Soczewki a ciąża: czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe?

2016-07-07 12:33
SOCZEWKI A CIĄŻA: czy przyszła mama może nosić soczewki kontaktowe?
Autor: thinkstockphotos.com Kobiety w ciąży mogą nosić soczewki kontaktowe pod warunkiem, że nie sprawiają one dyskomfortu.

Zastanawiasz się, czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe? I czy soczewki nie mają wpływu na twoje zdrowie? Oto najważniejsze informacje na temat: szkła kontaktowe w ciąży.

Kobiety z wadą wzroku często zastanawiają się, czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe? Czy szkła kontaktowe są bezpieczne dla zdrowia mamy? W czasie ciąży ciało kobiety się zmienia - to oczywiste, ale nie chodzi tylko o jego wygląd. W ciele ciężarnej zachodzi  wiele zmian hormonalnych, które dla przyszłych mam mogą być zaskakujące. W ciąży przestają wypadać włosy, mniej się przetłuszczają, cera też wygląda zupełnie inaczej. Zmiany dotyczą także... oczu! Czy więc w ciąży można nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe a ciąża: dyskomfort i szczypanie oczu

Nie ma medycznych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych w ciąży, ale może pojawić się dyskomfort związany ze zmianami hormonalnymi, a to jest to całkowicie naturalne. W niektórych przypadkach pod wpływem hormonów ciążowych może bowiem dojść do zmiany krzywizny rogówki, co znacząco wpływa na komfort noszenia soczewek. Do tego oczy w ciąży mogą częściej łzawić, szczypać i boleć. W takim wypadku ogranicz lub zrezygnuj ze szkieł kontaktowych i zacznij nosić okulary. Warto też wiedzieć, że pod koniec ciąży z powodu zmian hormonalnych zmniejsza się ilość płynu łzowego, który chroni oczy i pomaga w usuwaniu obcych ciał. To też zdecydowanie wpływa na komfort noszenia soczewek kontaktowych w ciąży. Oczy mogą być "suche", możesz czuć "piasek", a wkładanie i wyjmowanie soczewek może być bolesne. Na szczęście po porodzie wszystko wróci do normy, a ty będziesz mogła znów zacząć nosić soczewki.

Soczewki kontaktowe a poród: lepiej je zdjąć

Czy można mieć soczewki kontaktowe podczas porodu? W czasie naturalnego porodu zwiększa się ciśnienie wewnątrzgałkowe, dlatego lekarze często zalecają zdjęcie soczewek. Duże znaczenie ma też rodzaj wady wzroku (dotyczy zaburzeń w obrębie rogówki lub siatkówki), bo w niektórych przypadkach poród siłami natury jest niewskazany - musi być wykonane cesarskie cięcie. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwskazań do porodu naturalnego, to nie trzeba rezygnować z soczewek. Trzeba jedynie pamiętać, żeby były to soczewki przepuszczające powietrze.

Uwaga! Należy mieć na uwadze, że w przypadku komplikacji i podjęcia decyzji o cesarskim cięciu, trzeba koniecznie wyjąć soczewki kontaktowe z oczu. Jeśli więc nie masz w tym wprawy lub wiesz, że pod wpływem stresu możesz o tym zapomnieć, lepiej w ogóle nie zakładaj soczewek do porodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza