Trik ze znikającym ciążowym brzuchem podbija TikToka. Czy nie szkodzi dziecku?

2022-06-01 10:33

W internecie oglądać można filmy ciężarnych kobiet, które – jak za sprawą magicznej różdżki - sprawiają, że ich brzuch ciążowy znika. To oczywiście efekt silnych mięśni brzucha i jego „wciągania”. Czy taka zabawa nie szkodzi dziecku, czy wolno wciągać brzuch w czasie ciąży?

Zobacz, co robią te kobiety. Czy w ciąganie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku?
Autor: Getty images Zobacz, co robią te kobiety. Czy w ciąganie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku?

Czy wciąganie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku? Większość kobiet, które chwalą się swoimi znikającymi brzuchami w internecie, robi to raczej dla zabawy i nie ma w tym nic złego ani groźnego. Jak przekonują specjaliści, umiejętność wciągania brzucha świadczy o silnych mięśniach.

Jednak długotrwałe wciąganie brzucha, na przykład po to, aby "dopasować" go do węższej sukienki lub by po prostu ukryć, jest niezdrowe. Dlaczego?

Czytaj równieżDlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?

Spis treści

  1. Wciąganie brzucha - krótko i na stojąco
  2. Wciąganie brzucha osłabia mięśnie dna miednicy
  3. Nigdy nie wciągaj brzucha w taki sposób
Mięśnie dna miednicy - dlaczego są tak istotne dla organizmu kobiety? M jak mama

Wciąganie brzucha - krótko i na stojąco

Kilka miesięcy temu filmik ze znikającym brzuchem pokazała Australijska influencerka Tammy Hembrow, która była wtedy w szóstym miesiącu ciąży. Zaniepokoiło to jej fanów. Obserwujące ją osoby pytały, czy wciąganie brzucha nie szkodzie dziecku rozwijającemu się w jej macicy.

Trenerka zapewniła, że wciąganie brzucha podczas ciąży jest całkowicie nieszkodliwe, jeśli jest robione przez krótki czas, np. w czasie treningu. Przestrzegła jednak przed robieniem tego przez dłuższy czas i w określonych warunkach. 

Eksperci z American College of Obstetricians and Gynecologist przekonują, że wciąganie brzucha może również wywierać nacisk na duże naczynia krwionośne w żołądku, które dostarczają tlen do płodu, zwłaszcza jeśli wciągamy brzuch np. ćwicząc w pozycji na plecach. 

Wciąganie brzucha osłabia mięśnie dna miednicy

Zdaniem ekspertów, odruch wciągania brzucha bardzo obciąża kręgosłup i dno miednicy, zwiększa bowiem ciśnienie w jamie brzusznej, a to – „wypycha” mięśnie dna miednicy, które w ciąży i tak są nadwerężone  ciężarem dziecka.

Wciąganie brzucha może też powodować przesuwanie się narządów i zmniejszyć pojemność płuc poprzez podniesienie przepony, a to wywołuje zadyszkę.

Czytaj również: Ćwiczenia mięśni Kegla. Jak wykonywać trening mięśni Kegla przed ciążą i po porodzie

Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Nigdy nie wciągaj brzucha w taki sposób

Nigdy nie wciągaj żołądka, gdy leżysz na wznak. Może powodować zawroty głowy, ponieważ macica będzie naciskać na żyłę główną, główne naczynie krwionośne, które przenosi krew do dziecka i mózgu.

Trenerzy radzą z kolei, aby zamiast wciągania brzucha i wzmacniania w ten sposób mięśni brzucha, wykonywać przysiady. To ćwiczenia dozwolone jednak tylko do 16 tygodnia ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza