Skala Bishopa - ocena szyjki macicy przed i w czasie porodu

2012-01-31 15:28

Skala Bishopa, powstała ponad 40 lat temu i, mimo że medycyna ma nowoczesne narzędzia diagnostyczne pozwalające ocenić dojrzałość szyjki macicy do porodu naturalnego, nadal jest wykorzystywana na porodówkach.

Skala Bishopa jest używana do określenia zmian zachodzących w części pochwowej podczas ciąży oraz by ocenić dojrzałość szyjki macicy w czasie porodu.  Fizjologicznie już na 4 do 6 tygodni przed porodem szyjka macicy zaczyna się rozpulchniać, staje się miękka i podatna. Za pomocą skali Bishopa, w której ocenia się pięć cech szyjki macicy w punktach od 0 do 3, można wcześniej przewidzieć, czy wywołanie czynności porodowej zakończy się powodzeniem. Jeśli aktywność mięśniówki i podatność szyjki macicy są ze sobą skoordynowane, to pod wpływem czynności skurczowej trzonu średnica kanału szyjki powiększa się do około 10 cm pod koniec pierwszego okresu porodu.

Część pochwową uznaje się za dojrzałą do porodu, gdy jest rozwarta na palec, skrócona, miękka i znajduje się w osi kanału rodnego lub ku przodowi. W ocenie skali Bishopa dojrzałości lekarz bierze pod uwagę pewne różnice w długości i szerokości kanału szyjki dla ciąż pojedynczych i mnogich, dla pierwiastki i wieloródki. Szyjka macicy jest przygotowana do porodu przy wyniku co najmniej 9 pkt.

Dowiedz się, jak przebiega poród

Skala dojrzałości szyjki macicy wg Bishopa

parametry/punkty 0 1 2 3
Rozwarcie (cm) 0 1-2 3-4 5-6
Skrócenie (%) 0-30 40-50 60-70 80
Pozycja punktu przodującego* -3 -2 -1-0 +1-+2
Konsystencja twarda średnia miękka  
Stosunek do osi pochwy od tyłu w osi do przodu  

*Pozycja punktu przodującego płodu jest określona w centymetrach w stosunku do linii międzykolcowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza