16 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-02 10:28
16 tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe i wygląd dziecka
Autor: Getty images

16 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a także próbuje ruszać oczami. W tym okresie życia płodowego ruchy dziecka są już skoordynowane, dzięki sygnałom płynącym z jego mózgu. Może się zdarzyć, że zaczniesz je czuć. Zobacz, co jeszcze możesz zaobserwować w 16 tygodniu ciąży i sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko.

Drugi trymestr to czas rozkwitu twojej urody i okres dobrego samopoczucia. Ponieważ czujesz się atrakcyjna i zadowolona, masz ochotę na seks - wykorzystaj to! Na razie w planie badań nie ma USG, dlatego zanim znów zobaczysz swoje dziecko, przeczytaj jak się rozwija.

Spis treści:

  1. Objawy i dolegliwości w 16 tygodniu ciąży
  2. Jak rośnie twój brzuch?
  3. Jak rozwija się płód w 16 tygodniu ciąży?
  4. Czy możesz już czuć ruchy dziecka?
Który to miesiąc ciąży?

16 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. To 14 tydzień życia dziecka.

Objawy i dolegliwości w 16 tygodniu ciąży

Czujesz się dobrze i masz dużo energii. To normalne w 2 trymestrze ciąży, kiedy przyszła mama jest w szczytowej formie. Jedynie nadmiernie obrzmiała śluzówka w nosie może utrudniać oddychanie i powodować krwawienia z nosa.

To sprawka hormonów – progesteronu i estrogenu. Ulgę może przynieść nawilżenie powietrza w mieszkaniu lub używanie nawilżających preparatów do nosa. Jednak używanie tych drugich koniecznie skonsultuj z lekarzem.

W drugim trymestrze możesz zauważyć też zwiększone upławy. Mimo że nie jest to zbyt komfortowa sytuacja, to jednak nie jest też groźna. Wręcz przeciwnie: wydzielina i śluz chroni kanał rodny przed infekcjami.

Możesz używać w tym czasie wkładek lub podpasek higienicznych, pod warunkiem, że nie podrażniają śluzówki i przepuszczają powietrze. Nie stosuj natomiast tamponów.

W 16. tygodniu ciąży możesz też czuć, że jest ci gorąco. To dlatego, że więcej twojej krwi krąży w krwiobiegu docierając do wszystkich tkanek – dokładnie tak jak w czasie wysiłku fizycznego. Temperaturę ciała przyszłej mamy podwyższają również hormony.

Produkcja hormonów wpływa również na wzrost libido. Powiększają się gruczoły piersiowe, brodawki stają się wrażliwsze, a narządy płciowe – wargi sromowe i łechtaczka – są przekrwione.

To sprawia, że czujesz się bardziej kobieco i masz więcej ochoty na współżycie niż w 1 trymestrze, któremu towarzyszyły różne dolegliwości. W drugim trymestrze, jak i przez cały okres ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, możesz bez żadnych obaw uprawiać seks.

Zobacz:

Plamienie i upławy w ciąży. Czy to normalne?

Brak ochoty na seks? Sprawdź, jak to zmienić

Jak rośnie twój brzuch?

W drugim trymestrze twój brzuszek rośnie - zaczął się zaokrąglać - możesz to zauważyć po lekko za ciasnych ubraniach.

Dlatego teraz możesz mieć problemy z wygodnym ułożeniem się do snu. Staraj się wybierać odpowiednią pozycję do spania. Najlepiej taką, w której nie będziesz uciskać brzucha: np. śpij na boku, bo to służy i tobie i dziecku.

W takiej pozycji twój kręgosłup odpocznie, unikniesz też ucisku na macicę, który mógłby utrudnić maluszkowi dopływ świeżego tlenu.

Czytaj:

10 korzyści z dobrego snu w ciąży

Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne [PORADNIK]

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży

Ból podbrzusza - czy jest groźny?

Możesz teraz odczuwać bóle w podbrzuszu – to normalny stan w ciąży na tym etapie, spowodowany rozciąganiem się macicy. Niestety, czasem ból bywa tak silny, że pacjentki zgłaszają się do lekarza, sądząc, że jest to czynność skurczowa macicy lub inny stan zagrażający ciąży.

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? WIDEO

Czy możesz już czuć ruchy dziecka?

W 16 tygodniu ciąży ruchy dziecka są skoordynowane i podyktowane sygnałami płynącymi z jego mózgu. Malec jest bardzo ruchliwy, jednak mama nie odczuwa jego ruchów bardzo wyraźnie - jest za mały, aby dotykać ścian macicy. To raczej bulgotanie i przelewanie się w dole brzucha może być sygnałem, że dziecko zmienia swoją pozycję.

Czytaj: Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Twoja sylwetka zaczyna się zaokrąglać – biodra stają się pełniejsze, możesz zauważyć, że zanika talia, a brzuszek robi lekko widoczny. Spodnie, które nosiłaś dotychczas, mogą okazać się zbyt ciasne. Czas zapatrzeć się w odzież ciążową!

Macica jest już wielkości grejpfruta i jest wyczuwalna 1 – 2 place powyżej spojenia łonowego. Jest mieszkaniem dla ok. 14 centymetrowego człowieka. Zwiększa się ilość wód płodowych. Jest ich już na tyle dużo, że w razie potrzeby można wykonać amniopunkcję.

Jak rozwija się płód w 16 tygodniu ciąży?

W 16. tygodniu ciąży twoje maleństwo ma ok. 110-115 mm, czyli ok. 11 cm. Waży 80 g, czyli tyle, ile małe kiwi.

Pod koniec 14 tygodnia życia płodowego, czyli 16 tygodnia ciąży malec próbuje ruszać już gałkami ocznymi. Reaguje też na dźwięki, chociaż jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane.

Naukowcy podejrzewają, że ma zdolność odczuwania wibracji poprzez skórę. Dźwięki są bowiem przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory na ciele.

Co w ten sposób „słyszy”? Bicie twojego serca, krew krążącą w żyłach, odgłosy z żołądka i jelit, a także twój głos, który dociera do niego poprzez drgania w twoim ciele.

Nos dziecka jest właściwie rozwinięty – lekko zadarty i płaski, by maluszek mógł swobodnie oddychać, ssąc twoją pierś. Nasada pępowiny przesuwa się teraz w dół jamy brzusznej płodu i jest bliżej miejsca, gdzie po rozłączeniu z mamą znajdować się będzie pępek.

Kości, które początkowo były zbudowane z chrząstki, zatrzymują teraz wapń i twardnieją. Płód ma już całkowicie ukształtowane ręce i nóżki – wykształcone są nie tylko kości, ale i mięśnie oraz sprawne stawy.

Zobacz:

Jak rozwijają się zmysły dziecka?

17 tydzień ciąży - sprawdź, jak rozwija się dziecko

Rozwój płodu - tydzień po tygodniu

16tc
Autor: thinkstockphotos.com
Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Pod koniec 14 tygodnia mierzę około 11 cm - na siedząco, oczywiście - i ważę 80 g. Moje kości, które początkowo były zbudowane z chrząstki, zatrzymują teraz wapń i twardnieją.

Mam już całkowicie ukształtowane ręce i nóżki – kości, mięśnie i sprawne stawy. Wspaniała sprawa! Wreszcie na poważnie zacznę swój program kulturystyczny.

Mogę poruszać rękami i nogami, zginać dłonie w nadgarstkach, łokciach i ramionach, a nogi w kolanach. Mogę wyciągać nogi, kopać nimi, obracać się z boku na bok, a nawet robić salta i fikać koziołki!

Wszystkie te ruchy nie są już chaotyczne, jak trzy-cztery tygodnie temu, tylko skoordynowane. Trudno uwierzyć? Ale tak właśnie jest, bo działa już układ nerwowy i moje mięśnie reagują na sygnały z mózgu!

A wiecie, co lubię najbardziej? Bujać się na pępowinie! Czasami tak mocno ją złapię, że aż tlenu trochę brakuje. Naprawdę zabawa jest super. Od jakiegoś czasu miewam też czkawkę, ale co to za gimnastyka? A tym bardziej umiejętność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE