Hulajnogi mogą ułatwić życie, szczególnie w zakorkowanym mieście. Dzięki nim możemy się sprawnie przemieścić, do pracy czy do szkoły. Zanim zaczniemy jeździć na hulajnodze elektrycznej, powinnyśmy przeczytać Kodeks drogowy i zapoznać się ze wszystkimi zasadami. Musimy powiedzieć o nich również dzieciom, je przepisy również obowiązują.
Wypadki na hulajnogach zdarzają się dość często, brawura to cecha nie tylko młodych, ale i tych starszych użytkowników tych sprzętów. A nawet jeśli znamy wszystkie zasady i jeździmy bezpiecznie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy stajemy się odpowiedzialne nie tylko za siebie.
Czy w ciąży można jeździć na hulajnodze? Lekarz ma konkretną odpowiedź
Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś na swoim instagramowym profilu zaapelował do kobiet, aby w ciąży zrezygnowały z jazdy na hulajnodze. Niestety, inspiracją do nagrania rolki były wypadki z udziałem ciężarnych. „Obrażenia głowy, brzucha, liczne stłuczenia...” - ginekolog wymienił urazy, których doznały pacjentki, które trafiły do Kliniki Położnictwa i Perinatologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.
Pamiętajcie, że będąc w ciąży musicie przewidywać, musicie eliminować wszelkie sytuacje, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Jazda hulajnogą jest fajna, ale na pewno nie jest to najlepsze rozwiązanie dla ciężarnych
- mówi na nagraniu prof. Wielgoś. I wskazuje, aby wybierać inne rozwiązania.

W ciąży twoje ciało się zmienia
Jazda hulajnogą w ciąży może być groźna nie tylko ze względu na „standardowe” zagrożenia, które czyhają i na innych użytkowników tego sprzętu. Musimy też pamiętać, że w ciąży nasze ciało się zmienia, a my możemy nie potrafić go odpowiednio „wyczuć”. Powiększający się brzuch może nie tylko utrudniać przyjęcie wygodnej pozycji, zmienia się środek ciężkości, o wiele łatwiej o upadek.
Polecany artykuł:
Ryzyko upadku czy bycia potrąconym przez inną osobę to powody, dla których w ciąży lepiej zrezygnować z jazdy na rowerze. Generalnie nie jest to przeciwwskazane, ale bezpieczniejszy dla ciężarnych będzie rowerek stacjonarny - oczywiście pamiętając o kilku ważnych zasadach.
W czasie ciąży lepiej postawić na spacer, a jeśli musimy się przemieścić gdzieś dalej i niekoniecznie chcemy dostać się tam na pieszo, zamiast hulajnogą, jedźmy np. komunikacją miejską.
Jakie sporty możemy wykonywać w ciąży? Dzięki nim utrzymasz idealną sylwetkę!