Zabiegi kosmetyczne w ciąży: które zabiegi kosmetyczne można wykonywać w ciąży?

2011-10-05 13:25 Katarzyna Hubicz
Czy to jest bezpieczne? Czyli zabiegi kosmetyczne w ciąży.
Autor: Shutterstock

Zabiegi kosmetyczne w ciąży nie są zakazane, ale niektóre są niewskazane. Może masz ochotę zrobić sobie tatuaż, ufarbować włosy, odwiedzić solarium albo przekłuć uszy? Albo kusi cię oferta salonu kosmetycznego? Czy depilacja w ciąży to dobry pomysł? Które kosmetyki w ciąży są dla ciebie? Warto wiedzieć, które zabiegi w ciąży są będą ci dalej towarzyszyć a które lepiej przełożyć na dalszy termin.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: masaż w ciąży

Czy masaż w ciąży jest dozwolony? I tak, i nie. Zabiegi kosmetyczne w ciąży, takie jak masaże, wykonane przez dobrego fachowca zrelaksują, pomogą przy bólu pleców, złagodzą napięcie mięśniowe. Jednak masaż w ciąży w  pierwszym trymestrze, a także w ostatnimmiesiącu ciąży to nienajlepszy pomysł. Przeciwwskazaniami do masażu w ciąży są: krwawienia z dróg rodnych, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: manicure i tipsy w ciąży

Malowanie paznokci i zakładanie tipsów to dozwolone zabiegi  kosmetyczne w ciąży. Nie udowodniono bowiem, by substancje stosowane obecnie w lakierach albo klejach do tipsów miały negatywny wpływ na płód. Lepiej jednak nie robić tych zabiegów tuż przed porodem. Szpitale wymagają bowiem, by kobieta miała wtedy krótko obcięte, naturalne paznokcie – gdyby zaszła konieczność cesarskiego cięcia, na palec musi być założony tzw. pulsoksymetr, który pozwala monitorować stan pacjentki. By działał prawidłowo, płytka paznokcia nie może być pokryta lakierem.

Ryzykowne zabiegi w ciąży: tatuaże i kolczyki

  • Tatuaż w ciąży

Lepiej ich nie robić. Tatuaż wymaga nakłuwania skóry, co pociąga za sobą ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu C albo wirusem HIV. Poza tym barwniki używane do tatuowania skóry mogą uczulać.

  • Tatuaż z henny w ciąży

Raczej nie. Na skórze utrzymuje się do trzech tygodni i jest reklamowany jako całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Ale czarna henna, używana do robienia ciemnych wzorów, zawiera dodatkowo barwnik ppd (parafenylodwuamina), który może podrażniać skórę.

  • Przekłuwanie uszu w ciąży

Możesz oczywiście nosić kolczyki, które nosiłaś przed ciążą, ale przekłuwanie uszu podczas ciąży nie jest dobrym pomysłem ze względu na możliwość infekcji. Jeśli bardzo chcesz to zrobić, poszukaj gabinetu, w którym skrupulatnie przestrzega się zasad higieny.

  • Body piercing w ciąży

Podczas ciąży lepiej zrezygnować z ozdabiania ciała kolczykami z dwóch powodów. Po pierwsze, podczas zabiegu można zarazić się wirusem zapalenia wątroby typu C. Po drugie, ze względu na miejsca, w jakich najczęściej zakładane są kolczyki (a więc pępek, wargi sromowe, łechtaczka, język). Kolczyk w pępku może zaburzać badanie USG, poza tym brzuch stale rośnie, skóra na nim się rozciąga, a pępek zmienia położenie. O kolczyk w łechtaczce albo wargach sromowych maluszek (albo położna) może zaczepić podczas porodu i rozedrzeć śluzówkę. A jeśli masz już kolczyk? Podczas ciąży trzeba go usunąć tylko wtedy, jeśli skóra wokół zrobiła się zaczerwieniona albo jeśli kategorycznie zaleci to lekarz prowadzący. Kolczyk w pępku można zmienić na specjalny elastyczny sztyft teflonowy, który można nosić także podczas USG. Przed porodem trzeba go będzie jednak usunąć albo zakleić plastrem, bo będzie przeszkadzał, jeśli konieczna będzie cesarka. Tuż przed porodem trzeba też wyjąć pozostałe kolczyki: z narządów rodnych, a także z języka – na wypadek, gdyby konieczna była intubacja.

Zabiegi fryzjerskie w ciąży

  • Trwała ondulacja

Nie ma przeciwwskazań medycznych, jednak silne środki chemiczne używane podczas zabiegu mogą podrażnić skórę głowy, która podczas ciąży jest znacznie wrażliwsza niż wcześniej.

  • Farbowanie włosów

Nie ma przeciwwskazań do tego zabiegu, jednak niektórzy lekarze radzą, by – dmuchając na zimne – nie zmieniać koloru włosów w pierwszym trymestrze, kiedy kształtują się organy dziecka. Farbując włosy samodzielnie, sprawdź, czy na opakowaniu produktu nie ma zastrzeżeń co do stosowania w ciąży, i rób to w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: depilacja w ciąży

Depilacja i depilacja laserowa to niewskazana zabiegi w ciąży. Podczas tego zabiegu światło lasera dociera do mieszka włosowego i niszczy go, powodując, że włosy wypadają. Laser działa tylko na miejsce, do którego się zbliży, ale nikt dotąd nie badał jego wpływu na płód. Poza tym po depilacji laserowej mogą być powikłania, np. poparzenia, które w ciąży trudno byłoby leczyć. Wreszcie – depilacja jest dość bolesna, a skóra po niej jest uwrażliwiona i podatna na przebarwienia.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: solarium i opalanie w ciąży

  • Opalanie natryskowe w ciąży

Zabieg barwi zewnętrzną warstwę naskórka i nie ma żadnych dowodów na to, by powodował jakiekolwiek wady płodu. Jedyne, co ci może przeszkadzać, to intensywny zapach. Dlatego w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy nos jest najbardziej wrażliwy, lepiej samodzielnie stosować balsamy delikatnie brązujące.

  • Solarium w ciąży

Nie wszystkie zabiegi w ciąży są dozwolone. W ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży zbyt duża dawka promieniowania UVA, emitowanego przez lampy opalające, może utrudniać przyswajanie kwasu foliowego, przyjmowanego w tabletkach. Może to spowodować jego niedobór i w konsekwencji wady wrodzone płodu. Poza tym w solarium łatwo o przegrzanie, co może pogorszyć twoje samopoczucie, a także przyspieszyć tętno dziecka. Wreszcie, skóra przyszłej mamy na skutek zmian hormonalnych jest dużo bardziej podatna na przebarwienia powodowane przez promieniowanie ultrafioletowe.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: kosmetyki zapachowe w ciąży

  • Perfumy i dezodoranty

Można je stosować, bo nie zawierają żadnych składników, które mogłyby szkodzić dziecku. Bezpieczne są również antyperspiranty. Należy jednak uważać na dezodoranty w aerozolu – te, w których składzie są ftalany. Niektóre badania wykazały bowiem związek wdychania tej substancji z bólami głowy u kobiet w ciąży. Tej substancji nie zawierają co prawda kosmetyki produkowane w krajach europejskich, bo jest ona na liście składników zakazanych, ale mogą ją mieć produkty sprowadzane z USA, gdzie ten zakaz nie obowiązuje.

  • Aromaterapia

Niektóre olejki eteryczne są bezpieczne podczas ciąży (np. lawendowy), inne mogą przyspieszać poród albo źle wpływać na płód (jaśmin). Wiele zależy też od sposobu stosowania. Dlatego sama w domu nie rób sobie zabiegów aromaterapeutycznych, z tej metody pielęgnacji i relaksu najlepiej korzystać pod okiem spe-cjalisty w gabinecie kosmetycznym.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: botoks w ciąży

Raczej nie. Toksyczna dawka botoksu to około 3000 dawek, podczas zabiegu wykorzystywanych jest kilkadziesiąt, z których jedynie śladowa ilość przedostaje się do krwi. Tym niemniej nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby, że jest on bezpieczny podczas ciąży.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE