Ból jajników w ciąży: najczęstsze przyczyny

2021-09-22 15:02

Ból jajników w ciąży nierzadko stanowi źródło niepokoju przyszłej mamy. Jego przyczyny mogą być różne: od zupełnie niegroźnych po te, które zagrażają ciąży. Warto więc wiedzieć, co powoduje ból jajników i jakiej dolegliwości lub choroby może być objawem.

jajniki w ciąży

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Ból jajników w ciąży może być spowodowany wieloma czynnikami.

Ból jajników w ciąży nie należy do rzadkości. Najlepiej wszelkie niepokojące objawy od razu zgłaszać lekarzowi, który nie tylko wyjaśni przyszłej mamie przyczynę jego pojawienia się, ale też zaproponuje odpowiednie działania. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się diagnozy, dotyczące bólu jajników w ciąży.

Spis treści

  1. Ból jajników w ciąży: naturalny objaw w jej początkach
  2. Ból jajników w ciąży: poronienie
  3. Ból jajników w ciąży: ciąża pozamaciczna
  4. Ból jajników w ciąży: zapalenie jajników i jajowodów
  5. Ból jajników w ciąży: skręt przydatków
  6. Ból jajników w ciąży: torbiele na jajnikach
  7. Ból jajników w ciąży: inne przyczyny i leczenie
Badania w 3. miesiącu ciąży

Ból jajników w ciąży: naturalny objaw w jej początkach

Jeśli dolegliwości pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży i swoim nasileniem przypominają bóle menstruacyjne, nie ma powodów do obaw. Występują one bowiem na skutek przyzwyczajania się organizmu do nowych, ciążowych warunków. Do tej pory macica co miesiąc się kurczyła, teraz będzie się powiększać, zaniknie również owulacja. Jajniki muszą mieć czas, by dopasować swoje funkcjonowanie do tej sytuacji. Dolegliwości mogą nasilać się podczas podnoszenia przedmiotów, dźwigania, zmiany pozycji, a także podczas oddawania moczu. Tego typu ból jajników w ciąży, jeśli nie towarzyszą mu krwawienie i gorączka, nie stanowi powodu do obaw.

Ból jajników w ciąży: poronienie

Pojawiające się w pierwszych tygodniach ciąży bóle mogą również wskazywać na poronienie. W przeciwieństwie do bólu jajników w ciąży, spowodowanego naturalnymi przyczynami, ten nie jest kłujący, a raczej skurczowy i rozlany. Towarzyszy mu krwawienie. W takiej sytuacji zawsze należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj: Zespół policystycznych jajników: objawy, leczenie, dieta przy PCOS

Ból jajników w ciąży: ciąża pozamaciczna

Również ciąża pozamaciczna należy do możliwych przyczyn bólu jajników w ciąży. Powoduje ona nie tylko ból brzucha, ale również ból miednicy. Jest on stały i może, ale nie musi, towarzyszyć mu krwawienie. Jeśli ból nasila się głównie po jednej stronie brzucha, najprawdopodobniej doszło do pęknięcia jajowodu. Dochodzi do krwotoku wewnętrznego, spada ciśnienie krwi kobiety, natychmiast robi się ona blada, może również utracić przytomność. Potwierdzeniem wystąpienia ciąży pozamacicznej jest brak pęcherzyka ciążowego, widoczny na USG. Lekarz wykonuje też pomiar hCG - stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Jeśli w ciągu doby nie wzrośnie od 60 do 100 procent, można potwierdzić ciążę pozamaciczną.

Ból jajników w ciąży: zapalenie jajników i jajowodów

Zapalenie jajników nazywa się również zapaleniem przydatków. Ból mu towarzyszący również przypomina ten menstruacyjny, jest odczuwalny po jednej lub po obu stronach brzucha. Jego przyczyną są bakterie: paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie czy pałeczki okrężnicy. Jako że środowisko pochwy zmienia się w czasie ciąży, kobiety w tym stanie są bardziej podatne na wszelkie infekcje. Bólowi jajników w ciąży, spowodowanemu zapaleniem przydatków, towarzyszy wysoka temperatura, bolesność podczas współżycia i badań ginekologicznych. Zapalenie jajników można zdiagnozować, wykonując USG i wymaz z pochwy.

Ból jajników w ciąży: skręt przydatków

Oprócz zapalenia jajników i jajowodów (przydatków), ciężarna może cierpieć na ich skręt. Jajniki w okresie ciąży ulegają powiększeniu, a co za tym idzie, zwiększa się również ryzyko, że któryś z nich zakręci się wokół szypuły. Skrętu przydatków nie jest łatwo zdiagnozować, ponieważ jego objawy można pomylić z innymi dolegliwościami ciążowymi lub po prostu żołądkowymi. Towarzyszą mu wymioty i nudności, a także ból w miednicy, przypominający kolkę. Pojawia się nagle i może samoistnie ustąpić lub przeradza się w długotrwałą dolegliwość. W zdiagnozowaniu skrętu przydatków pomaga USG jamy brzusznej. Wcześnie wykryte nie powinno spowodować żadnych późniejszych komplikacji.

Przeczytaj: Laparoskopia jajników: ile trwa zabieg, jakie są zalecenia, jak przebiega rekonwalescencja

Ból jajników w ciąży: torbiele na jajnikach

Torbiele na jajnikach mogą pojawić się już przed ciążą, jak i na początku jej trwania. Zazwyczaj są zupełnie niegroźnymi zmianami, które jak same - na skutek zmian hormonalnych - się pojawiły, tak i w ciągu kilku miesięcy znikają. Torbiel ma postać pęcherzyka z płynem, wypełnionym ropą, krwią i wydzieliną. Torbiele najczęściej nie powodują bólu, czasem towarzyszy im lekki ból i delikatne plamienie. Torbiele najczęściej samoistnie zanikają w trakcie ciąży, jeśli lekarz stwierdzi, że nie stanowią dla niej zagrożenia, może zalecić usunięcie tej zmiany już po rozwiązaniu.

Ból jajników w ciąży: inne przyczyny i leczenie

Warto dodać, że ból jajników w ciąży nie musi być zawsze spowodowany odmiennym stanem. Może je powodować zapalenie wyrostka robaczkowego czy zespół jelita nadwrażliwego lub niedrożność jelit. Kłopoty mogą być też objawem grypą jelitową. Możliwych przyczyn bólu jajników w ciąży jest tak wiele, że nie można wskazać jednego sposobu leczenia - postępowanie jest uzależnione od konkretnej dolegliwości.

Przeczytaj: Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Co wiesz o badaniach w ciąży?
Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: