16. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-04-19 10:58

16. tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a także próbuje ruszać oczami. W tym okresie życia płodowego ruchy dziecka są już skoordynowane, dzięki sygnałom płynącym z jego mózgu. Może się zdarzyć, że zaczniesz je czuć. Zobacz, co jeszcze możesz zaobserwować w 16. tygodniu ciąży i sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko.

16. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy
Autor: Getty Images 16. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

16. tydzień ciąży i jednocześnie cały drugi trymestr to czas rozkwitu twojej urody i okres dobrego samopoczucia. Ponieważ czujesz się atrakcyjna i zadowolona, masz ochotę na seks - wykorzystaj to!

Na razie w planie badań nie ma USG, dlatego zanim znów zobaczysz swoje dziecko, przeczytaj jak się rozwija.

Który to miesiąc ciąży?

16. tydzień ciąży to 4. miesiąc ciąży i 2. trymestr ciąży. To 14. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój i wygląd dziecka w 16. tygodniu ciąży
  2. Ruchy dziecka w 16. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 16. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 16. tygodniu ciąży

Rozwój i wygląd dziecka w 16. tygodniu ciąży

W 16. tygodniu ciąży twoje maleństwo ma ok. 110-120 mm, czyli ok. 11-12 cm. Waży 80-100 g.

Pod koniec 14. tygodnia życia płodowego, czyli 16. tygodnia ciąży malec próbuje ruszać już gałkami ocznymi. Reaguje też na dźwięki, chociaż jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane.

Naukowcy podejrzewają, że ma zdolność odczuwania wibracji poprzez skórę. Dźwięki są bowiem przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory na ciele.

Co w ten sposób „słyszy”? Bicie twojego serca, krew krążącą w żyłach, odgłosy z żołądka i jelit, a także twój głos, który dociera do niego poprzez drgania w twoim ciele.

Nos dziecka jest właściwie rozwinięty – lekko zadarty i płaski, by maluszek mógł swobodnie oddychać, ssąc twoją pierś. Nasada pępowiny przesuwa się teraz w dół jamy brzusznej płodu i jest bliżej miejsca, gdzie po rozłączeniu z mamą znajdować się będzie pępek.

Kości, które początkowo były zbudowane z chrząstki, zatrzymują teraz wapń i twardnieją. Płód ma już całkowicie ukształtowane ręce i nóżki – wykształcone są nie tylko kości, ale i mięśnie oraz sprawne stawy.

Zobacz: Jak rozwijają się zmysły dziecka?

17 tydzień ciąży - sprawdź, jak rozwija się dziecko

Rozwój płodu - tydzień po tygodniu

Ruchy dziecka w 16. tygodniu ciąży

W 16. tygodniu ciąży ruchy dziecka są skoordynowane i podyktowane sygnałami płynącymi z jego mózgu. Malec jest bardzo ruchliwy, jednak mama nie odczuwa jego ruchów bardzo wyraźnie - jest za mały, aby dotykać ścian macicy. To raczej bulgotanie i przelewanie się w dole brzucha może być sygnałem, że dziecko zmienia swoją pozycję.

Czytaj: Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
16 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 16 tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości awokado. Maluszek może mierzyć od 11 do 12 cm. Jego waga zaś oscyluje między 80 a 100 gramami. Niedługo zacznie znacznie szybciej przybierać na wadze, a ty razem z nim.

Objawy ciąży w 16. tygodniu ciąży

W 16. tygodniu ciąży twój brzuszek rośnie - zaczął się zaokrąglać - możesz to zauważyć po lekko za ciasnych ubraniach.

Dlatego teraz możesz mieć problemy z wygodnym ułożeniem się do snu. Staraj się wybierać odpowiednią pozycję do spania. Najlepiej taką, w której nie będziesz uciskać brzucha: np. śpij na boku, bo to służy i tobie i dziecku.

W takiej pozycji twój kręgosłup odpocznie, unikniesz też ucisku na macicę, który mógłby utrudnić maluszkowi dopływ świeżego tlenu.

Możesz teraz odczuwać bóle w podbrzuszu – to normalny stan w ciąży na tym etapie, spowodowany rozciąganiem się macicy. Niestety, czasem ból bywa tak silny, że pacjentki zgłaszają się do lekarza, sądząc, że jest to czynność skurczowa macicy lub inny stan zagrażający ciąży.

W 16. tygodniu ciąży produkcja hormonów wpływa również na wzrost libido. Powiększają się gruczoły piersiowe, brodawki stają się wrażliwsze, a narządy płciowe – wargi sromowe i łechtaczka – są przekrwione.

To sprawia, że czujesz się bardziej kobieco i masz więcej ochoty na współżycie niż w 1 trymestrze, któremu towarzyszyły różne dolegliwości. W drugim trymestrze, jak i przez cały okres ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, możesz bez żadnych obaw uprawiać seks.

Czytaj: 10 korzyści z dobrego snu w ciąży

Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne [PORADNIK]

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży

Dolegliwości ciążowe w 16. tygodniu ciąży

Czujesz się dobrze i masz dużo energii. To normalne w 2. trymestrze ciąży, kiedy przyszła mama jest w szczytowej formie. Jedynie nadmiernie obrzmiała śluzówka w nosie może utrudniać oddychanie i powodować krwawienia z nosa.

To sprawka hormonów – progesteronu i estrogenu. Ulgę może przynieść nawilżenie powietrza w mieszkaniu lub używanie nawilżających preparatów do nosa. Jednak używanie tych drugich koniecznie skonsultuj z lekarzem.

W 16. tygodniu ciąży możesz zauważyć też zwiększone upławy. Mimo że nie jest to zbyt komfortowa sytuacja, to jednak nie jest też groźna. Wręcz przeciwnie: wydzielina i śluz chroni kanał rodny przed infekcjami.

Możesz używać w tym czasie wkładek lub podpasek higienicznych, pod warunkiem, że nie podrażniają śluzówki i przepuszczają powietrze. Nie stosuj natomiast tamponów.

W 16. tygodniu ciąży możesz też czuć, że jest ci gorąco. To dlatego, że więcej twojej krwi krąży w krwiobiegu docierając do wszystkich tkanek – dokładnie tak jak w czasie wysiłku fizycznego. Temperaturę ciała przyszłej mamy podwyższają również hormony.

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Badania w 4. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Twoja sylwetka zaczyna się zaokrąglać – biodra stają się pełniejsze, możesz zauważyć, że zanika talia, a brzuszek robi lekko widoczny. Spodnie, które nosiłaś dotychczas, mogą okazać się zbyt ciasne. Czas zapatrzeć się w odzież ciążową!

Macica jest już wielkości grejpfruta i jest wyczuwalna 1 – 2 palce powyżej spojenia łonowego. Jest mieszkaniem dla ok. 12 centymetrowego człowieka. Zwiększa się ilość wód płodowych. Jest ich już na tyle dużo, że w razie potrzeby można wykonać amniopunkcję.

TEST: Czy jesteś zagrożona anemią ciążową?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć się na mięso
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza