Trik ze znikającym ciążowym brzuchem podbija TikToka. Czy nie szkodzi dziecku?

2022-06-01 10:33

W internecie oglądać można filmy ciężarnych kobiet, które – jak za sprawą magicznej różdżki - sprawiają, że ich brzuch ciążowy znika. To oczywiście efekt silnych mięśni brzucha i jego „wciągania”. Czy taka zabawa nie szkodzi dziecku, czy wolno wciągać brzuch w czasie ciąży?

Zobacz, co robią te kobiety. Czy w ciąganie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku?
Autor: Getty images Zobacz, co robią te kobiety. Czy w ciąganie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku?

Czy wciąganie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku? Większość kobiet, które chwalą się swoimi znikającymi brzuchami w internecie, robi to raczej dla zabawy i nie ma w tym nic złego ani groźnego. Jak przekonują specjaliści, umiejętność wciągania brzucha świadczy o silnych mięśniach.

Jednak długotrwałe wciąganie brzucha, na przykład po to, aby "dopasować" go do węższej sukienki lub by po prostu ukryć, jest niezdrowe. Dlaczego?

Czytaj równieżDlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?

Spis treści

  1. Wciąganie brzucha - krótko i na stojąco
  2. Wciąganie brzucha osłabia mięśnie dna miednicy
  3. Nigdy nie wciągaj brzucha w taki sposób
Mięśnie dna miednicy - dlaczego są tak istotne dla organizmu kobiety? M jak mama

Wciąganie brzucha - krótko i na stojąco

Kilka miesięcy temu filmik ze znikającym brzuchem pokazała Australijska influencerka Tammy Hembrow, która była wtedy w szóstym miesiącu ciąży. Zaniepokoiło to jej fanów. Obserwujące ją osoby pytały, czy wciąganie brzucha nie szkodzie dziecku rozwijającemu się w jej macicy.

Trenerka zapewniła, że wciąganie brzucha podczas ciąży jest całkowicie nieszkodliwe, jeśli jest robione przez krótki czas, np. w czasie treningu. Przestrzegła jednak przed robieniem tego przez dłuższy czas i w określonych warunkach. 

Eksperci z American College of Obstetricians and Gynecologist przekonują, że wciąganie brzucha może również wywierać nacisk na duże naczynia krwionośne w żołądku, które dostarczają tlen do płodu, zwłaszcza jeśli wciągamy brzuch np. ćwicząc w pozycji na plecach. 

Wciąganie brzucha osłabia mięśnie dna miednicy

Zdaniem ekspertów, odruch wciągania brzucha bardzo obciąża kręgosłup i dno miednicy, zwiększa bowiem ciśnienie w jamie brzusznej, a to – „wypycha” mięśnie dna miednicy, które w ciąży i tak są nadwerężone  ciężarem dziecka.

Wciąganie brzucha może też powodować przesuwanie się narządów i zmniejszyć pojemność płuc poprzez podniesienie przepony, a to wywołuje zadyszkę.

Czytaj również: Ćwiczenia mięśni Kegla. Jak wykonywać trening mięśni Kegla przed ciążą i po porodzie

Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Nigdy nie wciągaj brzucha w taki sposób

Nigdy nie wciągaj żołądka, gdy leżysz na wznak. Może powodować zawroty głowy, ponieważ macica będzie naciskać na żyłę główną, główne naczynie krwionośne, które przenosi krew do dziecka i mózgu.

Trenerzy radzą z kolei, aby zamiast wciągania brzucha i wzmacniania w ten sposób mięśni brzucha, wykonywać przysiady. To ćwiczenia dozwolone jednak tylko do 16 tygodnia ciąży.