Różyczka w ciąży. Czym grozi ta choroba i jakie są jej objawy?

Różyczka w ciąży
Autor: Getty Images

Różyczka w ciąży może być bardzo groźna. Zakażenie wirusem różyczki w ciąży powoduje wady wrodzone u dziecka, a w niektórych krajach jest wręcz wskazaniem do przerwania ciąży. Zobacz, czym grozi różyczka w ciąży i co zrobić w sytuacji, w której miało się kontakt z chorym.

Różyczka w ciąży to poważne zagrożenie dla płodu. Jeśli spodziewasz się dziecka, a masz kontakt z osobą chorą, nie powinnaś tego lekceważyć, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Zobacz, jakie są objawy różyczki w ciąży.

Spis treści:

 1. Objawy różyczki w ciąży
 2. Różyczka w ciąży groźna dla płodu
 3. Różyczka w ciąży a wady wrodzone dziecka
 4. Szczepienie a różyczka w ciąży
 5. Wskazówki dla ciężarnej

Objawy różyczki w ciąży

Różyczkę w ciąży charakteryzuje:

 • lekka gorączka
 • zmiany węzłów chłonnych (szczególnie tych za uszami i z tyłu głowy) 
 • łagodna wysypka, występująca najpierw na twarzy, a później rozprzestrzeniająca się na resztę ciała.

Objawy różyczki jednak mogą się różnić - gorączka może być wyższa, a wysypka prawie nie wystąpić.

- Różyczka to ostra choroba wirusowa, ale to nie znaczy, że jej przebieg będzie ciężki. U 50 procent pacjentów objawia się dyskretnymi stanami podgorączkowymi i paragrypowymi. Nie musi się pojawić charakterystyczna wysypka - mówi lekarz Piotr Gryglas.

Różyczka w ciąży groźna dla płodu

Różyczka w ciąży oznacza podwyższony poziom ryzyka problemów z przebiegiem ciszy. Infekcja może bowiem przenosić się z chorującej matki na płód rozwijający się w jej macicy. Choroba wywołuje poważne zmiany w płodzie i może prowadzić do jego upośledzenia.

- Różyczka w ciąży niejednokrotnie prowadzi do poronienia i wczesnego obumarcia płodu - tłumaczy Piotr Gryglas. Dlatego nawet przy minimalnym zagrożeniu chorobą, trzeba szybko udać się do lekarza.

Czytaj: Świnka w ciąży: zapobieganie, zagrożenia, objawy i leczenie

Ciąża zagrożona – coraz więcej szans dla mamy i dziecka [Wywiad]

Różyczka w ciąży a wady wrodzone dziecka

Zachorowanie na różyczkę przez kobietę ciężarną może spowodować poważne wady u dziecka. Wirus różyczki jest szczególnie niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży, a zwłaszcza do 8. tygodnia ciąży, gdy kształtują się narządy dziecka.

CIĄŻOWE WSPARCIE NA STARCIE
Ciążowe wsparcie na starcie - banner

Autor: Ciążowe wsparcie na starcie

AKCJA PARTNERSKA

Każdą przyszłą mamę czeka wiele fizycznych i emocjonalnych zmian. Jeśli Twoja radość miesza się z niepewnością dotyczącą przebiegu ciąży, skorzystaj z przewodnika "Ciążowe wsparcie na starcie". Znajdziesz w nim m.in.:

 • Kalendarium badań w ciąży
 • Pytania i odpowiedzi na start
 • Progesteron w ciąży
 • Czynniki ryzyka poronień
 • Suplementację i odżywianie

Dziecko nie posiada jeszcze własnego systemu odpornościowego, a zakażona krew matki przenosi wirusa różyczki do jego organizmu. Ryzyko wystąpienia wad u dzieci zakażonych kobiet waha się od 10 do 50 procent. Wady dotyczą przeważnie:

 • oczu (zaćma, jaskra)
 • uszu (głuchota)
 • mózgu (upośledzenie umysłowe, wodogłowie)
 • mogą także wystąpić deformacje kostne
 • oraz wady serca (np. ubytek przegrody międzykomorowej)
 • uszkodzenia wątroby.

Zachorowanie na różyczkę w ciąży, między 12. tygodniem a 16. tygodniem ciąży, zmniejsza ryzyko zakażenia płodu o połowę. Infekcja w późniejszym okresie ciąży (po 16 tygodniu) nie musi powodować wad rozwojowych.

Szczepienie a różyczka w ciąży

Różyczka przebyta w dzieciństwie uodparnia na wirusa. Jeśli jednak nigdy na nią nie chorowałaś albo nie byłaś na nią szczepiona, musisz przyjąć od razu dawkę szczepionki.

Najlepiej zaszczepić się co najmniej 3 miesiące przed ciążą. W ciąży nie wolno się szczepić przeciwko różyczce. 

Na szczęście, od 2003 roku w Polsce nie odnotowano przypadków różyczki wrodzonej. Jeżeli nie chorowałaś i nie szczepiłaś się przeciwko różyczce, a jesteś w ciąży, kontaktuj się tylko ze zdrowymi osobami.

Zanim odwiedzisz znajomych mających dzieci, nie wstydź się zapytać, czy nie są chore i czy już przechodziły różyczkę.

Wskazówki dla ciężarnej

Jeśli planujesz ciążę, ale nie jesteś pewna, czy przechodziłaś w dzieciństwie tę chorobę, powinnaś udać się do lekarza.

- Należy sprawdzić dwie rzeczy: czy było się szczepionym na różyczkę i jaki jest poziom przeciwciał. Jeśli one występują, ciężarna jest bezpieczna. Jeżeli nie ma, musi się zgłosić do ośrodka ginekologiczno-położniczego - mówi lekarz Piotr Gryglas.

Choroba przenosi się drogą kropelkową, można się nią zarazić bardzo szybko, przebywając w towarzystwie osoby zarażonej. Okres wylęgania wirusa trwa od 14 do 21 dni. Różyczka jest bardzo zakaźna, ponieważ już na siedem dni przed wystąpieniem charakterystycznej wysypki zaczynamy zarażać innych.

Nosicielami różyczki są przede wszystkim młodzi mężczyźni w wieku rozrodczym, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko tej chorobie.

Obowiązkowe szczepienia wprowadzono dopiero w 1987 roku, ale dotyczyły tylko dziewczynek. Z tego powodu wszystkie kobiety w ciąży, które mają dziś więcej niż 27 lat, są poddawane obowiązkowym badaniom na obecność przeciwciał.

Czytaj: Badanie na toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię - jak wygląda badanie IgG i IgM?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE