Zdrowie w ciąży

Domowe płukanki na gardło łagodzą ból gardła, kaszel i chrypkę. Kosztują grosze, a ich przygotowanie trwa chwilę. Jak zrobić skuteczną płukankę na gardło i kiedy ją stosować?
Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa to patologia ciąży wykrywana na samym jej początku. Po zapłodnieniu rozwija się trofoblast, a kobieta odczuwa u siebie pierwsze objawy ciąży, ale w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek – od razu obumiera albo nie rozwija się wcale. Z czym się wiąże puste jajo płodowe czyli ciąża bezzarodkowa i jakie mogą być jej konsekwencje?
Przepuklina w ciąży nie jest czymś wyjątkowym -  jest to przypadłość dość często spotykana. Niestety, nie istnieje żadna forma profilaktyki, która gwarantowałaby, że nie dotknie nas to schorzenie. Jakie są objawy przepukliny w ciąży i jak ją leczyć?
Szew McDonalda to okrężny szew szyjkowy, który zakłada się, gdy istnieje ryzyko pojawienia się niewydolności cieśniowo-szyjkowej (niezdolność szyjki macicy do utrzymania ciąży), czyli może dojść do poronienia. Na czym polega ta metoda? Czy jest skutecznym sposobem zapobiegania poronieniu?
Poronienie samoistne oznacza spontaniczną utratę ciąży z przyczyn naturalnych przed 20. tygodniem. Czynniki prowadzące do poronienia mogą być różnorodne i niekiedy trudne do ustalenia. Przeczytaj, jak objawia się poronienie samoistne i czy możliwe jest jego leczenie?
Troszczysz się o to, by wszystko sprzyjało rozwojowi twojego dziecka, a tu lekarz ogląda wyniki badań i oznajmia: „Ma pani cukrzycę”. Jeśli wykryto u ciebie cukrzycę w ciąży, nie wpadaj w panikę. Mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek, które podpowiedzą ci, jak żyć z tą chorobą.
Zaśniad groniasty (Mola hydatidosa), niezłośliwa postać ciążowej choroby trofoblastycznej, może pojawić się do piątego miesiąca ciąży. Powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki, które prowadzi do nieprawidłowego rozrostu kosmków łożyskowych. W niektórych przypadkach zaśniad groniasty kończy się urodzeniem zdrowego dziecka.
Ciąża pozamaciczna, inaczej nazywana ektopową, zdarza się rzadko, ale może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety, czasem nawet zagraża jej życiu. Dlatego tak ważne jest, by szybko rozpoznać objawy takiej ciąży. Przeczytaj, na które symptomy zwrócić uwagę, a także jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej i jak wygląda jej leczenie. 
Krwawienie z odbytu w ciąży może być związane z obecnością żylaków odbytu czy szczeliny odbytu, ale i z innymi problemami. Można radzić sobie z krwawieniem z odbytu domowymi sposobami, ale nie zawsze. Kiedy krwawienie z odbytu w ciąży powinno bezwzględnie zostać skonsultowane z lekarzem i czy żylaki odbytu wpływają na płód?
Pieczenie, swędzenie w intymnym miejscu lub upławy oznaczają zazwyczaj infekcję. Stany zapalne okolic intymnych nie omijają, niestety, także ciężarnych kobiet. Co więcej - są w ich stanie wyjątkowo niebezpieczne. Czym grożą infekcje intymne w ciąży i jak sobie z nimi radzić?
Zakrzepica, czyli tromboza to choroba żył, która pojawia się nie tylko u kobiet ciężarnych. Jednak to ciąża i okres połogu znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Zobacz, jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich i jak zapobiegać tej chorobie w ciąży.
Zespół niespokojnych nóg brzmi śmiesznie, ale ta dolegliwość dla kobiet w ciąży wcale nie jest zabawna. Objawy syndromu niespokojnych nóg są nieprzyjemne, a czasem bolesne i mogą prowadzić do zaburzeń snu. Jakie są jej przyczyny, co leczeniem tej choroby u kobiety w ciąży?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza