodowane przez FAS nie są odwracalne.

Jego objawy obejmują zarówno wady fizyczne, jak i upośledzenie umysłowe. Wiele maluchów z FAS ma również problemy z rozwojem poznawczym oraz z radzeniem sobie w codziennym życiu.

Zdaniem specjalistów nie ma takiej ilości alkoholu, o której wiadomo, że jest bezpieczna do spożycia w czasie ciąży. 

Czytaj równieżWino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza