Chcesz się opalić w ciąży? Zobacz, czy solarium, samoopalacz i opalanie natryskowe to dobry pomysł

2022-04-14 14:32

Czy w ciąży można chodzić do solarium? Czy można używać samoopalacza? Czy opalanie natryskowe może zagrozić dziecku? To bez wątpienia temat, który budzi wiele kontrowersji. A jak jest naprawdę? Czy solarium, samoopalacz i opalanie na słońcu szkodzi? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Chcesz się opalić w ciąży?
Autor: Getty images Zobacz, czy solarium, samoopalacz i opalanie natryskowe to dobry pomysł

Kobieta lubi czuć się atrakcyjna, również czas ciąży nie pozbawia jej tego przywileju. Opalanie w ciąży nie jest dla wszystkich, co nie znaczy, że każda kobieta spodziewająca się dziecka musi nieustannie przebywać w cieniu. Musi jednak zachować nie tylko zdrowy rozsądek, ale i umiar. 

Czy jednak opalanie w ciąży, korzystanie z solarium lub kosmetyków brązujących jest dla jej dziecka korzystne? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, wiadomo jednak, że w okresie ciąży powinno się znacznie ograniczyć ekspozycję na różnego rodzaju środki chemiczne. Wyjaśniamy, czy takie sposoby na brązową skórę są dozwolone w ciąży

Spis treści

  1. Czy w ciąży można chodzić na solarium?
  2. Czy solarium dostarcza witaminy D3?
  3. Kiedy unikać opalania w solarium?
  4. Czy samoopalacz w ciąży może zaszkodzić dziecku?
  5. Czy opalanie natryskowe jest w ciąży bezpieczne?
  6. Czym w ciąży grozi długie przebywanie na słońcu?
  7. Jak bezpiecznie opalać się w ciąży?
Opalanie natryskowe

Czy w ciąży można chodzić na solarium?

Jeszcze nie tak dawno funkcjonowało przekonanie, że opalanie w ciąży w postaci korzystania z solarium jest całkowicie niedozwolone. Było to związane z faktem ogólnej negacji tego typu miejsc, uważano bowiem, że sztuczne promieniowanie jest szkodliwe dla skóry.

Dzisiaj wiemy już, że tylko nierozsądne korzystanie z solarium może przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia. A czy będąc w ciąży, można korzystać z solarium? Tak, jeśli podejdzie się do tego rozsądnie.

Czytaj równieżW ciąży bardziej niż kiedykolwiek masz prawo się rozpieszczać i o siebie dbać

Jak przetrwać upały w ciąży? CIĄŻA LATEM oczami ekspertów [kompletny PORADNIK]

Czy solarium dostarcza witaminy D3?

Zdecydowana większość ludzi żyjących w naszej strefie geograficznej ma niedobór witaminy D3. W wielu przypadkach objawy braku tej witaminy są tak uciążliwe, że potrzebna jest suplementacja, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Witamina D spełnia w nim bowiem wiele istotnych funkcji: zapobiega depresji, wspomaga budowę przestrzenną kości, reguluje ilość wapnia, odpowiada za prawidłową pracę mięśnia sercowego. 

Angielscy badacze sprawdzili, czy korzystanie z solarium w ciąży wpływa na ilość witaminy D w organizmie dziecka. I jak się okazało, u dzieci kobiet, które pod koniec ciąży chodziły do solarium, znacznie rzadziej stwierdzany był problem osteoporozy.

Badacze zalecają korzystanie z solarium zwłaszcza w okresie zimy, gdy brakuje naturalnych promieni słonecznych. Postulują jednak, by robić to rozsądnie, bo zbyt długie opalanie w ciąży i ekspozycja na promieniowanie mogą być niebezpieczne. Łączny czas spędzony w solarium w ciągu miesiąca nie może przekroczyć godziny!

Jednorazowa sesja może trwać jedynie kilka minut. Nie bez znaczenia jest również salon. Powinny w nim pracować osoby, które będą w stanie wskazać kobiecie ciężarnej łóżko z lampami o mocy i spektrum zbliżonym do naturalnego promieniowania. Zbyt duża moc lamp (powyżej 1 MED) jest bardzo niebezpieczna.

Kiedy unikać opalania w solarium?

Opalania w ciąży w postaci solariów powinny bezwzględnie unikać ciężarne z nadciśnieniem tętniczym. W wyniku przegrzania wzrasta ciśnienie krwi, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka (grozi odklejeniem się łożyska i niedotlenieniem płodu).

Niewskazanie jest również opalanie się w I trymestrze ciąży, bo promieniowe ultrafioletowe może utrudnić wchłanianie kwasu foliowego. A ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej u dziecka.

Warto też przed udaniem się do salonu porozmawiać o tego rodzaju opalaniu w ciąży ze swoim ginekologiem.

Czy samoopalacz w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Opalanie w ciąży może również przybrać postać opalenizny w kremie. Środki brązujące i samoopalacze są coraz powszechniej stosowane. Ich wybór jest naprawdę duży. Czy jednak sięgać po tego rodzaju kosmetyki mogą kobiety ciężarne? Sprawa wcale nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego?

W zdecydowanej większości samoopalaczy kryje się dihydroaceton (DHA). Jest to substancja chemiczna, która wchodzi w reakcję z naskórkiem, co pozwala osiągnąć oczekiwany efekt: brązowy koloryt skóry.

Niektórzy naukowcy są zdania, że cząsteczki dihydroacetonu są zbyt duże, by przedostać się do krwioobiegu kobiety, co jednak nie oznacza że samoopalacze są uznawane za kosmetyki bezpieczne. Unikać ich stosowania powinny zwłaszcza kobiety w ciąży (przede wszystkim w I trymestrze).

Bardzo groźnym sposobem na opalanie w ciąży są zwłaszcza samoopalacze w sprayu. Rozpylane w czasie ich stosowania cząsteczki DHA bez większego problemu dostają się do dróg oddechowych.

Część naukowców zajmujących się specyfiką tej substancji chemicznej są zdania, że może on prowadzić do uszkodzeń DNA w komórkach. Uważają oni ponadto, że w samoopalaczach nie tylko DHA jest groźny dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Są to kosmetyki pełne różnego rodzaju substancji chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na płód.

Czytaj również:  Kremy z filtrem w ciąży. Jakie kosmetyki na słońce wybierać? [PRZEGLĄD]

Alergia na słońce u dziecka. Jakie są przyczyny uczulenia na słońce?

Czy opalanie natryskowe jest w ciąży bezpieczne?

Gdy kobieta w ciąży chce mieć ładną opaleniznę, wielu specjalistów doradza skorzystanie kolejnego rodzaju opalania w ciąży - opalania natryskowego. Na ciele kobiety rozprowadzany jest wówczas równomiernie specjalny płyn brązujący. Ogranicza on ryzyko powstania przebarwień i nie wiąże się z ryzykiem przegrzania organizmu.

Czy jednak jest w pełni bezpieczny? Informacji na ten temat jest dużo, jednak są one sprzeczne. Jedni uważają bowiem, że opalanie natryskowe jest najlepszym sposobem na uzyskanie pięknej opalenizny w czasie ciąży, drudzy z kolei postulują, by i z takiej formy opalania zrezygnować.

W płynie, którym spryskiwana jest kobieta obecny jest wspomniany wcześniej dihydroaceton, który – jak uważa się w świecie nauki – nie jest w pełni bezpieczny dla rozwijającego się w ciele kobiety dziecka. Warto i w tej kwestii zasięgnąć opinii ginekologa lub zaufanej położnej.

Czym w ciąży grozi długie przebywanie na słońcu?

Warto zaznaczyć, że zdrowy i silny człowiek szybko się męczy, przebywając na słońcu. Może uskarżać się na ból głowy, senność. W czasie największych upałów lekarze ostrzegają przed skutkami takiej pogody, szczególną troską nakazując objąć osoby starsze i dzieci. 

Przyszłe mamy również w czasie tropikalnej aury muszą szczególnie uważać, zwłaszcza podczas opalania w ciąży. Wysokie temperatury mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, jak również zagrażają wystąpieniem krwawienia z dróg rodnych. Delikatna w tym szczególnym okresie jest również skóra kobiety.

Pod wpływem zmian hormonalnych staje się ona wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe. To może prowadzić do powstania przebarwień, które są trudne do usunięcia. Ciepło sprzyja również poszerzaniu się naczyń krwionośnych, co z kolei może uwidocznić się na skórze w postaci tzw. "pajączków".

Jak bezpiecznie opalać się w ciąży?

Podczas opalania w ciąży przede wszystkim należy dbać o odpowiednie zabezpieczenie skóry. Konieczne jest smarowanie jej krem z filtrem. W przypadku kobiet w ciąży powinno się ograniczyć opalanie w pełnym słońcu, zwłaszcza między 11.00 a 15.00. Można w tym czasie przebywać w cieniu, skrywając się pod parasolem. Dużą ulgę podczas opalania w ciąży przyniesie również chłodzenie ciała wodą termalną.

W czasie upałów konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Ciało wówczas intensywnie się poci, co może prowadzić do odwodnienia. Najlepiej sięgać po wodę mineralną i świeże soki. Pić je należy małymi łykami, dbając o to, by napój nie był zbyt zimny.

Wypoczywając nad morzem lub jeziorem, nie trzeba całkowicie rezygnować ze wszystkich przyjemności, jakie oferuje miejsce wypoczynku. Jeśli kobieta czuje się dobrze, może nie tylko pływać i bawić się w wodzie, opalać w ciąży, ale też spacerować, jeździć na rowerze czy pływać łódką. Zawsze jednak należy realnie ocenić własne możliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza